A tavalyihoz képest kétszeres áron értékesíthető a burgonya

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Nem számítanak a jövő tavaszi magasabb árakra, ezért inkább ősszel értékesítik pityókatermésüket a csíki gazdák, legalábbis egy részük. Jelenleg 80 bani körüli áron vásárolják fel a pityóka kilóját, van, aki már az idei teljes hozamot eladta.

Szabó Kamilla-Mária

2015. november 09., 10:182015. november 09., 10:18

Az aszály miatt idén a tavalyinál kilenc tonnával kevesebb pityókatermést gyűjthettek be hektáronként a gazdálkodók, azaz a 23 tonna helyett mindössze 14 tonna volt a megyei átlagtermés. A burgonya ára azonban jobban alakult, így idén ősszel a tavalyi 40 banis árhoz képest egy kiló pityókáért jelenleg 80 banit kapnak a termelők.

Egy borzsovai gazdától érdeklődve megtudtuk, ők idén 80 ár területen ültettek pityókát, parcellájukat nem érintette az aszály, így jobb termést gyűjthettek be, mint tavaly. S habár egyelőre még nem értékesítették, már egyeztettek egy felvásárlóval, aki rövidesen 80 banis árat ad a pityóka kilójáért, és elszállítja a teljes hozamot.

Miklósi Attilától, a csíkkozmási Burgocom Ciuc Egyesület vezetőjétől megtudtuk, az egyesület 46 tagja több száz hektáron ültetett pityókát, a terméshozam mintegy 10–15 százalékkal alacsonyabb lett, mint az előző évben. Megjegyezte, a krumpli ára viszont duplája, tavaly 40 baniért értékesítették kilóját, idén viszont 70 banitól indult, jelenleg pedig 80–90 banit is adnak a burgonya kilójáért.

„Még nem igazán volt igény a pityókacsomagoló gépünkre, a piac még nem bírta meg azt a 15 banis árrést, ami a csomagolt és zsákolt pityóka között van. Szerintem, ha beköszönt a hidegebb időszak, és a gazdák nem tudják tárolni saját raktárukba a krumplit, akkor kerül sor a csomagolásra. Egyelőre viszont mindenki a saját raktárából értékesíti a pityókát” − ismertette Miklósi Attila. Hozzátette, az egyesületi tagok termésük mintegy felét már értékesítették.

2,5 hektáron ültetett pityókát idén az a csíkszentmártoni gazda, akinek egyes területeit ugyan érintette a szárazság, mégis 25 tonnás átlagtermést gyűjthetett be parcelláiról. Ő is igyekezett minél gyorsabban gazdát találni a termésére, így 80 banis áron már értékesítette is a teljes termést.

A csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás idén 120 hektáron termesztett  pityókát, ebből 20 hektár ipari, a többi pedig étkezési krumpli volt. Az idei termés a szárazság miatt alacsonyabb lett mint tavaly, mintegy 20 tonna átlagtermést gyűjtöttek be hektáronként. A termést folyamatosan értékesítik a betakarítás kezdete óta, mostanra felét már el is adták. Eddig 70–85 bani között tudták értékesíteni a burgonyát − számolt be érdeklődésünkre Vitos László, a társulás vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 18., vasárnap

Autóból lobogtatott pártzászlóval sértették meg a kampánycsendet Csíkszeredában

Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.

Autóból lobogtatott pártzászlóval sértették meg a kampánycsendet Csíkszeredában
2025. május 15., csütörtök

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság

Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság
2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik