A pap, akit mindenki ismert

A pap, akit mindenki ismert

Fotó: Kristó Róbert

„Halálra ítélve is éltem. Hiszem, hogy halálom után is élek” – olvasható Léstyán Ferenc római katolikus főesperes csíkszentkirályi temetőben álló sírkeresztjén. Születésének századik évfordulóján a község neves szülöttje emléke előtt tisztelegnek vasárnap a helybéliek. Gál Mária csíkszentkirályi helytörténész segítségével és közreműködésével tekintjük át a következőkben a sokak által csak „biciklis papként” emlegetett lelkipásztor életútját.

Rédai Botond

2013. február 12., 15:372013. február 12., 15:37

2013. február 12., 15:392013. február 12., 15:39

Léstyán Ferenc 1913. február 12-én született Csíkszentkirályon. Elemi iskoláit a csíkszentkirályi római katolikus iskolában, középiskoláját a Csíkszeredai Római Katolikus Főgimnáziumban végezte. Rendkívüli szorgalmával már kisdiák korában kitűnt társai közül. 1932-ben érettségizett, kitűnő eredménnyel. Felsőfokú tanulmányait 1932–1937 között végezte a gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán.

Első, Csíkszentkirályon tartott szentmiséjéről a Csíki Lapok így tudósítottak: „Húsvét második napján, március 29-én mutatta be első szentmiseáldozatát a község egyik legrégibb családjának ivadéka, a helybeli főgimnázium egykori jeles diákja: Léstyán Ferenc. Ez a nap nemcsak az újmisésnek, hanem az egész falunak felemelő, bensőséges, szép ünnepe volt. Ott is szorongott a templomban a falu apraja-nagyja, mindenki részesülni akart a fiatal levita első áldásában. Külön megkapó látvány volt a leány-legény ifjúság ünnepi felvonulása és közös szentáldozása...”

Az üldöztetések és megpróbáltatások évei

Léstyán Ferenc pályafutását segédlelkészként kezdte Gyergyóremetén 1938-ban, majd Sepsiszentgyörgyön folytatta. 1940-ben, a II. bécsi döntés után Romániában, Tordán kellett maradnia, mivel ott teljesített szolgálatot mint káplán. Két évvel később az aranyosgyéresi plébánossal, egy  ferences testvérrel és egy tordai kereskedővel, aki kisegítő kántor volt, a Tordai-hasadékhoz mentek kirándulni. A menedékháznál két rendőr leigazoltatta őket, elvették személyazonossági igazolványaikat, és bekísérték Tordára, ahonnan három nap múlva több fogollyal együtt, katonai kísérettel levitték őket Szebenbe és átadták a hadbíróságnak. Kihallgatták őket, de nem találtak semmi bizonyítékot ellenük. A csendőrök ugyanis azzal vádolták őket, hogy át akartak szökni Észak-Erdélybe. Ezzel a kihallgatással azonban nem fejeződött be a „kirándulásuk”.

1943-ban áthelyezték Gyulafehérvárra levéltárosnak, júliusban elkísérte Márton Áron püspököt bérmaútjára. Egy este letartoztatták és Brassóba vitték, majd Nagyszebenbe, ahol kémkedés vádjával hadbíróság elé állították, majd visszaküldték Brassóba. Útközben Kőhalomnál egy társával sikerült a vonatról leszöknie .

A halálra ítélt pap

Léstyán Ferenc két éjszakai kóborlás után, szerencsésen elkerülve a járőröző határőröket, átjutott Észak-Erdélybe. Az Antonescu-diktatúra nagyszebeni, VI. hadtest hadbírósága júliusban tárgyalta ügyét és halálra ítélte.

1944. augusztusában Románia a tengelyhatalmak mellől átállt a szövetségesek oldalára, a történelmi fordulat után a dél-erdélyi politikai foglyokat elbocsátották. Az Észak-Erdélyben tartózkodó elítéltekre azonban ez az amnesztia nem vonatkozott, csak négy év után alkalmazták rájuk. A változás Kolozsváron találta Léstyán Ferencet, aki Márton Áron püspök javaslatára, az ítélet várható következményeitől tartva Ditróba került, ahol korábbi halálos ítélete miatt senki nem zaklatta.

1945-től Csíkkarcfalvára kapott kinevezést, három évvel később megindult a vallás felszámolására irányuló, központilag támogatott politikai támadás. Ugyanakkor megindult a hajsza a magyar nemzetiségű papság ellen is. Léstyán Ferenc kuláklistára került, a sajtóban támadó cikkek jelentek meg, rendszerellenes tevékenységgel vádolva őt. Csíkkarcfalvi évei alatt háromszor tartoztatták le. Végül 1951 végén a bukaresti kultuszminisztérium megvonta működési engedélyét és Désaknára, kényszerlakhelyre küldte. Itt missziós feladatot vállalt, pár év után azonban „agitátorként” ismét letartoztatták, majd két évi adminisztratív büntetést szabtak ki, és a Pitesti-i börtönbe kísérték. Innen egy év múlva szabadult, mivel rendelet jelent meg azon elítéltek ügyének felülvizsgálására, „akik nem volt bíróilag elítélve.”

1955-ben Márton Áron püspök utasítására Marosvásárhelyre került, ahol 37 évet szolgált, előbb helyettes plébánosként, majd mint főesperes. Tevékenysége során hat városrészben lakásokat vásárolt, amelyekre, hosszas utánajárás után megadták a misézési engedélyt. Így a lakások kápolnává alakultak, ahol rendszeresen szentmisét tartottak és hitoktatás folyt. Az 1989-es változás után ezek plébániai rangot kaptak. A felnőttek részére hitoktatást vezetett be, valamint gondoskodott a serdülő diákok lelki gondozásáról. 1992-ben, hetvenkilenc éves korában nyugdíjazták, de Bálint Lajos érsek kinevezte érseki helynöknek. Nyugalmazott vikáriusként élt és dolgozott 2006 elejéig. Ekkor az udvarhelyi papi otthonba vonult, ahol 2008. július 14-én érte a halál. Szülőfalujában, Csíkszentkirályon temették el. Életpályája elismeréseként Csíkszentkirály önkormányzata 2008-ban Csíkszentkirály Díszpolgára címet adományozta, amelyet viszont váratlanul bekövetkezett halála miatt nem tudott átvenni.

Dombormű a „biciklis pap” emlékére

Léstyán Ferenc születésének 100. évfordulója alkalmából Csíkszentkirályon is emlékünnepséget szerveznek. Az esemény vasárnap szentmisével kezdődik a helyi plébániatemplomban, főcelebráns Tamás József segédpüspök lesz. A szentmisét követően a pap életét és munkásságát felelevenítő nemrég kiadott emlékkötetet mutatják be, majd a templomkert belső falán elhelyezett domborművet is felszentelik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2017. március 02., csütörtök

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit

Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.

Több mint fél éven át zsarolták falustársai az idős férfit
2017. február 28., kedd

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát

Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”. 

Bikaütéssel búcsúztatták a mulatozás időszakát
2017. február 27., hétfő

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot

A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.

Harmincezer lejre bírságolták a kászonaltízi önkormányzatot
2017. február 23., csütörtök

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék

Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.

A csíkrákosi Községházára is nemet mondott a törvényszék
2017. február 22., szerda

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson

A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.

A gyilkosság miatt továbbra is félelem uralkodik Almáson
2017. február 22., szerda

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba

Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.

Korszerű helyiségeket vehetnek használatba
2017. február 21., kedd

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében

Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.

Emlékközpont létesül az egykori öregotthon épületében
2017. február 20., hétfő

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére

Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.

Háromszázezer eurót költhetnek a szennyvíztisztító bővítésére
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás. 

Megoldást keresnek a vízhiányra
Megoldást keresnek a vízhiányra
2017. február 10., péntek

Megoldást keresnek a vízhiányra

2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd
2017. február 09., csütörtök

Csíkszentmiklóson minden a kolbászról szól majd

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!