Fotó: Kristó Róbert
A Csíki Kamarazenekar Szent Ágoston Plébániatemplomban tartott hangversenyével (fotónkon) nyitották meg a Csíkszeredai Városnapok kulturális rendezvényeit. Gazdag programkínálattal várják a város polgárait az idén is, ezekből készítettünk összeállítást.
2013. augusztus 01., 20:262013. augusztus 01., 20:26
2013. augusztus 01., 23:212013. augusztus 01., 23:21
Nagy Imre-emlékest
Nagy Imre születésének 120. évfordulója és a festőről elnevezett galéria átadásának 40. évfordulója alkalmából emlékestre várják az érdeklődőket pénteken 18 órától a zsögödi Nagy Imre Galériába. A képtárban a Hol volt, hol nem volt... című kiállítás megnyitójával, művészettörténeti előadással, hangfelvételekkel és filmvetítéssel emlékeznek. Az est házigazdája Szabó András dizájnér, a Nagy Imre-hagyaték kurátora.
Kulturális programkavalkád a Mikó-várban
Gazdag kulturális programkínálattal várják az érdeklődőket a hétvégén zajló Csíkszeredai Városnapok keretében a Csíki Székely Múzeumban és udvarán. A múzeumban időszakos tárlat nyílik, de a várudvarban – többek közt – a Csíki Játékszín Othello Gyulaházán című vígjátékot adja elő. Filmvetítés is lesz, Kolozsváron, a dualizmus korában készült, felbecsülhetetlen értékű, A tolonc című némafilmet lehet megtekinteni, melyben Jászai Mari játssza a főszerepet.
Megismételt pillanat címmel Orbán Balázs és Veress Ferenc 19. századi fotográfiái, valamint Fekete Zsolt kortárs fényképeiből nyílik tárlat pénteken 16 órától a Csíki Székely Múzeumban. Időben és térben is különleges utazásra hívják az érdeklődőket a múzeum új időszakos kiállításán. A Megismételt pillanat című tárlaton egyszerre, egymással párhuzamba állítva tekinthetők meg Erdély nevezetes építészeti emlékei és festői tájai Orbán Balázs és Veress Ferenc 19. századi fotográfiáin, valamint Fekete Zsolt kortárs fényképein.
A Mikó-vár udvarán pénteken még 12 és 18 óra között a Székelyföldi Legendárium társasjátékon vehetnek részt az érdeklődők, órától pedig a Pörgettyű Népi Játszóház Egyesület szervez kézműves foglalkozást. 20 órától a Csíki Játékszín az Othelló Gyulaházán című előadását játssza.
Este 10-kor vetítik A tolonc című némafilmet. Az Oscar-díjas Kertész Mihály alkotását, amely 1914-ben készült zongorán Szép András kíséri. Az est házigazdája Gyarmati Zsolt múzeumigazgató, a filmet bemutatja és értékeli: Szép Gyula, a Communitas Alapítvány alelnöke. Janovics Jenő kolozsvári filmgyárában 1914-ben készült némafilm főszerepében a korszak színészóriása, Jászai Mari látható (ez az egyetlen film, amely fennmaradt róla), mellette Berky Lili és Várkonyi Mihály játszik, mindketten koruk filmsztárjai voltak. Az ártatlanul kitoloncolt magyar cselédlány története Tóth Ede 1876-os nagy sikerű népszínművének mozgóképes adaptációja, amelynek forgatókönyvét Janovics Jenő, a kolozsvári színház igazgatója jegyezte.
Szombaton 16 órától a várudvaron a Mesekalap zenés mesevers-összeállítását láthatják, majd a Fakalinka bábtársulat mutatja be a Farkaskoma című előadását. 18 órától a Tír na nÓg ír tánccsoport lép fel a vár színpadán, ezt követően pedig operagálát tartanak itt.
Néptánc nap a Szabadság téren
Már hagyományosnak mondható, hogy a Csíkszeredai Városnapok keretében tartják a Kosz Szilveszter Gyermeknéptánc-fesztivált, illetve hogy a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes is színpadra lép egy folklórműsorral. Idén viszont bővebb programmal adóznak a népi kultúra eme ágazatának szombaton a Szabadság téren.
17 órától fog felcsendülni a népi muzsika, ekkor kezdődik a Kosz Szilveszter Gyermeknéptánc-fesztivál. Este 8 órától a Borsika Néptánccsoport szerepel, illetve 20 óra 30 perctől a tavalyi Fölszállott a páva tévés tehetségkutató verseny győztesének, a balánbányai Ördögborda Néptánccsoportnak az előadását láthatjuk a Szabadság téri színpadon.
Izgalmasnak ígérkezik a Hargita Együttes Júlia szép leány című előadása, amelynek bemutatóját este fél kilenctől tartják. Az előadás Nyírő Józsefnek a közismert ballada nyomán írt színműve alapján készült. Nyírő darabját ugyanis éppen nyolcvan éve (1933 augusztusában) mutatták be Csíkszeredában, akkor Keresztes Károly írta a színmű zenéjét, a díszleteket pedig Haáz Rezső készítette.
„A Hargita együttes belső erőforrásokkal oldotta meg a darab színrevitelét. A rendezést Kelemen Szilveszter vállalta két alkotótárssal, Kósa Gabriellával és Böjte Róberttel, mindhárman az együttes táncosai. Merész vállalkozás ez részükről, hiszen először dolgoznak ilyen minőségben hivatásos együttessel. Tolmácsolásukban gyakorlatilag teljesen új alkotás, táncszínházi kísérlet született. Néhol a táncjáték, máshol a némajáték eszközeinek felhasználásával vezetik végig a nézőt a történet fonalán. Ezekkel az elemekkel kötik össze a szép és az együttes tánckarától már megszokott magas színvonalon előadott székelyföldi táncokat a küküllőmentitől a felcsíkiig” – emelte ki a nem mindennapi produkcióról Rangyák József, az együttes sajtóreferense.
Muzsikálni a Heveder zenekar fog. A csíki, gyergyói és háromszéki muzsikusokból álló együttes 22 óra 30 perctől koncertezik, szintén ők fogják húzni a talpalávalót az előadást követő táncházban is.
szóljon hozzá!