
Fotó: Csíksomlyói Passió Csoport
Nem mindennapi egyházi – és egyben szabadidős – rendezvényre készülnek Csíksomlyón: a Csíksomlyói Passió lesz a 2024-es Europassió Kongresszus házigazdája. Svella Adéllal, a Passió rendezőjével beszélgettünk.
2024. május 29., 09:522024. május 29., 09:52
2024. május 29., 18:402024. május 29., 18:40
Gazdag programkínálattal készülnek az idei Europassió Kongresszusra, az érdeklődők többek között kiállításon, rajzfilmvetítésen és természetesen a Passió játékon vehetnek részt.
A Csíksomlyói Passió 1996-tól tagja az Europassió Szövetségnek. „Nagy örömmel csatlakoztunk ehhez a szervezethez, aminek a hagyományok éltetése a fő célja, tehát a keresztény kultúrának, a népművészetnek, a hagyományoknak a fenntartása” – hangsúlyozta a Székelyhonnak rendező és koreográfus.
„Ami Nyugat-Európában töretlenül megmaradt a középkortól, az nálunk a kommunizmus és más történelmi viszályok miatt megtört, és 1996-ban újítottuk újra, teljesen más formában, mint ahogyan az 1700-as években az iskoladrámákban megnyilvánult.” A Csíksomlyói Passiót, Jézus szenvedéstörténetének misztériumjátékát inkább tánc és klasszikus zene alapján újították meg, amiben a zenén és a nonverbális kommunikáción keresztül fejezik ki a színészek a játék mondanivalóját.
egyfajta meditációs formában – részletezte Svella Adél.
Az Europassió Kongresszusra tizenkét országból várnak látogatókat, így Németországból, Ausztriából, Olaszországból, Csehországból, Lengyelországból, Szlovéniából, Spanyolországból, Hollandiából, Belgiumból, Franciaországból, Magyarországról és természetesen Románia különböző szegleteiből. Ez 32 különböző Passió-csoportot jelent.
Maga a kongresszus egy vándorló esemény, mindig más közösség szervezi meg.
„Ez egy szimbolikus lépés: megkapjuk ezt a vándorszobrot, nálunk van egy évig a felkészülés ideje alatt. Mi arra vigyázunk, az pedig nekünk erőt ad a szervezéshez, és most mi fogjuk majd átadni a németországi csoportnak.”
A tucatnyi országból érkező csapatok a saját passiócsoportjuknak a képviselői, küldöttei, és mint nézők lesznek jelen a Csíksomlyói Passiójátékon. Mindig az az ország mutatja be a passiójátékot, amely országban épp szervezik a kongresszust.
„Az a célunk, hogy ezek a képviselők, ha eljönnek ide Romániába, Erdélybe, megismerjék a mi hitvilágunkat, kulturális értékeinket, nemzeti gyökereinket, gasztronómiánkat. Ezért olyan változatos programmal készültünk itt a három nap alatt, hogy tényleg élménnyel feltöltekezve térjenek haza Nyugat-Európába, és
Nagy örömmel és nagy vágyakozással, várakozással jönnek” – fogalmazott Svella Adél. Hozzátette még, hogy a legnagyobb üzenete ennek a kongresszusnak, hogy majdnem egy időben lesz az európai parlamenti választásokkal.
„Nem véletlen, hogy Európa képviselteti magát tizenkét országból Csíksomlyón, a kegytemplomnál, a Szűzanya lábánál. Tudatosan tudunk majd imádkozni a békéért, pont az európai parlamenti választások előestéjén.”
Néhány mondatban a programról
A passióban szereplők a szervezők is egyben, akik munkaidejükön kívül, család mellett, szabadidejükben rááldoztak már egy évet a passiójátékra. Az egész program ötszáz embert mozgósít. Ami különösen kiemeli az idei eseményt, hogy az elkövetkezendő nyolcvan évben nem lesz Csíksomlyón megszervezve az Europassió Kongresszus, így a szervezők mindenkit arra biztatnak, hogy vegyenek részt a programokban.
Június 6-án este 8 órától a csíkszeredai Vár téren zászlófelvonás lesz, ahol a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvózenekar tart koncertet.
Június 7-én délelőtt 10 órától lesz a megnyitóünnepség a csíksomlyói kegytemplomban, ezt követően a Szentegyházi Gyermekfilharmónia lép fel.
Június 8-án délelőtt 11 órától folklórműsor lesz a Csíki Moziban, déli 12-től délután 5 óráig pedig a Mária-kerti programokra látogathatnak az érdeklődők, így megtekinthetik a Passió-kiállítást, a Népművészeti kiállítást, de részt vehetnek a Mária-út bemutatásán, a Visit Hargita programjainak megismerésén, lesz rajzfilmvetítés a Székely Legendárium jóvoltából, bemutatják a pálos rendet, majd rózsafűzérima lesz a békéért. Délután 5 órától a Mária-kertből lesz az indulás a passiójátékra, majd este 6 órától szentmise lesz a kegytemplomban.
Az Európassió Kongresszus társszervezői: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, Hargita Megyei Kulturális Központ, Hargita Megye Tanácsa.
Egyelőre nem állítják le a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorát, mert üzemi paraméterei lehetővé teszik a biztonságos működés folytatását – közölte csütörtökön a Nuclearelectrica.
Több ezer juhtenyésztő tüntet csütörtökön Bukarestben az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) székházánál.
Már csak néhány banira van a március végi történelmi csúcstól az üzemanyagok ára, miután a forgalmazók csütörtökön is drágítottak. A gázolaj esetében a jövedéki adó szerdán elfogadott mérséklése eredményezhet árcsökkenést a következő időszakban.
Repülőgépeken elkövetett lopás gyanúja miatt tizenkét bukaresti, valamint Ilfov és Prahova megyei helyszínen tart házkutatást a rendőrség csütörtökön, és 16 személyt állítanak elő.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint mérlegelhető a Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által javasolt „fegyverszüneti kormány” létrehozása, ha nem sikerül más kormányzati megoldást találni.
A Sanitas Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy csütörtökön is folytatja az új közalkalmazotti bértörvény tervezete és az egészségügyi intézményekben tapasztalható személyzethiány miatt kirobbantott sztrájkot.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint megérzi Románia a cernavodai atomerőmű leállását, az országnak mozgósítania kell a gázerőművi, nap- és szélenergia-termelési, valamint energiatárolási kapacitásait, és növelnie kell a villamosenergia-importot.
Az általános sztrájk első napjához képest szerdán növekedett a hivatalosan tiltakozó dolgozók száma a Hargita megyei nagyobb kórházakban. Szintén szerdán arról döntött a kormány, hogy országszerte 6850 állás betöltését engedélyezi az egészségügyben.
A Duna vízszintjének további csökkenésétől függően szerda este vagy csütörtök reggel ellenőrzött módon leállítják és leválasztják az országos energiarendszerről a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorát is – jelentette be a Nuclearelectrica.
Hivatalosan is megnyílt szerdán a Nyárádszeredai Padlásmúzeum, amely egy helyi magángyűjtemény kincseit tárja a nagyközönség elé, gazdagítva ezzel a térség múzeumi kínálatát. Az esemény egyúttal a Nyárádmente Fesztivál ünnepélyes megnyitója is volt.
szóljon hozzá!