26 évesen szül a nők többsége – derült ki az adatok összesítéséből
Fotó: Gecse Noémi
A csíki anyák közel ötven százalékának két gyermeke van, az egygyermekesek aránya nem éri el a harminc százalékot, a háromgyermekeseké pedig majdnem húsz százalék. A legtöbben 25 és 30 éves koruk között szülik első gyermeküket – derül ki abból a nem reprezentatív, de sokat eláruló adatsorból, amely több száz hozzászólást eredményező Facebook-bejegyzésből kerekedett ki.
2018. június 12., 09:182018. június 12., 09:18
Nem tudományos igényességű felmérés, de igen érdekes képet mutat a térségbeli gyermekvállalásról, annak idejéről és a gyermekek számáról egy, a Csíki Anyák Egyesülete Facebook-csoportjában múlt héten született bejegyzés. Az egyik édesanya kérésére
A hozzászólások napról-napra szaporodtak, támogató, magyarázó megjegyzések is születtek, a számokból pedig helyenként érdekes élettörténetekre is következtetni lehet.
Bár a tudományos munka szabályai szerint egy reprezentatív felméréshez ennél sokkal több adatra lenne szükség, a Facebook-bejegyzés alá megosztott adatok Gergely Orsolya szociológus érdeklődését is felkeltették. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem adjunktusa elemezte is a számokat, és megosztotta velünk néhány eredményét.
A vasárnap estig született, 447 csíki anya által írt hozzászólásból szűrte ki az eredményeket. Kiderült, hogy
a legtöbben – 47 százaléknyian – 25 és 30 éves koruk között szülték első gyermeküket
35,6 százalékot tesz ki a 25 évnél fiatalabb korban gyermeket vállalók aránya
14,5 százalék a 31 és 35 éves koruk között szülők aránya
2,9 százalékot tesz ki azok aránya, akik 35 éves koruk felett szülték meg első gyermeküket.
Az első gyermek vállalásának átlagos időpontja a hozzászólások alapján 26,3 év. Ez megegyezik a romániai átlaggal, egy 2016-os Európai Uniós (EU) felmérés szerint ugyanis Romániában 26,4 az első gyermek születésekor az anyák átlagéletkora – mutatott rá a szakember.
Fotó: Gecse Noémi
Sokat lehetett olvasni az elmúlt években arról, hogy egyre inkább kitolódik az első gyermek vállalásának időpontja. A szakemberek arra figyelmeztettek, hogy a húszas évek első feléről a harmincas évek elejére tevődik át Európa-szerte az az időszak, amikor a nők megszülik első gyermeküket – mondta Gergely Orsolya. Hozzátette, Románia Bulgáriával együtt sereghajtó ezen a téren Európában.
Egy 2016-os Eurostat-felmérés szerint
Magyarországon 27,8-as ez a mutató, a legidősebben pedig Olaszországban szülnek először a nők, ott 31-es ez a szám. Románia ugyanakkor uniós első a húsz évesnél fiatalabb anyák által szült gyermekek számát tekintve, 14,2 százalék a fiatal anyák aránya. A tapasztalat egyébként az, hogy
A csíki anyák által írt hozzászólások szerint a legfiatalabb anyuka 17 éves volt, a legmagasabb életkor pedig az első gyermek vállalására 42 év. A hozzászólások szerint a második gyermek születésekor 29,69 év az átlagéletkor, a harmadik gyermek születésekor pedig 33,1 év.
A Csíki Anyák Egyesületének Facebook-csoportjában nyilatkozó 447 anya 898 gyermekről írt, ami átlagosan 2 gyermeket jelent. A hozzászólók 48,77 százalékának két gyermeke van, az egygyermekes anyák aránya 27,52 százalék, a háromgyermekeseké pedig 19,91 százalék. 13 négygyermekes anya írt hozzászólást, ez 2,91 százalékot jelent és négyen írták azt, hogy öt gyermeket szültek.
Bár nehéz ezt mérni, és sok külföldi felmérés épp a családok összezsugorodására mutat rá,
– jelezte Gergely Orsolya. A szociológus rámutatott, a kétezres években volt tapasztalható Magyarországon az a tendencia, hogy a gyengén iskolázott, nagyon szegény és a magasan képzett, jól szituált családokban vállaltak leginkább három gyermeket a szülők. Ezt a tendenciát látja most visszaköszönni nálunk is. 2013-ban például az Európai Unióban 11,3 százalékos volt a három vagy annál több gyermeket nevelő családok aránya, Romániában pedig 8,6 százalék.
Fotó: Gecse Noémi
Ehhez képest a csíki anyák által írt adatokból visszaköszönő, közel húsz százalékos háromgyermekes család-arány sokkal magasabb – emelte ki. Matematikailag nem mérvadó, de a számokon túl a hozzászólásokból az is kiderül, hogy a gyermekvállalásuk idejét megosztó édesanyák büszkék arra és örülnek, hogy életet adhattak gyermeküknek, gyermekeiknek, függetlenül attól, hogy ezt hány évesen tették.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
Október a látás hónapja, ennek alkalmából pedig az Elit Optika október 25-én egész napos programot szervezett, hogy felhívja a figyelmet a látásmegőrzés és a látásunk körüli tudatosság fontosságára is.
Közelebb kerülhettek a rajzfilmkészítéshez az érdeklődők Székelyudvarhelyen, akik az animáció világnapján ellátogattak a Legendárium rajzfilmstúdió workshopjára, hétfőn.
Teljes lett a Kovászna megyei tanács a mai ülésén, miután három új tanácstag is letette az esküt, illetve Henning János és Kondor Ágota személyében kinevezték a megyei önkormányzat alelnökeit is az új mandátumra: egyikük újrázik, másikuk új.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – közölte Mircea Fechet.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn megerősítette, hogy a hozzáadottérték-adó (áfa) nem fog emelkedni.
szóljon hozzá!