
A Kandaké szociális kávézóban beszélt az elért eredményekről és terveiről Csép Éva Andrea
Fotó: Haáz Vince
Óriási probléma ma Romániában a demográfiai fogyás, amely az erdélyi magyarokat sem kerüli ki. Az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője, Csép Éva Andrea szerint még több családpolitikai intézkedésre van szükség ennek megállítására.
2024. október 18., 16:592024. október 18., 16:59
2020-ban született a legkevesebb gyerek az elmúlt évszázadra számolva az országban, és ebből a fogyásból az erdélyi magyar közösség sem maradt ki – hívta fel a figyelmet a problémára egy pénteki sajtóbeszélgetésen Csép Éva Andrea parlamenti képviselő, aki
Komoly kihívást jelent az RMDSZ-nek olyan családpolitikai intézkedéseket eszközölni, amelyekkel az erdélyi magyar családok gyarapodását segítik elő, és olyan munkalehetőségeket teremtenek, amelyek révén itthon is tudnak majdnem hasonló körülmények között boldogulni, mint külföldön – mutatott rá a politikus célkitűzéseikre.
Fel is sorolt néhány olyan intézkedést, amelyeket az RMDSZ kezdeményezésére vagy közbenjárására indítottak el Romániában az elmúlt években. Ilyen
a családbarát munkahelyek megteremtése: a 12 év alatti gyereket nevelő szülő a munkáltatóval való megegyezés alapján egy hónapban négy napot otthonról dolgozhat.
Továbbá ilyen a Family Start – fészekrakó program is, amely révén előnyös feltételek mellett vehetnek fel államilag kamattámogatott hitelt a fiatal párok.
De családsegítő intézkedés volt az in vitro fertilizáció (IVF) költségeinek fedezése is, amely beavatkozásonként 15 ezer lejes állami támogatást jelent, és egy évben háromszor lehet igényelni.
„Nekünk olyan intézkedéseket kell eszközölnünk, amelyekkel ezt az anyagi terhet tudjuk levenni a magyar családokról. Ha a magyar családoknak segítünk, az a románoknak sem fog ártani” – mondta el Csép Éva Andrea, hozzátéve, ezt a programot is szeretnék tovább támogatni.
Az RMDSZ által vezetett minisztérium, Cseke Attila idejében indította el a nagy bölcsődeépítési programot, amelyen keresztül 255 korszerű bölcsőde épül országszerte.
Csép Éva Andrea: komoly kihívást jelent az RMDSZ-nek olyan családpolitikai intézkedéseket eszközölni, amelyekkel az erdélyi magyar családok gyarapodását segítik elő
Fotó: Haáz Vince
Az RMDSZ módosításának köszönhetően ezentúl a bölcsődei alkalmazottak fizetése is biztosítva van, hiszen az oktatási minisztériumtól kapják az önkormányzatok, így nem élik meg teherként azt, hogy bölcsődét építsenek és működtessenek a településen – magyarázta a politikus.
– részletezte a politikus, aki az otthoni idősgondozás és az idősotthonok finanszírozásának növelését is a fontos családpolitikai intézkedések közé sorolta.
A családon belüli erőszak témáját prioritásként kezelő Csép Éva Andrea közbenjárására Maros megye elsőként próbálhatta ki a távoltartási parancsot monitorizáló lábbilincset.
Mint mondta, most már tizenkét hónapra adható ki a távoltartási végzés, hiszen a biztonság megteremtése mindennél fontosabb. A lábbilincs jelzi az áldozatnak, ha száz méterrel közelebb kerül hozzá az egykori bántalmazója, aki hat hónaptól öt évig terjedő szabadságvesztést kockáztat.
A fontos szociális és családügyi intézkedések között megemlítette a fogyatékkal élők üzemanyag-elszámolásának törvénymódosítását is, amelyet üzemanyagkártyák vagy -jegyek formájában válthatnak ki az arra jogosultak.
Katonai tiszteletadással temették el pénteken a bukaresti Bellu temetőben Mircea Lucescu egykori labdarúgót és legendás edzőt.
Csökkentek az üzemanyagárak Romániában, a változás pedig Székelyföldön is érzékelhető: az adatok szerint több Hargita megyei töltőállomáson is 9 lej alatt tankolható a benzin, miután rövid idő alatt több lépcsőben is mérsékelték az árakat a kutak.
Akik még nem adták le levélszavazatukat, már nem lehetnek biztosak, hogy a postai úton feladott boríték időben megérkezik. Ezért fontos, hogy azokat az RMDSZ vagy az Eurotrans Alapítvány irodáin keresztül juttassák el, vagy a konzulátuson adják le.
Magyarországnak most összefogásra, egységre és biztonságra van szüksége - jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel a Facebook-oldalán közzétett videóban.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 231 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adatai szerint.
Két lopási ügyet is felgöngyölített a Kovászna megyei rendőrség, az elkövetők őrizetben várják a hatóságok további döntését.
Az elsőt 1995-ben hozták tető alá, egy évvel azt követően, hogy a mostani társszervezője, a Pro Cantus Egyesület, illetve kamrakórus létrejött. Pénteken és szombaton Kézdivásárhelyen tartják a Felsőháromszéki Kórusfesztivál 29. kiadását.
Az unitáriusok Rómája – így emlegették régen Bölönt, amelynek vártemplomáról a Nemzet útja vezetője az állítja, hogy korábban ortodox volt. Mihai Tîrnoveanut történelemhamisítással vádolják és panaszt tesznek ellene a diszkriminációellenes tanácsnál.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) április 6. és 9. között több mint ezer gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és megközelítőleg 3,8 millió lej értékben szabott ki bírságokat.
Részvételre buzdítja a határon túli magyarokat az országgyűlési választásokon Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!