
A mobil nőgyógyászati rendelő továbbra is működni fog a vidéki településeken
Fotó: Haáz Vince
A Központi Fejlesztési Régióhoz tartozó megyékben lévő állami- és magánkórházak is csatlakozhatnak a marosvásárhelyi orvosi egyetem és a sürgősségi kórház által nyert pályázathoz, amely részeként ingyen végezhetik el a méhnyakrákszűrést. Hat megyében – közöttük Maros, Hargita és Kovászna megyékben – összesen 170 200 nőt vizsgálnának meg.
2022. április 25., 09:002022. április 25., 09:00
2022. április 25., 11:422022. április 25., 11:42
A marosvásárhelyi orvosi egyetem és a sürgősségi klinikai kórház tavaly nyert egy jelentős összegű uniós pályázatot, amelynek célja ingyenes méhnyakrákszűrést biztosítani a Központi Fejlesztési Régió hat megyéjében, pontosabban a Maros, Hargita, Kovászna, Brassó, Szeben és Fehér megyékben élő nőknek.
A mobil nőgyógyászati rendelőt továbbra is vidéken fogják használni.
Jelenleg elkezdődött a szűrés második szakasza, amelynek részeként a fent említett megyék állami- és magánkórházai is csatlakozhatnak a szűréshez. Mint a programvezető, dr. Cosmina Cristina Uzun elmondta, márciusban egyeztettek a megyei közegészségügyi igazgatóságokkal és a nagyobb kórházak képviselőivel, elmondva, hogy milyen feltételeknek kell megfeleljenek, hogy csatlakozni tudjanak.
A doktornő emlékeztetett, hogy az uniós program által 170 200 nő számára tudják díjmentesen elvégezni a vizsgálatot, fele nehéz körülmények között élő, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.
Megtudtuk azt is, hogy Maros megyében minden nagyobb város állami kórháza csatlakozni kíván a programhoz, és Hargita megyében is hasonló a helyzet:
Egyelőre a magán egészségügyi intézmények számára nem nyitották meg a jelentkezést.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház családtervezői rendelőjéből Tulit-Incze Ágnes pszichológus a Székelyhon érdeklődésére megerősítette, hogy ők is csatlakozni fognak az orvosi egyetem által megnyert pályázathoz. Kiemelte:
A rendelőben, az országos programon keresztül eddig is lehetett kérni ezt a vizsgálatot, elérhető volt minden érdeklődő számára, függetlenül attól, hogy biztosított volt-e vagy sem. Az eddigi tapasztalatok alapján minden száz nőből tíznek további vizsgálatokra és kezelésre volt szüksége.
– hangsúlyozta a szakember, aki szerint nagyon fontos, hogy egymást biztatva, közösen időpontot kérve biztassák a nők egymást, és jöjjenek el az ingyenes vizsgálatra. Érdeklődni a csíkszeredai szűrésről és időpontot kérni a 0758-117 664-es telefonszámon lehet.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
szóljon hozzá!