
Az eskü szövege, két nyelven
Fotó: Haáz Vince
Dinamikusan fejlődő, élhető Marosvásárhelyért fog dolgozni a továbbiakban is – mondta a második mandátumát kezdő Soós Zoltán polgármestere pénteken a hivatali eskütételt követően. A 23 önkormányzati képviselő több mint fele első mandátumát kezdi.
2024. október 25., 13:292024. október 25., 13:29
Nagy volt a sürgés-forgás pénteken délben a marosvásárhelyi városházán, ahol intézményvezetők és alkalmazottak is összegyűltek, hogy részt vegyenek az ünnepi tanácsülésen.
Tele volt az erkély is, sokan voltak kíváncsiak a négyévente megtartott alkalomra. A nagyteremben helyet foglalt a város polgármestere mellett a megye két vezetője is, Péter Ferenc tanácselnök, valamint Ovidiu Butuc prefektus. Az RMDSZ megyei vezetői, parlamenti képviselői a kakasülőről nézték az eseményt.
A város és a megye vezetői
Fotó: Haáz Vince
Az ülést Kerekes Károly vezette, ő a legidősebb tanácsos, korábban RMDSZ-es parlamenti képviselő is volt. Tőle megtudtuk, hogy
A két legfiatalabb tanácsost is az RMDSZ adta: Frunda Csenge és Birtalan István Balázs „segített” a tanácsosoknak, hogy letegyék az esküt. A szövetség képviselői először románul, majd magyarul mondták el a hivatalos szöveget.
Fotó: Haáz Vince
A magyar közösséget (is) képviselő: Kovács Mihály Levente, Frunda Csenge Orsolya, Kelemen Márton Atilla, Kerekes Károly, Karácsony Erdei Etel, Iszlai Tamás, Birtalan István Balázs, Jakab István, W. Szabó Péter, Csíki Zsolt megígérte, hogy Marosvásárhely javára, jóhiszeműen, a törvényeket betartva dönt és dolgozik. Az RMDSZ tanácsosok fele kicserélődött.
Az RMDSZ mellett van még 6 szociáldemokrata, három liberális tanácsos valamint 2-2 képviselőt ad a Szabad Emberek Pártja és az AUR.
Soós: folytatjuk a munkát
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán megköszönte a volt tanácsosoknak és alpolgármestereknek a segítséget, és az új tanácsosoknak arról beszélt, hogy velük is közösen szeretne dolgozni. Kérte őket, hogy
A polgármester arról is beszélt, hogy hűséges marad a korábbi ígérteihez. „Visszatekintve a megtett útra, sok volt a kihívás, de minden lépés közelebb vitt a célunkhoz: építsünk élhető Marosvásárhelyt. Közösen dolgoztunk azért, hogy Marosvásárhely egy jobb hely legyen. Megújítottuk a tömegközlekedést, új szabadidőparkot avattunk, iskolákat újítottunk fel. Az utat, a munkát folytatjuk.
– hangoztatta a városvezető.
A prefektus támogatásáról biztosította a régi-új városvezetőt
Fotó: Haáz Vince
A prefektúra segítségéről és együttműködéséről biztosította Soós Zoltánt és a várost Ovidiu Butuc prefektus, aki arról beszélt, hogy azt szeretné, hogy Marosvásárhely egy fontos várossá váljon. Arra biztatta a tanácsosokat, hogy legyenek szorgalmasak, és
Fotó: Haáz Vince
A régi-új polgármestert és az önkormányzati képviselőket köszöntötte Péter Ferenc a megyei tanács elnöke is, aki arra kérte a tanácsosokat, hogy ne ellenfélként, hanem szövetségesként tekintsenek egymásra, dolgozzanak csapatban.
Marosvásárhely polgármestere
Fotó: Haáz Vince
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
Erősödött szerdán a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,42 banival (0,08 százalékkal) 5,2344 lejre csökkent a keddi 5,2386 lejről.
A kiskérődző-pestis miatt nem lehet Maros megyéből az uniós országokba exportálni a bárány- és juhhúst, nem lehet a megyéből kivinni az állatokat, és az áthaladó állatszállítókat is le kell fertőtleníteni. Ez utóbbit a rendőrség ellenőrzi.
Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.
A Zsögödben észlelt medvékről is szó esett a csíkszeredai önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén szerdán, a tanácsosok egy digitális fejlesztési projekt és a Szabadság téri tömbházak hőszigetelésének aktualizált költségvetését is jóváhagyták.
Szerdán folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvi kommunikációs készségeinek a felmérésével.
szóljon hozzá!