
Rókakilövésekkel ellenőrzik az oltáskampány hatékonyságát. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Gyergyószéken is elkezdődött a veszettségmegelőzési kampány, melynek során csalétkeket helyeznek ki a rókák immunizálására. A szakemberek felhívják a lakók figyelmét, hogy város- vagy faluszélen talált csalit szabad kézzel tilos megfogni. Ugyanakkor nemsokára elkezdődik a kutyák veszettség elleni oltása, melyet az állatorvos szerint szintén komolyan kell venni.
2017. november 05., 20:002017. november 05., 20:00
2017. november 05., 20:012017. november 05., 20:01
A mélyfagyasztott pasztillákat tartalmazó csalikat először a folyók mentén, illetve erdőszéleken helyezik ki az állat-egészségügyi igazgatóság munkatársai együttműködve a vadásztársulásokkal – tudtuk meg Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjétől. Egyébként az akció két fázisban zajlik, elsőként
A vadásztársulatok GPS-koordinátákkal ellátott térképpel rendelkeznek az ügykezelésükbe tartozó területeken található rókalyukakról. Ezt követően
Ennek időpontjáról az állatorvosi főhatóság még nem rendelkezett. A csokoládészerű rókacsalik hallisztgranulátumba rejtett, veszettség elleni oltóanyagkapszulákat tartalmaznak, a preparált falatoknak nem tudnak ellenállni a rókák, megeszik azokat az oltóanyaggal együtt, így válnak ellenállóvá a veszettség vírusával szemben. Az oltáskampányt követően
ugyanis a szakemberek így ellenőrzik az oltások hatékonyságát. A vonatkozó előírások értelmében a kampány befejezését követő negyvenötödik naptól kezdődnek a próbakilövések, a vadásztársaságoknak
Minden vadásztársaságtól kötelesek bevinni a mintákat, vagyis a rókák kipreparált vállcsontjait az állat-egészségügyi hatósághoz, ahonnan azokat a bukaresti főhatóság laboratóriumába továbbítják, ott pedig a mintákból kimutatják, hogy a róka megette-e a csalit vagy sem, illetve hogy immunizálódott-e a veszettség kórokozója ellen – magyarázta Püsök László. Az igazgatóság szóvivője arra is felhívta a figyelmet, hogy abban az esetben,
A vadállatok által elfogyasztott anyag egy évig nyújt védelmet a veszettséget okozó kór kialakulásával szemben.
Rókák után kutyákat is immunizálnak
Kutyák veszettség elleni oltásának is itt az ideje, adta tudtunkra ifj. Gáll József állatorvos. Mint mondta, a rókák immunizálását követően a körzeti állatorvosok az igazgatósággal közösen a kutyák kötelező veszettség elleni oltáskampányába kezdenek. Amúgy országszerte az előírás szerint szeptember közepe és február közepe között zajlik a kutyák veszettség elleni oltása. „Akinek lehetősége van, az majd a kiközölt időpontban hozza be a rendelőbe a kutyáját” – kéri a szakember. A gyergyószentmiklósi körzeti állatorvos szerint a tapasztalt viszont azt mutatja, hogy hatékonyabban haladnak, ha házról házra járva, felkeresik a kutyatartókat.
Két kigyulladt melegházhoz riasztották péntek éjjel a nyárádszeredai tűzoltókat, lángoló melléképülethez a dicsőszentmártoniakat.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint márciusban 11 928 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 30-cal többnek, mint előző hónapban.
Szombaton is tovább drágult az üzemanyag, egyre kevesebb azon töltőállomások száma, ahol még lehet benzint tankolni 9 lej alatt.
Akár mínusz 8 Celsius-fokig is süllyedhet a hőmérséklet vasárnapra virradóra Hargita megye magasabban fekvő pontjain és a hegyközi medencékben. Jövő héttől azonban már érkezik a felmelgedés.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni péntek éjjeli orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott szombat reggel a védelmi minisztérium.
350,7 millió eurót sikeresen felszabadított az uniós helyreállítási források harmadik részletének befagyasztott részéből, ugyanakkor 458,7 millió eurót végleg elveszít a korábbi években késve, hiányosan vagy hibásan végrehajtott reformok miatt.
A Cégnyilvántartási Hivatal adatai szerint 2026 első három hónapjában 5424 vállalat függesztette fel a tevékenységét Romániában, 7,88 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.
Tragikus hirtelenséggel meghalt Takács Csaba – közölte Facebook-oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Egy beteg halálát vizsgálja az ügyészség, aki áprilisban került a brassói kórház sürgősségi osztályára, ahol kezelést írtak fel neki, majd hazaengedték. Röviddel ezután otthon meghalt.
Kaotikusan közlekedett az A2-es autópályán, Konstanca felé egy autóvezető május 1-jén, és a rendőrök jelzésére sem volt hajlandó megállni. Üldözőbe vették, helikopterrel is követték, végül pedig feltartóztatták.
szóljon hozzá!