
Rókakilövésekkel ellenőrzik az oltáskampány hatékonyságát. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Gyergyószéken is elkezdődött a veszettségmegelőzési kampány, melynek során csalétkeket helyeznek ki a rókák immunizálására. A szakemberek felhívják a lakók figyelmét, hogy város- vagy faluszélen talált csalit szabad kézzel tilos megfogni. Ugyanakkor nemsokára elkezdődik a kutyák veszettség elleni oltása, melyet az állatorvos szerint szintén komolyan kell venni.
2017. november 05., 20:002017. november 05., 20:00
2017. november 05., 20:012017. november 05., 20:01
A mélyfagyasztott pasztillákat tartalmazó csalikat először a folyók mentén, illetve erdőszéleken helyezik ki az állat-egészségügyi igazgatóság munkatársai együttműködve a vadásztársulásokkal – tudtuk meg Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjétől. Egyébként az akció két fázisban zajlik, elsőként
A vadásztársulatok GPS-koordinátákkal ellátott térképpel rendelkeznek az ügykezelésükbe tartozó területeken található rókalyukakról. Ezt követően
Ennek időpontjáról az állatorvosi főhatóság még nem rendelkezett. A csokoládészerű rókacsalik hallisztgranulátumba rejtett, veszettség elleni oltóanyagkapszulákat tartalmaznak, a preparált falatoknak nem tudnak ellenállni a rókák, megeszik azokat az oltóanyaggal együtt, így válnak ellenállóvá a veszettség vírusával szemben. Az oltáskampányt követően
ugyanis a szakemberek így ellenőrzik az oltások hatékonyságát. A vonatkozó előírások értelmében a kampány befejezését követő negyvenötödik naptól kezdődnek a próbakilövések, a vadásztársaságoknak
Minden vadásztársaságtól kötelesek bevinni a mintákat, vagyis a rókák kipreparált vállcsontjait az állat-egészségügyi hatósághoz, ahonnan azokat a bukaresti főhatóság laboratóriumába továbbítják, ott pedig a mintákból kimutatják, hogy a róka megette-e a csalit vagy sem, illetve hogy immunizálódott-e a veszettség kórokozója ellen – magyarázta Püsök László. Az igazgatóság szóvivője arra is felhívta a figyelmet, hogy abban az esetben,
A vadállatok által elfogyasztott anyag egy évig nyújt védelmet a veszettséget okozó kór kialakulásával szemben.
Rókák után kutyákat is immunizálnak
Kutyák veszettség elleni oltásának is itt az ideje, adta tudtunkra ifj. Gáll József állatorvos. Mint mondta, a rókák immunizálását követően a körzeti állatorvosok az igazgatósággal közösen a kutyák kötelező veszettség elleni oltáskampányába kezdenek. Amúgy országszerte az előírás szerint szeptember közepe és február közepe között zajlik a kutyák veszettség elleni oltása. „Akinek lehetősége van, az majd a kiközölt időpontban hozza be a rendelőbe a kutyáját” – kéri a szakember. A gyergyószentmiklósi körzeti állatorvos szerint a tapasztalt viszont azt mutatja, hogy hatékonyabban haladnak, ha házról házra járva, felkeresik a kutyatartókat.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!