
Rókakilövésekkel ellenőrzik az oltáskampány hatékonyságát. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Gyergyószéken is elkezdődött a veszettségmegelőzési kampány, melynek során csalétkeket helyeznek ki a rókák immunizálására. A szakemberek felhívják a lakók figyelmét, hogy város- vagy faluszélen talált csalit szabad kézzel tilos megfogni. Ugyanakkor nemsokára elkezdődik a kutyák veszettség elleni oltása, melyet az állatorvos szerint szintén komolyan kell venni.
2017. november 05., 20:002017. november 05., 20:00
2017. november 05., 20:012017. november 05., 20:01
A mélyfagyasztott pasztillákat tartalmazó csalikat először a folyók mentén, illetve erdőszéleken helyezik ki az állat-egészségügyi igazgatóság munkatársai együttműködve a vadásztársulásokkal – tudtuk meg Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivőjétől. Egyébként az akció két fázisban zajlik, elsőként
A vadásztársulatok GPS-koordinátákkal ellátott térképpel rendelkeznek az ügykezelésükbe tartozó területeken található rókalyukakról. Ezt követően
Ennek időpontjáról az állatorvosi főhatóság még nem rendelkezett. A csokoládészerű rókacsalik hallisztgranulátumba rejtett, veszettség elleni oltóanyagkapszulákat tartalmaznak, a preparált falatoknak nem tudnak ellenállni a rókák, megeszik azokat az oltóanyaggal együtt, így válnak ellenállóvá a veszettség vírusával szemben. Az oltáskampányt követően
ugyanis a szakemberek így ellenőrzik az oltások hatékonyságát. A vonatkozó előírások értelmében a kampány befejezését követő negyvenötödik naptól kezdődnek a próbakilövések, a vadásztársaságoknak
Minden vadásztársaságtól kötelesek bevinni a mintákat, vagyis a rókák kipreparált vállcsontjait az állat-egészségügyi hatósághoz, ahonnan azokat a bukaresti főhatóság laboratóriumába továbbítják, ott pedig a mintákból kimutatják, hogy a róka megette-e a csalit vagy sem, illetve hogy immunizálódott-e a veszettség kórokozója ellen – magyarázta Püsök László. Az igazgatóság szóvivője arra is felhívta a figyelmet, hogy abban az esetben,
A vadállatok által elfogyasztott anyag egy évig nyújt védelmet a veszettséget okozó kór kialakulásával szemben.
Rókák után kutyákat is immunizálnak
Kutyák veszettség elleni oltásának is itt az ideje, adta tudtunkra ifj. Gáll József állatorvos. Mint mondta, a rókák immunizálását követően a körzeti állatorvosok az igazgatósággal közösen a kutyák kötelező veszettség elleni oltáskampányába kezdenek. Amúgy országszerte az előírás szerint szeptember közepe és február közepe között zajlik a kutyák veszettség elleni oltása. „Akinek lehetősége van, az majd a kiközölt időpontban hozza be a rendelőbe a kutyáját” – kéri a szakember. A gyergyószentmiklósi körzeti állatorvos szerint a tapasztalt viszont azt mutatja, hogy hatékonyabban haladnak, ha házról házra járva, felkeresik a kutyatartókat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!