
Várhatóan nyár közepétől kaphatnak majd támogatást a munkáltatók a családon belüli erőszak és az emberkereskedelem áldozatainak az alkalmazásáért. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A juttatás értéke 2250 lej havonta, és egy éven át jogosultak rá a munkáltatók. A családon belüli erőszak és az emberkereskedelem áldozatainak az alkalmazásával kapcsolatban azonban még több kérdés megválaszolásra vár.
2025. április 14., 10:072025. április 14., 10:07
A támogatásra való jogosultságot szabályozó törvény már megjelent a Hivatalos Közlönyben, de a jogszabály még nem lépett alkalmazásba. „Ugyanúgy fog működni, mint a többi hátrányos helyzetben lévő kategóriáknak járó támogatás, például a 45 éven felüliek, a NEET-fiatalok (Not in Education, Employment or Training, magyarul: foglalkoztatásban, oktatásban vagy képzésben részt nem vevő, azaz olyan személy, aki munkanélküli, és nem részesül oktatásban vagy szakképzésben – szerk. megj.), vagy a fogyatékkal élők alkalmazásáért járó támogatás.
– ismertette a támogatással kapcsolatos fontosabb tudnivalókat Jánó Edit. A Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és -szakképző Ügynökség osztályvezetője ugyanakkor azt is elmondta, az új támogatás a törvény alkalmazási normáinak a megjelenése után válik majd elérhetővé – a szabályozás kidolgozása 60 napon belül kell megtörténjen.
Az alkalmazási normák több fontos kérdésre kell majd választ adjanak. Egyelőre
Az viszont biztos, hogy ez nem saját felelősségre tett nyilatkozat alapján történik majd, valószínűleg csak olyanok vehetnek majd részt a támogatási programban, akiknek az ügyében rendőrségi eljárás is indult, azaz hivatalos nyoma van annak, hogy ők családon belüli erőszak elszenvedői vagy emberkereskedelem áldozatai voltak – tudtuk meg Jánó Edittől.
Egyébként az ügynökség is statisztikát vezet erről, azaz a munkanélküliek nyilvántartásba vételekor megkérdezik őket arról is, hogy említett kategóriák valamelyikébe tartoznak-e, de mindeddig senki nem nyilatkozott igennel, azaz
Noha a törvény alapján jár a támogatás a munkáltatónak a családon belüli erőszak vagy az emberkereskedelem áldozatainak az alkalmazásáért, még nem biztos, hogy lesz is erre pénz. A törvény ugyanis azt írja, hogy „a rendelkezésre álló költségvetés függvényében”. Ez azt feltételezi, hogy a programnak nem lesz önálló költségvetése, hanem a többi hasonló programmal osztozik majd egy közös pénzkereten, továbbá azt is, hogy nem az igénylések száma határozza majd meg a támogatási pénzkeret nagyságát. Így viszont
Nem valószínű, hogy az alkalmazási normák arról szólnak majd, hogy költségvetési szempontból prioritásként kell majd kezelni ezt a kategóriát, az ügynökség pedig nem diszkriminálhat pozitívan sem senkit.
Nyilván, egy ilyen, nagyon hátrányos helyzetű személy esetében „ráfókuszálnak” arra, hogy állást találjanak számára, de arra nincs garancia, hogy pénz is lesz a munkáltatónak folyósítandó támogatásra – magyarázta az ügynökség osztályvezetője, hangsúlyozva azonban azt is, hogy minderről többet fognak majd tudni az alkalmazási normák megjelenése után.
A gyorshajtásnak is van határa, ma minden bizonnyal ez 248 km/óra – ennyivel mértek be egy sofőrt a rendőrök szombaton délután az észak-erdélyi autópályán.
Több olyan mesterséges akadályt találtak a Maros-folyót vizsgáló szakemberek, amelyek nehezítik a halak vándorlását, rontják a víz minőségét és károsítják az ökoszisztémát. Értesüléseink szerint Gyergyócsomafalván le fognak bontani egy gátat.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.
Sietett, nehogy odaégjen a kalács a sütőben – ezzel magyarázta a gyorshajtás egy 35 éves nő, miután a Konstanca megyei rendőrök 176 km/órával mérték be az autóját.
Két nő is kórházba került Jászvásáron, miután háztartási balesetet szenvedtek a húsvéti asztal előkészítése közben. Egyikük sürgősségi beavatkozásra szorult, miután az ujja beleszorult egy turmixgépbe.
Maros, Hargita és Kovászna megye több települése, természeti kincse is felkerült Az év úti célja vetélkedő döntősei közé. Szavazatunkkal támogathatjuk.
Mindössze néhány óra leforgása alatt a Hargita megyei rendőrök három ittas sofőrt is elkaptak pénteken este.
Tudják, mi a közös Kásás Tamásban, Nagy Feróban vagy éppen Fábry Sándorban? Hogy mindnyájan székelyföldi kötődéssel bírnak – és még sok hozzájuk hasonló közismert ikon igazolja a régi tézist, miszerint a nemzet egy és szétválaszthatatlan.
Vörös beavatkozási tervet aktiváltak Szeben megyében, miután egy három járművet és hét embert érintő balesethez riasztották a mentőegységeket. Egy mentőhelikoptert is a helyszínre vezényeltek Marosvásárhelyről.
Katonai tiszteletadással temették el pénteken a bukaresti Bellu temetőben Mircea Lucescu egykori labdarúgót és legendás edzőt.
szóljon hozzá!