
Ilonka néni családja körében ünnepelte századik születésnapját az Amerikai Egyesült Államokban
Fotó: Családi archívum
Bencze Ilona, ahogy Bögözben ismerik, Ilonka néni vasárnap ünnepelte családja körében századik születésnapját. Noha jelenleg Amerikában él, ősei földjéhez kötődött mindig igazán. Angolul nem beszél, öntudata székely-magyar – adta hírül a szerkesztőségünknek elküldött levélben unokája, Fekete Lilla.
2023. november 17., 12:162023. november 17., 12:16
2023. november 17., 12:262023. november 17., 12:26
Szilágyi Ferencné 1923. november 12-én látta meg a napvilágot Amerikában Helen Bence néven, ugyanis bögözi származású szülei Amerikában dolgoztak.
1932-ben, a nagy gazdasági válság idején költözött vissza Bögözbe a négygyermekes család, miután a bányák mind bezártak.
Jó tanuló volt, az iskola elvégzése után szeretett volna továbbtanulni, de anyja erről lebeszélte. Apja időközben visszahajózott Amerikába, és ők magukra maradtak otthon a gazdaságban. A negyvenes évek elején Ilonka Budapesten szolgált egy úri családnál gyermekfelvigyázóként.
Fotó: Családi archívum
Ilonka néni Szilágyi Ferenc falubeli szomszédjához ment férjhez, két lányuk született, Ilona és Erzsébet. Vasbetonszerelőként dolgozó férje 1969-ben hunyt el. Ilonka néni három unokának és két dédunokénak örvendhet.
Özvegy éveiben a kertben és a falusi közös gazdaságban dolgozott, és szükség szerint az unokáinak a gondját viselte. 1987-ben visszatért Amerikába, hogy az édesanyja mellett legyen öreg napjaiban, akit példás gondozásban részesített Taylor Michigan-ben. László Regina néni három évszázadba kapaszkodó ritka szép, hosszú életet tudhatott magáénak, ugyanis 102 éves korában hunyt el (1899. május 5. – 2001. szeptember 11.), lánya, Ilonka néni jó úton van, hogy utolérje, a centenáriummal pedig ő is bekerült a bögözi rekordok könyvébe – foglalta össze Ilonka néni életútját Fekete Kálmán.
Jóváhagyta a kormány pénteki ülésén a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet, amelyért kedden felelősséget vállal a parlamentben.
Aláírta pénteken Nicușor Dan államfő a Ionuț Moșteanu védelmi miniszteri tisztségből való lemondásának tudomásul vételéről szóló dekrétumot – közölte az elnöki hivatal.
Jóváhagyta a kormány pénteki ülésén az idei második költségvetés-kiigazítást, amely 0,6 százalékos gazdasági növekedéssel, 1902 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP), 7,1 százalékos éves inflációval és havi 8700 lejes bruttó átlagbérrel számol.
Az uniós országokból érkező valamennyi sertéshússzállítmány ellenőrzését kéri a mezőgazdasági miniszter az országos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóságtól (ANSVSA) az afrikai sertéspestis veszélye miatt.
Idén Parajd és egész Sóvidék élete gyökeresen megváltozott. A bányakatasztrófa nemcsak a turizmust, hanem a helyiek mindennapjait is felforgatta. Megkérdeztük az érintetteket, hogy hogyan élték meg az elmúlt időszakot.
Pályázni szeretne Hargita Megye Tanácsa a Csíkdánfalvát Balánbányával összekötő, 125-ös jelzésű megyei út felújítására, ehhez fogadták el a pénteki tanácsülésen a beruházás műszaki terveit.
A Magyarságkutató Intézet újabb történelmi témájú programra várja az érdeklődőket Budapesten. A december elsején, 17 órától kezdődő alkalom középpontjában a Székely Hadosztály 1918–1919-es szerepvállalása áll.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken tudomásul vette Ionuț Moșteanu lemondását a védelmi miniszteri, valamint a kormányfőhelyettesi tisztségből.
Három személy sérült meg csütörtök este egy Gyergyószárhegy közelében történt balesetben, mint kiderült, a sofőr nem volt józan.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Doctor Honoris Causa címmel tüntette ki Bakacsi Gyula professzort, elismerve a vezetéstudományban végzett úttörő munkáját és a csíkszeredai gazdasági képzés felépítésében betöltött kulcsszerepét.
1 hozzászólás