Hirdetés
Hirdetés

Csak tavasszal kezdődik a Tusnádfürdőt ellátó új vízvezeték építése

Vízhiánnyal, korlátozással járnak a csőtörések, és jelentős a beavatkozások költsége •  Fotó: Tusnádfürdő/Facebook

Vízhiánnyal, korlátozással járnak a csőtörések, és jelentős a beavatkozások költsége

Fotó: Tusnádfürdő/Facebook

Noha több mint egy éve már aláírták a kivitelezési szerződést a Tusnádfürdőt és Tusnád községet is ellátó új vízvezeték építésére, a munkálatokat csak 2024 tavaszán tudják elkezdeni. A hosszúra nyúlt előkészületek addig befejeződnek, a szükséges anyagokat is beszerzi a kivitelező.

Kovács Attila

2023. november 13., 10:172023. november 13., 10:17

A fürdővárost és a községet ellátó, gyatra minőségű vízvezeték ismétlődő törései, és az ebből fakadó vízhiány, illetve korlátozás kiküszöbölése miatt is igen fontos beruházás kivitelezésére – amelyet az Országos Beruházási Társaság (CNI) végeztet – már tavaly októberben szerződést írtak alá.

Hirdetés

Annak ellenére viszont, hogy

a szükséges pénz is rendelkezésre áll, a munkát idén sem tudták elkezdeni.

A szakhatósági beleegyezések mellett két helyi önkormányzati határozatra is szükség volt ahhoz, hogy építkezési engedélyt lehessen igényelni a Hargita megyei tanácstól.

Csíkszentsimon és Tusnád község tanácsának kellett a beleegyezését adnia, hogy a községek területén, ahol a vezeték majd áthalad, munkálatokat végezhessen a beruházó.

Butyka Zsolt tusnádfürdői polgármester kérdésünkre azt mondta, hogy mindkét határozat megszületett, a vezeték nyomvonala csak közterületet fog érinteni,

az építő kötelezettsége lesz a munkálatok végeztével az érintett területeket a korábbi állapotnak megfelelően átadni.

A 18 kilométeresre tervezett ellátóvezeték kiindulópontja Csíkszentsimon, ahol a vízlelőhely található, ott korszerű szivattyú- és vízházatot kell építeni a megfelelő szűrőberendezésekkel együtt,

Tusnádfürdőn pedig nagyobb és korszerűbb víztartályokra és szivattyúkra is szükség van a zavartalan vízellátás biztosításához.

A városvezető azt már korábban jelezte, hogy mivel az érvényes szabályozás szerint ellátóvezetékhez közvetlenül elosztóvezeték nem csatlakoztatható, csak víztartályok, tisztító- és szivattyúállomás közbeiktatásával, Tusnád község településeinek vízellátásához ilyen létesítmények telepítésére lesz szükség. Amíg ezek elkészülnek,

az új ellátóvezetéken érkező vizet Tusnádfürdőről fogják a régi vezetéken visszaszivattyúzni, biztosítva Csíkverebes, Tusnád és Újtusnád számára a vízszolgáltatást.

Butyka Zsolt nemrég ismét Bukarestben egyeztetett a finanszírozóval, a tervezővel a kivitelezővel. Mint elmondta, minden dokumentációt, ami az építkezési engedélyhez szükséges, beküldenek jóváhagyásra a CNI-hez, amikor ez megtörtént, akkor kérik az építkezési engedélyt a megyei tanácstól.

A jóváhagyás után ugyanakkor a kivitelező beszerzi a szükséges anyagokat, főként az acélcsöveket. Tavasszal pedig munkához látnak – ígéretük szerint a csővezetéket két hónap alatt el lehet készíteni, a beruházás többi része viszont időigényesebb.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 09., kedd

Kilencen készítenék el Sütő András szobrát

Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.

Kilencen készítenék el Sütő András szobrát
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Négy székelyföldi város versenyez Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026 címért

Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.

Négy székelyföldi város versenyez Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa 2026 címért
2025. december 09., kedd

Kezdődhet Georgescu tárgyalása a legionárius propaganda-ügyben

A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.

Kezdődhet Georgescu tárgyalása a legionárius propaganda-ügyben
2025. december 09., kedd

Grindeanu: a PSD nem fogja megszavazni a bizalmatlansági indítványt

A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.

Grindeanu: a PSD nem fogja megszavazni a bizalmatlansági indítványt
Hirdetés
2025. december 09., kedd

A fiatalok 99 százaléka internetezik Romániában

A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.

A fiatalok 99 százaléka internetezik Romániában
2025. december 09., kedd

Szőnyi Ferenc ultratriatlon-világbajnok exkluzív film- és élményestje Székelyföldre érkezik

Decemberben öt erdélyi városban találkozhat a közönség Szőnyi Ferenccel, az ultratriatlon világbajnokkal, akit a világ „Racemachine”-ként és a „komáromi Vasemberként” ismer.

Szőnyi Ferenc ultratriatlon-világbajnok exkluzív film- és élményestje Székelyföldre érkezik
2025. december 09., kedd

A PPC Energie 100%-ban megújuló energiát kínál „zöld” áron, egy évig garantálva

Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel a saját anyanyelveden egyeztethetsz nemcsak a számlákról, hanem az energiahatékonyságról is, és arról, hogyan lehetsz környezetbarátabb anélkül, hogy lemondanál a kényelemről?

A PPC Energie 100%-ban megújuló energiát kínál „zöld” áron, egy évig garantálva
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Havi egy fizetett szabadnapot kaphatnak az endometriózissal élő nők

Első házként megszavazta a szenátus hétfőn azt a törvénytervezetet, amely szerint az endometriózisban szenvedő nők havi egy fizetett szabadnapra jogosultak.

Havi egy fizetett szabadnapot kaphatnak az endometriózissal élő nők
2025. december 08., hétfő

Szabadnapot kaphatnak a szülők tanévnyitókor

Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.

Szabadnapot kaphatnak a szülők tanévnyitókor
2025. december 08., hétfő

Botrány a román parlamentben, RMDSZ-es képviselő is felszólalt

Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.

Botrány a román parlamentben, RMDSZ-es képviselő is felszólalt
Hirdetés