
A Gyimeseken átvezető 12A jelzésű országút nagyobb felújítást igényel. Csak kátyúzás lesz
Fotó: Pinti Attila
Kátyúzásra, felületi kezelésre igen, nagyobb beruházásokra viszont nem jut pénz ebben az évben a Hargita megyén átvezető országutakon. Több híd is megerősítésre vár, ezek közül várhatóan egyet tudnak kijavítani.
2017. május 23., 10:542017. május 23., 10:54
Folyamatban vannak a kátyúzások a Hargita megyei országutakon, a megbízott cég jelenleg a 13A jelzésű út Szentegyháza és Csíkszereda közötti szakaszán végzi a burkolat javítását. Mint Cătălin Romanescu, a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) Hargita megyei kirendeltségének igazgatója tájékoztatott, ezzel egyidőben az E578-as út Vasláb és Maroshévíz közötti részén is dolgoznak, mert ott is van javítanivaló.
Utána a 15A jelzésű országút Maroshévíz és Borszék közötti szakasza következik, majd ha a 13A jelzésű úton eltüntetik a gödröket, a Gyimesközéplokon és Felsőlokon is átvezető 12A jelzésű országúton kell kátyúzni.
A 13A jelzésű országút szentegyházi szakaszán kátyúzás helyett aszfaltoztak. Ritka kivétel
Fotó: Pál Árpád
Az említett burkolatjavításokat a 13A országúton még felületi kezelés követi, de több olyan megerősítésre, építésre, amelyekre a biztonságos közlekedés érdekében szükség volna, egyelőre nincs pénz. Ez a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság által kérdéseinkre küldött válaszokból derül ki, az intézmény sajtóosztálya az idén a Hargita megyei országutakon tervezett munkálatok jegyzékét is rendelkezésünkre bocsátotta.
Eszerint
a 13A úton összesen 11 000 négyzetméteren lesz burkolatjavítás,
a 12A jelzésűn 6000 négyzetméteren,
a Csíkkozmásról a Kászonokba vezető 11B jelzésű úton 2500 négyzetméteren,
a repedéseket kijavítják, és az egyenetlenségeket is eltüntetik,
a 13A országúton összesen 4 kilométeren végeznek felületi útkezelést, amelynek során kőzúzalékot, homokot, cementet és bitumenemulziót tartalmazó, hideg keveréses eljárással készülő anyagot terítenek el (ilyen beavatkozás volt tavaly a 12A jelzésű út Csíkszereda és Szépvíz közötti szakaszán).
Fotó: Pinti Attila
A CNAIR szerkesztőségünkbe küldött tájékoztatójában egyetlen, a 13B jelzésű országúton található híd megerősítését említi azok közül a beavatkozások közül, amelyekre a biztonságos közlekedés érdekében szükség van. Így a 13A jelzésű úton Szentegyháza és a kalibáskői eltérő között található megrongálódott híd felújítása elmarad, akárcsak az egykori Anna vendéglő és az utászház közelében omló útpadka, és az úttest helyreállítása. Ott támfalépítésre, az út alapozásának megerősítésére van szükség.
Szintén nem említi a tájékoztató a megyeszékhely nyugati kijáratánál épült Olt-hidat sem, amelynek nemcsak a tönkrement korlátait kell kicserélni, hanem az egész építmény felújításra szorul.
Kisebb létszámmal kell megnövekedett feladatokat elvégezniük a polgármesteri hivataloknak és a megyei tanácsnak Hargita megyében június végétől. A prefektusi hivatal közölte az új álláskereteket, a végrehajtásról csütörtökön egyeztettek.
Közelíteni fog a hőmérséklet a naptári dátumra jellemző értékekhez, szemben azzal, amit március elejétől mostanáig tapasztaltunk.
A parlament költségvetési-pénzügyi bizottságai csütörtöki együttes ülésükön 38 támogató és 13 elutasító szavazattal elfogadták a 2026-os állami költségvetés tervezetét. A jogszabályavaslat a parlament plénuma elé kerül.
A kormány csütörtökön 620 millió lejes keretet hagyott jóvá a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának támogatására.
Több mint 131 000 diák iratkozott be a jövő héten kezdődő próbaérettségire, amelyet a végzős középiskolai osztályokkal rendelkező iskolák 95,16 százalékában szerveznek meg – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Mindhárom szakaszon elkezdődött a munka a Hargita Megye Tanácsa által megrendelt, nagyszabású udvarhelyszéki útfelújításon. Noha nem lesznek a legmélyrehatóbbak a műszaki megoldások, azért jól járható utakat ígérnek.
Csütörtök délután folytatódott az idei költségvetés tervezetének vitája a parlament költségvetési-pénzügyi bizottságaiban, miután a kormánykoalíció vezetői a reggeli egyeztetésen megoldást találtak a szociális csomag finanszírozására.
Akár 10 százalékkal is emelkedhet a hónap végéig a kenyér és a pékáru ára Romániában az üzemanyagok drágulása és az élelmiszeripart védő kormányzati intézkedések hiánya miatt – nyilatkozta csütörtökön a Rompan munkaadói szervezet elnöke.
Megkezdődött a csomagok postázása a levélszavazatra jogosult magyar állampolgárok számára. A szavazólapokat legkésőbb április 12-ig kell kitöltetni és leadni. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, és azt is, miként kerülhető el az érvénytelen szavazat.
Fontos üzenetre hívja fel a figyelmet Bölöni László: a levélszavazás során egy apró hiba is elegendő lehet ahhoz, hogy a voks érvénytelenné váljon.
szóljon hozzá!