
Hargita megyében a több mint 70 ezer bejegyzett alkalmazott közül 2071 a mezőgazdaságban dolgozik. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A statisztikai hivatal adatai szerint Maros megye az országos top tízben van, ami a lakosság átlagjövedelmét illeti. A lakosság 2988 lejes átlag nettó jövedelmével a 9. helyezett a listán. Hargita megye a 2492 lejes átlagjövedelmével a sorban valamivel hátrébb következik.
2020. július 07., 09:292020. július 07., 09:29
Az országos átlagjövedelem idén áprilisban 3182 lej volt, ezt csupán négy megye haladta meg. Maros megye a 2988 lejes átlagjövedelmével bár bekerült a tíz legjobban fizetett megyék sorába, a Maros Megyei Statisztikai Hivatal igazgatója, Ioan Matei úgy látja,
Hargita megyében idén áprilisában 2492 lej volt az átlag nettó bér. Ahogy Bíró Katalin, a Hargita Megyei Statisztikai Hivatal munkatársa lapunknak elmondta, ez emelkedést jelent a tavaly áprilisi 2410 lejes átlagjövedelemhez képest. Viszont
mert míg tavaly áprilisban 4997 bejegyzett munkanélküli személyt tartottak nyilván, idén áprilisban ez a szám már 5087-re emelkedett. Maros megyében 2020. áprilisában 5782 volt a bejegyzett munkanélküliek száma, ami a tavalyi 6184-hez viszonyítva csökkenést jelent.
Ami a gazdasági ágazatok szerinti jövedelmeket illeti, Hargita megyében a 70 185 alkalmazott közül 2071 a mezőgazdaságban dolgozik, 27 760 az iparban és építőiparban, 40 364 személy pedig a szolgáltatásban. A 140 372 Maros megyei alkalmazott közül a mezőgazdaságban 2581-en dolgoznak, az iparban és építőiparban 54 749-en, míg a szolgáltatások terén 83 042-en jutnak havi jövedelemhez.
Mindkét megyében a szolgáltatásokból nyernek a legtöbben, Hargita megyében ezen a területen 2767 lej az átlagkereset, Maros megyében pedig 3034 lej. Hargita megyében 73 773 nyugdíjas él, havi 1286 lejes átlagnyugdíjból, Maros megyében a nyugdíjas személyek száma 130 836, az átlagnyugdíj pedig 1293 lej.
A statisztikai hivatal adatai szerint mindkét megyében csökkent az alkalmazottak száma: Hargita megyében közel ezerrel, Maros megyében pedig közel kétezerrel.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!