
A csíkszeredai vasútállomás épülete. Nincs pénz a felújítására
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai vasútállomáson csak az alacsony peronok megemelésére elég jelenleg a vasúttársaság pénze. Az épületet is érintő teljes felújítást európai uniós pályázati támogatással remélik megoldani, de nem lehet tudni, hogy mikor.
2017. március 16., 10:112017. március 16., 10:11
2017. március 16., 15:442017. március 16., 15:44
Az elhanyagoltság és az állomásépület gyatra állapota mellett a legnagyobb probléma felkapaszkodni egy-egy vonatra a csíkszeredai vasútállomáson – a vagonok magasságához túl mélyen vannak a peronok. Alacsonyabb vagy mozgásukban korlátozott, idősebb embereknek sokszor segítségre van szükségük ehhez. A helyzet most jó irányba változik – tett határozott ígéretet a Román Vasúttársaság (CFR) Brassói Területi Igazgatóságnak igazgatója.
Három peron lesz magasabb
Ioan Pintea szerint a területi igazgatóság rendelkezésérre álló összegből Csíkszeredában az alacsony peronok megemelésére van lehetőség, más beruházásokra viszont nem jut pénz. Mint elmondta, a tavaly megkötött szerződés értelmében az első vágány melletti, valamint, a második és harmadik, illetve a harmadik és negyedik vágány közötti peronok megemelését végzi el a megbízott cég, a költség meghaladja a 2 millió lejt. „A részletes kiviteli tervek készülnek, amelyeket még jóvá kell hagyatni, ezután kezdhetnek dolgozni” – részletezte az igazgató, aki hozzátette, valószínűleg nem készül el minden ebben az évben, de az első vágány melletti peront mindenképp megemelik.
Nehéz felszállni a vonatokra a csíkszeredai vasútállomáson. Ezt a problémát tudják csak orvosolni
Fotó: Veres Nándor
Jelentős költségek
Ioan Pintea úgy vélte, az állomásépület felújítását a megerősítéssel kellene kezdeni, de mivel a költségeket a területi igazgatóság nem tudja fedezni, ez csak európai uniós támogatással történhet meg. „A korábban készült megvalósíthatósági tanulmány mintegy 50 millió lejre becsülte az épület, peronok és vágányok teljes felújításának költségeit – ez akkora összeg, amelyet a kolozsvári vagy brassói állomásokra sem költöttek. Ha mi most egy kisebb munkálatot végeztetnénk el, utána nem kapnánk támogatást a teljes felújításra. Ha meglesz a támogatás, a megemelt peronok maradhatnak, így az épület megerősítését és európai szintű modernizálását kell elvégezni” – magyarázta Pintea. A csíkszeredaihoz hasonló helyzetben van egyébként a szatmárnémeti, nagybányai vagy a tîrgoviștei vasútállomás is. Az igazgató ugyanakkor elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a két éve elvégzett javítások, belső meszelés, az illemhelyek felújítása és az aluljáró takarítása, fertőtlenítése után a tisztaságot nem lehet megőrizni, és szerinte ebben a város nem segít.
Füstbe ment tervek
Több éve húzódik különböző okok miatt a vasútállomás felújítása. Több évvel ezelőtt még nyolcmillió eurós beruházást terveztek, de aztán az is kiderült, hogy európai uniós támogatási lehetőség hiányában a vasúttársaságnak saját pénzből kell elvégeznie a felújítást. 2014 őszén egy kivitelezési szerződést is kötöttek a munkálatokra, de a tervezés során elvégzett szakértői vizsgálat megállapította, hogy az állomás épülete megerősítésre szorul, amelynek költsége jóval nagyobb, mint a felújításhoz rendelkezésre álló összeg, ezért a kivitelezési szerződést felbontották. Tavaly a közbeszerzési törvény módosítása késleltette a kiírást, végül szerződést kötöttek egy céggel, amely elvégzi a peronok magasítását.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!