
A csíkszeredai vasútállomás épülete. Nincs pénz a felújítására
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai vasútállomáson csak az alacsony peronok megemelésére elég jelenleg a vasúttársaság pénze. Az épületet is érintő teljes felújítást európai uniós pályázati támogatással remélik megoldani, de nem lehet tudni, hogy mikor.
2017. március 16., 10:112017. március 16., 10:11
2017. március 16., 15:442017. március 16., 15:44
Az elhanyagoltság és az állomásépület gyatra állapota mellett a legnagyobb probléma felkapaszkodni egy-egy vonatra a csíkszeredai vasútállomáson – a vagonok magasságához túl mélyen vannak a peronok. Alacsonyabb vagy mozgásukban korlátozott, idősebb embereknek sokszor segítségre van szükségük ehhez. A helyzet most jó irányba változik – tett határozott ígéretet a Román Vasúttársaság (CFR) Brassói Területi Igazgatóságnak igazgatója.
Három peron lesz magasabb
Ioan Pintea szerint a területi igazgatóság rendelkezésérre álló összegből Csíkszeredában az alacsony peronok megemelésére van lehetőség, más beruházásokra viszont nem jut pénz. Mint elmondta, a tavaly megkötött szerződés értelmében az első vágány melletti, valamint, a második és harmadik, illetve a harmadik és negyedik vágány közötti peronok megemelését végzi el a megbízott cég, a költség meghaladja a 2 millió lejt. „A részletes kiviteli tervek készülnek, amelyeket még jóvá kell hagyatni, ezután kezdhetnek dolgozni” – részletezte az igazgató, aki hozzátette, valószínűleg nem készül el minden ebben az évben, de az első vágány melletti peront mindenképp megemelik.
Nehéz felszállni a vonatokra a csíkszeredai vasútállomáson. Ezt a problémát tudják csak orvosolni
Fotó: Veres Nándor
Jelentős költségek
Ioan Pintea úgy vélte, az állomásépület felújítását a megerősítéssel kellene kezdeni, de mivel a költségeket a területi igazgatóság nem tudja fedezni, ez csak európai uniós támogatással történhet meg. „A korábban készült megvalósíthatósági tanulmány mintegy 50 millió lejre becsülte az épület, peronok és vágányok teljes felújításának költségeit – ez akkora összeg, amelyet a kolozsvári vagy brassói állomásokra sem költöttek. Ha mi most egy kisebb munkálatot végeztetnénk el, utána nem kapnánk támogatást a teljes felújításra. Ha meglesz a támogatás, a megemelt peronok maradhatnak, így az épület megerősítését és európai szintű modernizálását kell elvégezni” – magyarázta Pintea. A csíkszeredaihoz hasonló helyzetben van egyébként a szatmárnémeti, nagybányai vagy a tîrgoviștei vasútállomás is. Az igazgató ugyanakkor elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy a két éve elvégzett javítások, belső meszelés, az illemhelyek felújítása és az aluljáró takarítása, fertőtlenítése után a tisztaságot nem lehet megőrizni, és szerinte ebben a város nem segít.
Füstbe ment tervek
Több éve húzódik különböző okok miatt a vasútállomás felújítása. Több évvel ezelőtt még nyolcmillió eurós beruházást terveztek, de aztán az is kiderült, hogy európai uniós támogatási lehetőség hiányában a vasúttársaságnak saját pénzből kell elvégeznie a felújítást. 2014 őszén egy kivitelezési szerződést is kötöttek a munkálatokra, de a tervezés során elvégzett szakértői vizsgálat megállapította, hogy az állomás épülete megerősítésre szorul, amelynek költsége jóval nagyobb, mint a felújításhoz rendelkezésre álló összeg, ezért a kivitelezési szerződést felbontották. Tavaly a közbeszerzési törvény módosítása késleltette a kiírást, végül szerződést kötöttek egy céggel, amely elvégzi a peronok magasítását.
Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.
Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A temesvári szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is vizsgálódik a csenei gyilkosság ügyében, miután az ebben érintett 13 éves gyermek szervezetében drogot mutattak ki.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) magának kell döntenie arról, hogy kormányon marad vagy kilép a koalícióból – nyilatkozta péntek este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
szóljon hozzá!