
A liturgikus bútorzatot is Bogos Ernő tervezte
Fotó: Bogos Ernő
Ideiglenesen, kifejezetten Ferenc pápa látogatásának idejére födik be a csíksomlyói nyeregben a Hármashalom oltár előtti pódiumot – a befödés faszerkezetű, amelyre fehér vásznat vonnak. Egyébként a Vatikán kérése volt, hogy ne csak részlegesen, hanem teljesen födjék be az emelvényt.
2019. április 26., 17:152019. április 26., 17:15
A Hármashalom oltár három évvel ezelőtti felújítása kapcsán is felvetődött a ferences rendi szerzetesek részéről, hogy befödessék azt, és született is egy szétszedhető, baldachinos befödési elképzelés, amellyel csak egy részét födték volna be az oltárnak, ám végül ez nem valósult meg, a ferencesek más megoldással bővítették akkor a tetőzetet.
„Ferenc pápa csíksomlyói látogatása kapcsán újra előtérbe került az emelvény befödése, ezért januárban felkértek a tervezésre, a korábbi baldachinos elképzelésünket azonban Vatikánban nem fogadták el, ugyanis azt kérték, hogy teljesen födjük be az oltár előtti pódiumot. Így a korábbi elképzelés továbbgondolásaként készült el az új faszerkezetes, fehér vászonnal bevont födés terve” – osztotta meg az előzményeket Bogos Ernő csíkszeredai tervező. Hozzátette, mivel az oltárt annak idején Makovecz Imre tervezte, így
amelyet meg is tettek, illetve Vatikánban is jóváhagyták, így foghattak hozzá a kivitelezéshez.
A tervező kiemelte, a beavatkozás csak ideiglenes jellegű, kifejezetten a pápalátogatás idejére valósul meg, három hónapig maradhat így, ennyi időre szól az építkezési engedélye, ezt követően
Mint megtudtuk, nemcsak a befödés készül el a római katolikus egyházfő érkezésére, hanem többek között kissé megnagyobbítják az oltár előtti emelvény oldalsó részeit, kicserélik a pódium padlózatát, és új lépcsőket is kialakítanak.
Fotó: Bogos Ernő
Szintén Bogos Ernő tervezte meg a liturgikus bútorzatot – az oltárt, a székeket, illetve egyéb bútorokat –, ugyancsak a Vatikán elvárásainak megfelelően, és ezek a darabok a pápalátogatást követően a ferenceseknél maradnak.

Közzétették húsvéthétfőn a Csíksomlyó–kegyhely Facebook-oldalán a Hármashalom oltár előtti pódium lefödésének látványtervét. A kivitelezésre szükséges összeg közel 60 százalékát pályázatból és adományokból fedezték.
A Hármashalom oltár eredeti tervét P. Bartók Albert ferences atya gondolta ki, a kivitelezési technikai tervet pedig Makovecz Imre budapesti műépítész készítette el. A megvalósításba a helyi Bogos Ernő műépítész is besegített, az oltár végül 1996-ban készült el.
Fotó: Bogos Ernő

Látványos szakaszba lépett a pápalátogatás előkészítése, ugyanis elkezdték a csíksomlyói Hármashalom oltár kibővítését és átalakítását. A munkálatok révén praktikusabbá és tágasabbá változtatják a létesítményt. Exkluzív fotókon mutatjuk.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
7 hozzászólás