Hirdetés
Hirdetés

Covid-támogatást igényelhetnek a szarvasmarha-, sertés- és baromfitartók

Rajt előtt a támogatásigénylés. Résen kell legyenek az állattartók, ugyanis ezúttal mindössze 20 napig tart majd a kérelmezési időszak •  Fotó: Veres Nándor

Rajt előtt a támogatásigénylés. Résen kell legyenek az állattartók, ugyanis ezúttal mindössze 20 napig tart majd a kérelmezési időszak

Fotó: Veres Nándor

Már a napokban elkezdődik az állattartó gazdák megsegítésére szánt Covid-támogatások igénylése. A múlt héten sürgősségi kormányrendeletben jóváhagyott juttatás igénylésére mindössze húsz napja lesz a gazdáknak. A potenciális jogosultak körében a szarvasmarhatartók száma a legnépesebb Hargita megyében, e tekintetben országos viszonylatban is az elsők között van a megye.

Széchely István

2022. április 26., 09:062022. április 26., 09:06

2022. április 26., 12:432022. április 26., 12:43

A koronavírus-járvány okozta nehézségek átvészelésére közel félmilliárd lejnyi támogatást hagyott jóvá a szarvasmarha-, sertés- és baromfitartó gazdák számára múlt héten a kormány. A sürgősségi kormányrendelet várhatóan a napokban jelenik meg a Hivatalos Közlönyben, és attól kezdve már fogadják a támogatási kéréseket a gazdáktól a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségeknél (APIA).

Hirdetés

A mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása szerint a mintegy 454 millió lejes teljes támogatási keretből 170 milliót különítettek el a szarvasmarhatartó gazdák számára, valamivel több mint 167 millió lejt a sertéstartók, illetve 116 milliót a baromfitartók számára.

„Elkezdjük fogadni a kéréseket attól a pillanattól, ahogy a sürgősségi kormányrendelet megjelenik a Hivatalos Közlönyben, mert húsz napon belül el kell vennünk az összes kérést, tehát nagyon gyors lesz ez a folyamat.

Idézet
Június 30-ig ki is kell fizetnünk a támogatásokat

– közölte a Székelyhonnal Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Valószínűleg ez esetben is a megszokott módon kérelmezhetik az érintett gazdák a támogatást, mint a területalapú támogatást, tehát

a településükön működő gazdasegítő csoportoknál adhatják le az igénylési dokumentumokat, és ott segítséget kaphatnak a formanyomtatványok kitöltésében is

– tudtuk meg Haschi Andrástól.

Igénylési feltételek

Hargita megyében döntő többségükben a szarvasmarhatartó gazdák érdekeltek a támogatásigénylésben, hivatásos sertés- és baromfitartók lényegében alig vannak a megyében.

Idézet
A szarvasmarhatartók legkevesebb három, 16 hónaposnál nem fiatalabb szarvasmarhára kaphatnak támogatást, de három fölött már kaphatnak a minimum 7 hónapos állatokra is. Mi azt vesszük figyelembe, hogy idén január 31-én milyen és mekkora állománya volt a gazdának, arra az állományra adjuk a támogatást

– fogalmazott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője. A kérelmezők az alapdokumentumokat, illetve az állatorvos által kiállított, úgynevezett SNIIA-igazolást, tehát az Országos Állatnyilvántartó Rendszerből (SNIIA) származó dokumentumot kell mellékeljék az igénylési dossziéba – részletezte a teendőket az APIA Hargita megyei igazgatója.

A támogatás értéke az igénylők számától függ

A támogatásnak nincs előre meghatározott értéke, ez az igénylők számától függ, tehát a teljes támogatási összeget szétosztják a kérelmezők között – mondta el kérdésünkre Haschi András.

Covid-támogatást már az elmúlt két évben is igényelhettek a gazdák, akkor azonban a szarvasmarhatartók mellett a juh- és kecsketenyésztőknek, illetve a zöldség- és gyümölcstermesztőknek nyújtott anyagi támogatást az állam.

A 2020-as programban országszerte Hargita megyében igényelte a legtöbb szarvasmarhatartó a juttatást: a több mint 2800 gazda összesen 37 ezer állat esetében kérelmezte a támogatást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon
2026. június 15., hétfő

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak

A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak
2026. június 15., hétfő

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését

Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 

Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 
2026. június 15., hétfő

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással

Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással
2026. június 15., hétfő

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen

Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában

Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában
2026. június 15., hétfő

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között

Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között
Hirdetés