
Fotó: Haáz Vince
Átruházná a parkok, zöldövezetek fenntartásának felelősségét a marosvásárhelyi városvezetés, olyan cégek, egyesületekre, vagy lakótársulásokra, akik vállalnák ezt a feladatot. A Fogadj örökbe egy parkot program hamarosan indul, elsőként egy rövid, zöldövezetekről, játszóterekről szóló kérdőívet is kitölthetnek a városlakók.
2021. május 17., 21:562021. május 17., 21:56
A marosvásárhelyi városháza honlapján is ki lehet tölteni azt a kérdőívet, amelyben a zöldövezetekkel, parkokkal, játszóterekkel kapcsolatos kérdésekre keresi a választ a városvezetés. Többek között azt szeretné tudni, hogy a válaszadók melyik parkot, játszóteret használják, itt milyen pozitív és negatív dolgokat tapasztalnak. De arra is kíváncsi, hogy
Portik Vilmos, Marosvásárhely alpolgármestere nemrég számolt be arról, hogy a városháza szakigazgatóságával együtt szemrevételezték a játszótereket, feltérképezve, hogy hol mit kell javítani, esetleg cserélni. Arra biztatta a városlakókat, hogy amennyiben a gyerekeke által használt tereken gondokat észlelnek jelezzék a primaria@tirgumures.ro email-címen, hogy gyorsan ki tudják azokat, a lehetőségekhez mérten javítani.
Ehhez a kérdőívhez kapcsolódik a városvezetés Fogadj örökbe egy parkot kezdeményezése is. A Székelyhonnak Soós Zoltán polgármester a terv kapcsán elmondta, hogy
A Szentgyörgy-téri park és kis játszótér az egyik legelhanyagoltabb az egész városban
Fotó: Haáz Vince
„A legutóbbi felmérések szerint Marosvásárhelyen az egy főre eső zöldövezet 22 négyzetméter, míg az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint ez 50 négyzetméter kellene legyen, az európai átlag pedig 23 négyzetméter. Ráadásul a lakónegyedekben nagyon sok zöldövezetet, parkot felszámoltak vagy elhanyagoltak. Azt szeretnénk, ha a cégek, lakótársulások támogatnának mindkét annak érdekében, hogy élhetőbb legyen a város.
– mondta a városvezető.
A városi önkormányzat tervek szerint már májusi soros ülésén elfogadja a Fogadj örökbe egy parkot programot szabályozó határozattervezetet, amelyben leközlik azokat a zöldövezeteket is, amelyek támogatóra várnak. Az érdeklődő cégek, lakótársulások pedig kiválaszthatják azt, amelyik székhelyükhöz legközelebb van és vállalhatják rendbetételét, karbantartását.
Hasonló kezdeményezés volt már korábban több romániai városban is, többek között Kolozsváron, ahol 2013 óta cégek és civil szerveztek támogatásával tartják rendben, szépítik a kisebb-nagyobb parkokat. Marosvásárhelyen a vár melletti kis játszóteret hozták létre jó pár évvel ezelőtt egy barkácsáruház segítségével és sokáig a cég tartotta karban az eszközöket, kaszáltatta a füvet is a területen.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.
Regisztrálniuk kell az idei végzetteknek a Hargita Megyei Munkaügyi Hivatalnál, hogy ingyenes tájékoztatást és szakmai tanácsadást, munkaközvetítést, valamint egyéb foglalkoztatás-ösztönző intézkedéseket kapjanak.
Kisteherautókkal hordták a hulladékot a közterületre, most 70 ezer lejes pénzbírságot kell kifizessenek.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 19 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Miközben tavaly ilyenkor hőségriadó miatt figyelmeztettek a meteorológusok, idén pulóveres reggelre ébredtek a székelyföldiek. Július 24-én több településen alig haladta meg a hajnali hőmérséklet a 10 Celsius-fokot.
szóljon hozzá!