
Ludescher László, a Caritas szociális ágazatának igazgatója
Fotó: Haáz Vince
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
2024. november 22., 16:362024. november 22., 16:36
Két főt témára fókuszáltak azon a konferencián, amelyet csütörtökön és pénteken szervezett Marosvásárhelyen a több civil szervezetet tömörítő MuresHub (SURYAM Egyesület, Szociális Gyógyszertár, Marosvásárhelyi Vöröskereszt, Marosvásárhelyi Közösségi Alapítvány és Divers Egyesület) a marosvásárhelyi önkormányzat helyi költségvetésének részleges pénzügyi támogatásával.
A Partnerek a közösségért című találkozó egyik témája az volt, hogy miként tudnak partnerségben együttműködni a civil szervezetek, illetve a civilszféra és a közszféra egymással. A másik téma pedig a szervezetek finanszírozása volt.
Fotó: Haáz Vince
Körüljárták, hogy miként lehetne biztosítani a szervezetek – nem csak szociális, hanem mindenféle helyi civil szervezet – számára azt, hogy az évi program előre meghatározható legyen, és ne kelljen azon izgulni folyton, hogy lesz vagy nem pályázat, és mire lehet pályázni – fejtette ki Koreck Mária, a Divers Egyesület vezetője, a konferencia egyik szervezője. Hozzátette, fontos lenne, hogy legalább a helyhatósági finanszírozások legyenek előre láthatók, hiszen van, hogy májusban kapnak pénzt, nyilván így is kiesik egy negyedév, de van olyan is, hogy csak szeptembertől van pénz, ez előfordult most is a szociális szférában.
„Ez azért fájdalmas, mert
– foglalta össze a szünetben a Székelyhon megkeresésére Koreck Mária a konferencia egyik fókuszpontját. Megoldásként vázolta fel a konferencián elhangzottakat: a törvény nem tiltja, hogy az elbírálások és a kiírások megtörténjenek már ősz vége felé, így amikor van költségvetés, akkor határoznak a tanácsosok a sorrendről, és amennyi belefér a költségvetésbe, azzal finanszírozzák a szervezeteket.
Fotó: Haáz Vince
és elvárják, hogy valamit pozitívan reagáljon le a civil szféra. Ezt szeretnénk egyensúlyba hozni, valódi konzultáció legyen, ahol a két fél egyformán van jelen” – emelte ki Koreck Mária.
A hazai szociális szolgáltatásokat nyújtó nem kormányzati szervezetek szövetségének (FONSS) vezetője, Mihaela Munteanu péntek délelőtti előadásában összegezte a problémákat, amelyekkel ma a hazai civil szféra küzd.
A szociális szolgáltatásokat nyújtó nem kormányzati szervezetek szövetségének (FONSS) vezetője, Mihaela Munteanu
Fotó: Haáz Vince
Ilyen például a kommunikáció hiánya a civil szervezetek között, de ennek orvoslására már létre is hoztak egy Whatsapp-csoportot. Továbbá a szervezetek sokszínűsége miatt néha szemléletmódbeli különbségek adódnak, de mint mondta a szövetség elnöke, ezek ellenére is mindent meg lehet beszélni.
Az eseményen jelen volt Andreia Moraru, Marosvásárhely szociális igazgatóságának vezetője is, aki hangsúlyozta, partnerként tekintenek a civil szervezetekre.
Andreia Moraru, a marosvásárhelyi önkormányzat szociális igazgatóságának vezetője
Fotó: Haáz Vince
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!