
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola főépületének hőszigetelési munkálatai már nagyjából befejeződtek, a B-szárny viszont még építőtelep – tudtuk meg a Decemberi Forradalom utcában levő tanintézménynél tartott sajtótájékoztatón.
2020. október 15., 19:562020. október 15., 19:56
2020. október 15., 21:062020. október 15., 21:06
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármesterének felügyelete alatt kezdődtek el tavasszal a hőszigetelési munkálatok a Nagy Imre Általános Iskolánál. Mint a helyszínen tartott csütörtöki sajtóeseményen kiemelte: elkezdődött az átvételi folyamat, amely az apróbb hibák kijavításával nagyjából még egy hétig fog tartani.
– sorolta az elöljáró. Ezek mellett új, nagyobb fényerejű LED-es világítótesteket szereltek fel az osztálytermekbe, továbbá tűzvédelmi rendszert is kiépítettek, amely ezt megelőzően nem volt a tanintézményben. A mellékhelységekben utólagos módosítással szenzoros csaptelepeket szereltek fel, ezzel is törekedve arra, hogy a gyakori használat miatt ne kelljen sokszor cserélni azokat. A tetőre napkollektorokat szereltek, így az előállított elektromos áramot a szolgáltató kedvezményesebben tudja biztosítani az épületben. „A felújítás lényege az energiahatékonyságon alapszik.
Fotó: Veres Nándor
– összegezte a látottakat Füleki.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda leköszönő polgármestere elmondta: 8,6 millió lejbe került az energetikai felújítás, a munkálatokat pedig egy székelyudvarhelyi cég végezte. Elhangzott:
Fotó: Veres Nándor
„Előzetesen az iskolaudvart szerettük volna rendezettebbé tenni, ezt most megelőzte a külső és belső felújítás, illetve hőszigetelés, ennek nagyon örülünk. Ha kész lesz az is, akkor lesz igazán gyerekbarát formája a tanintézménynek” – mondta el a beruházás kapcsán Dávid Zoltán, az iskola igazgatója.
A 876 diákot és 76 pedagógust tömörítő iskola vezetője aggályait fejezte ki, hogy a folyamatosan változó járványügyi forgatókönyvek miatt nem sokáig élvezhetik a megújult épületet a diákok. „Főleg kisgyerekeknél a piros forgatókönyv szerinti otthonról való tanulás nagyon nehéz. Sajnálnám, ha nem járhatnának be, hiszen láttam az arcukon, milyen lelkesen vették birtokba az új épületet” – fogalmazott az igazgató.
Újabb történelmi mélypontra került kedden a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2180 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 1,82 banis (0,35 százalékos) emelkedést jelent a hétfői 5,1998 lejhez képest.
A képviselőház és a szenátus együttes keddi ülésén szavaztak a törvényhozók a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első bizalmatlansági indítványáról.
A kormány elleni bizalmatlansági indítvány „hazug, cinikus és mesterkélt” – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök az indítvány keddi parlamenti vitáján.
A kormány hétfőn este elfogadta az állattenyésztési ágazat állami támogatási programjának 2026-os keretösszegét jóváhagyó határozatot; ez legfeljebb 137,201 millió lej kötelezettségvállalási előirányzat lehet – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Kedden délelőtt 11 órától vitáznak és titkos, golyós szavazással döntenek a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első parlamenti frakcióinak bizalmatlansági indítványáról.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
szóljon hozzá!