
Ebben az ütemben húsz helyett négy év alatt megtelhet a Cekend-tetői szeméttároló
Fotó: Barabás Ákos
Többszörös szerződésszegéssel károsítja meg évek óta Székelydvarhelyet a Cekend-tetői hulladéktározót üzemeltető RDE Hargita Kft. Nem csak környezetvédelmi kockázatot jelent a szeméttelep, hanem a fél Romániából befogadott hulladék miatt Udvarhelyszéknek akut szemétgondjai lesznek: a húsz évre tervezett tárolót néhány év alatt teljesen feltölthetik – derül ki egy hozzánk eljutott dokumentumból.
2017. szeptember 29., 13:192017. szeptember 29., 13:19
2017. szeptember 29., 18:142017. szeptember 29., 18:14
A fentieket nem mi állítjuk, hanem az udvarhelyi polgármester és a jogi átvilágításban részt vevő ügyvéd által kiadott előzetes tájékoztató, melyet sikerült megszereznünk. Akkora pofon ez az ügy minden szereplőjének – és a régiónak is –, hogy a fal adja a másikat. Változtatás nélkül közöljük a dokumentumot. (Szőke László)
Fotó: Barabás Ákos
1. Székelyudvarhely Város és az RDE HARGHITA Kft. korlátolt felelősségű társaság (cégjegyzékszáma J19/1157/1994, adószáma 6582234, tagja az NHSZ Zrt.) társulási szerződés keretében a város közelében található Cekend-tetőn hulladékfeldolgozó üzemet működtet. A város 19,9 hektáros területet biztosított a hulladékgazdálkodó üzem számára.
2. A szerződés részét képező szerződéses dokumentáció szerint regionális hulladékfeldolgozó jön létre, ahol a „regionális” kifejezés valójában kisrégiós jelentésű, ugyanis tételesen fel vannak sorolva azok a Hargita megyei települések, amelyeket az üzemnek ki kell szolgálnia. A befektetés üzleti terve szintén e kisrégiós jelleget figyelembe véve készült el.
3. Az RDE HARGHITA Kft. a 2005. november 14-én megkötött, a 2005/103. sz. helyi tanácsi határozattal jóváhagyott 9843. sz. társulási szerződés és a vonatkozó engedélyek súlyos megszegésével azonban a Székelyföldön kívülről jelentős mennyiségű hulladékot fogad be és tárol az üzemben. Az állami ellenőrző hatóságok adatai szerint 2016-ban 46 Hargita megyén kívüli település hulladékát fogadta be törvénytelenül az üzem, és a Hargita megyei települések köre sincs rendezve a szerződésben. A megyén kívülről beérkező hulladék rendkívüli mennyiségének következtében a cellák túl gyorsan telnek be, és súlyos környezeti problémák is jelentkeztek.
4. Ugyanakkor az RDE HARGHITA Kft. korlátolt felelősségű társaság a társulási szerződésben vállalta, hogy éves üzleti forgalmának 1%-ával egyenértékű részesedést biztosít a város javára. Ezt az RDE HARGHITA Kft. kizárólag a szerződéses dokumentumokban lehatárolt földrajzi terület vonatkozásában teljesítette és teljesíti, ezzel szintén szerződésszegést követ el, és anyagi kárt okoz a városi költségvetésnek.
5. A Cekend-tetőn jelentős törvénytelenül feldolgozott/tárolt szemét gyűlt fel, amelynek kérdését rendezni kell.
6. Szóbeli tárgyalás után 2017. július 12-én felszólítottuk az RDE HARGHITA Kft.-t, hogy szüntesse be a törvénytelen hulladékgazdálkodási tevékenységet, és javasoltuk, hogy a társulási szerződés 30 napon belül történő újratárgyalásával rendezzük a helyzetet. Az RDE HARGHITA Kft. nem válaszolt a felszólításra. Ezt követően tájékoztattuk a kialakult vitáról Weingartner Balázs urat, az NHSZ Zrt. elnök-vezérigazgatóját. Az együttműködés és a jóhiszeműség jegyében jártunk el, de az illegálisan befogadott és tárolt hulladék mennyiségének gyors ütemű növekedése a megfelelő jogi lépések megtételére kényszerít.
7. Környezetvédelmi és a lakossági elvárások szempontjából is rendkívül érzékeny kérdésről van szó, ugyanakkor a kérdés politikai szempontból is érzékeny.
Székelyudvarhely, 2017. augusztus 24.
Gálfi Árpád,
Székelyudvarhely polgármestere
Dr. Veress Emőd,
ügyvéd
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!