
Ebben az ütemben húsz helyett négy év alatt megtelhet a Cekend-tetői szeméttároló
Fotó: Barabás Ákos
Többszörös szerződésszegéssel károsítja meg évek óta Székelydvarhelyet a Cekend-tetői hulladéktározót üzemeltető RDE Hargita Kft. Nem csak környezetvédelmi kockázatot jelent a szeméttelep, hanem a fél Romániából befogadott hulladék miatt Udvarhelyszéknek akut szemétgondjai lesznek: a húsz évre tervezett tárolót néhány év alatt teljesen feltölthetik – derül ki egy hozzánk eljutott dokumentumból.
2017. szeptember 29., 13:192017. szeptember 29., 13:19
2017. szeptember 29., 18:142017. szeptember 29., 18:14
A fentieket nem mi állítjuk, hanem az udvarhelyi polgármester és a jogi átvilágításban részt vevő ügyvéd által kiadott előzetes tájékoztató, melyet sikerült megszereznünk. Akkora pofon ez az ügy minden szereplőjének – és a régiónak is –, hogy a fal adja a másikat. Változtatás nélkül közöljük a dokumentumot. (Szőke László)
Fotó: Barabás Ákos
1. Székelyudvarhely Város és az RDE HARGHITA Kft. korlátolt felelősségű társaság (cégjegyzékszáma J19/1157/1994, adószáma 6582234, tagja az NHSZ Zrt.) társulási szerződés keretében a város közelében található Cekend-tetőn hulladékfeldolgozó üzemet működtet. A város 19,9 hektáros területet biztosított a hulladékgazdálkodó üzem számára.
2. A szerződés részét képező szerződéses dokumentáció szerint regionális hulladékfeldolgozó jön létre, ahol a „regionális” kifejezés valójában kisrégiós jelentésű, ugyanis tételesen fel vannak sorolva azok a Hargita megyei települések, amelyeket az üzemnek ki kell szolgálnia. A befektetés üzleti terve szintén e kisrégiós jelleget figyelembe véve készült el.
3. Az RDE HARGHITA Kft. a 2005. november 14-én megkötött, a 2005/103. sz. helyi tanácsi határozattal jóváhagyott 9843. sz. társulási szerződés és a vonatkozó engedélyek súlyos megszegésével azonban a Székelyföldön kívülről jelentős mennyiségű hulladékot fogad be és tárol az üzemben. Az állami ellenőrző hatóságok adatai szerint 2016-ban 46 Hargita megyén kívüli település hulladékát fogadta be törvénytelenül az üzem, és a Hargita megyei települések köre sincs rendezve a szerződésben. A megyén kívülről beérkező hulladék rendkívüli mennyiségének következtében a cellák túl gyorsan telnek be, és súlyos környezeti problémák is jelentkeztek.
4. Ugyanakkor az RDE HARGHITA Kft. korlátolt felelősségű társaság a társulási szerződésben vállalta, hogy éves üzleti forgalmának 1%-ával egyenértékű részesedést biztosít a város javára. Ezt az RDE HARGHITA Kft. kizárólag a szerződéses dokumentumokban lehatárolt földrajzi terület vonatkozásában teljesítette és teljesíti, ezzel szintén szerződésszegést követ el, és anyagi kárt okoz a városi költségvetésnek.
5. A Cekend-tetőn jelentős törvénytelenül feldolgozott/tárolt szemét gyűlt fel, amelynek kérdését rendezni kell.
6. Szóbeli tárgyalás után 2017. július 12-én felszólítottuk az RDE HARGHITA Kft.-t, hogy szüntesse be a törvénytelen hulladékgazdálkodási tevékenységet, és javasoltuk, hogy a társulási szerződés 30 napon belül történő újratárgyalásával rendezzük a helyzetet. Az RDE HARGHITA Kft. nem válaszolt a felszólításra. Ezt követően tájékoztattuk a kialakult vitáról Weingartner Balázs urat, az NHSZ Zrt. elnök-vezérigazgatóját. Az együttműködés és a jóhiszeműség jegyében jártunk el, de az illegálisan befogadott és tárolt hulladék mennyiségének gyors ütemű növekedése a megfelelő jogi lépések megtételére kényszerít.
7. Környezetvédelmi és a lakossági elvárások szempontjából is rendkívül érzékeny kérdésről van szó, ugyanakkor a kérdés politikai szempontból is érzékeny.
Székelyudvarhely, 2017. augusztus 24.
Gálfi Árpád,
Székelyudvarhely polgármestere
Dr. Veress Emőd,
ügyvéd
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!