
A gyerekek megismerték a környékünkön élő madarakat. Képünk illusztráció
A környezetvédelem világnapján tizenkét éve tartanak vetélkedőt a székelyudvarhelyi Zsibongó Napközi Otthonban, ahol kedden a helyi és környékbeli falvak óvodáinak, napközi otthonainak képviselői mérték össze tudásukat, ügyességüket.
2018. június 06., 19:122018. június 06., 19:12
„A vetélkedőt két hét felkészülés előzte meg, ezalatt a gyerekek megismerték a környékünkön élő madarakat, ezzel együtt a táplálékláncot, így tudatosodik bennük, hogy nincs haszontalan élőlény” – mondta lapunknak Tóth-Harsányi Éva, a tanintézet igazgatója. Idén a madarak élőhelyének ismerete, táplálkozási és fészekrakási szokásaik, hangjuk felismerése volt a feladat, ebből kellett két hét alatt felkészülniük a kicsiknek, ugyanakkor egy plakátot is el kellett készíteniük és bemutatniuk. A vetélkedőn kvíz- és ügyességi játékokon vettek részt, majd nagy örömükre 17 galambot engedhettek útnak.
A szervezők minden résztvevőt édességgel és gyümölcsökkel ajándékoztak meg, ugyanakkor olyan készségfejlesztő játékokat vihettek magukkal, amelyeket a csoporttársaikkal közösen használhatnak.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!