
Nem bevizsgált eszköz, de nagy segítség lehet az orvosoknak
Fotó: Erdély Bálint Előd
Búvármaszkok, teljes arcot védő felszereléssé való átalakításába fogott a Székelyföldi Legendárium csapata Andrészek Csaba fül-orr gégész főorvos kezdeményezésére. A cél, hogy a csak saját felelősségre alkalmazható felszerelésekkel magasabb szintű védelmet biztosítsanak az élvonalban dolgozó orvosoknak a nagy rizikójú, a vizsgálat alatt aeroszolgeneráló (köhögő) betegek vizsgálatakor, kezelésekor.
2020. április 08., 21:002020. április 08., 21:00
„Mindenhol a világon hiánycikknek számítanak a magasabb hatékonyságú védőmaszkok, ezért számos helyen indultak kezdeményezések alternatív megoldást keresve az arc, a száj és a szemek megfelelő védelmének biztosítása érdekében. Egy kolléganőm lett figyelmes arra, hogy Hollandiában búvármaszkokat alakítanak át védőfelszereléssé és ezt a példát szeretnénk mi is követni ideiglenes megoldásként” – fejtette ki portálunknak Andrészek Csaba, a székelyudvarhelyi kórház a fül-orr gégész főorvosa.
Mind mondta, ennek érdekében felkérték a 3D-s nyomtatóval rendelkező Székelyföldi legendárium csapatát, hogy gyártsák le az átalakításhoz szükséges alkatrészt, amelyre csatlakoztatni lehet majd a speciális légszűrőket.
A szakember rámutatott, egyetlen védőfelszerelésre sem lehet azt mondani, hogy teljes védelmet jelent a koronavírus ellen, ám
Persze nem szabadalmaztatott felszerelésről van szó, így használatát csak saját felelősségvállalás mellett javasolja a főorvos. Kezdeményezésével egyébként az élvonalban lévő, embereket vizsgáló és kezelő orvosoknak szeretne segíteni, amíg megfelelőbb felszerelésekhez jutnak. Hangsúlyozta, nagyon jól jöhetnek ezek például az intenzív, a sürgősségi, a fertőző vagy éppen a fül-orr-gégészeti osztályon dolgozóknak.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A megfelelő búvármaszkok megléte esetén csupán egyetlen alkatrészt kell legyártsanak 3D-s nyomtatójukkal, ami egy órát vesz igénybe – tudtuk meg Fazakas Szabolcstól, a Székelyföldi Legendárium ötletgazdájától. Közölte, csapatuk büszke az egészségügyben dolgozókra, így teljesen ingyen vállalták a munkát.
Nemrég például Jászvásárra is küldtek több átalakított maszkot.
Az unitáriusok Rómája – így emlegették régen Bölönt, amelynek vártemplomáról a Nemzet útja vezetője az állítja, hogy korábban ortodox volt. Mihai Tîrnoveanut történelemhamisítással vádolják és panaszt tesznek ellene a diszkriminációellenes tanácsnál.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) április 6. és 9. között több mint ezer gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és megközelítőleg 3,8 millió lej értékben szabott ki bírságokat.
Részvételre buzdítja a határon túli magyarokat az országgyűlési választásokon Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Leszállították azt a 14,5 millió lejes Da Vinci robotsebészeti eszközt a csíkszeredai kórházba, amellyel a jövőben minimális beavatkozással és nagyobb precizitással végezhetnek elsősorban onkológiai műtéteket. A gépeket a sajtónak is megmutatták.
A marosvásárhelyi vegyipari kombinát és a Romgaz közötti tárgyalásokat nem tudják befolyásolni, de a miniszterelnök segítségét kérik a műtrágyagyár megmentése érdekében – ígérték a szakszervezeti vezetőkkel találkozó Maros megyei parlamenti képviselők.
A munkaügyi felügyelőség több mint 7 millió lejre rótt ki bírságokat néhány nap alatt, és közel 500 feketén dolgozó személyt azonosított – hívta fel a figyelmet csütörtökön a munkaügyi miniszter.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) pénteken Dani Kinga Emléknapot szervez a Domb utcai mozgásparkban. Az esemény célja a kiváló sepsiszentgyörgyi sportoló emlékének megerősítése, valamint a játszótér kellemesebbé tétele.
Visszatért a tél április közepén a hegyvidéki térségekbe: csütörtökön vékony hóréteg rakódott le Hargitafürdőn és a Madarasi Hargitán is: a webkamerák felvételei havas tájat mutatnak a szeszélyes áprilisi időjárás következtében.
Lezárult a próbaérettségi dolgozatainak javítása, és az eredményeket továbbították a tanfelügyelőségeknek, illetve az iskoláknak – tájékoztatott csütörtökön az oktatási minisztérium.
Afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták egy elhullott vaddisznóban a „Gödrös” nevű területen – tájékoztatták a sertéstartó gazdákat az illetékes hatóságok.
4 hozzászólás