
A már megkezdődött beruházással is nehezen haladnak, s még hol vannak azok, amelyeket el sem kezdtek... Archív
Fotó: Sándor Csilla
Váratnak magukra a Hargita megyei tanács ügykezelésébe tartozó Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újabb beruházásai: a csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztályának elköltöztetéséhez továbbra is területi rendezési tervre van szükség, a kórház C épületének hat éve húzódó bővítése sem zárult még le.
2018. május 03., 10:392018. május 03., 10:39
2018. május 03., 10:412018. május 03., 10:41
Közel négy éve született döntés a megyei önkormányzat részéről a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csíksomlyói tüdőgyógyászati és fertőző betegségek osztálya elköltöztetésének szükségességéről. A csíksomlyói épület tulajdonosának, a római katolikus egyháznak más célja van az épülettel, a megyei kórháznak pedig ez év végéig szól a bérleti szerződése. Ezt azonban valószínűleg tovább hosszabbítják, ugyanis a kórház csíksomlyói egységének elköltöztetése akadályokba ütközik. Az már ismert, hogy
mivel a megyei tanácsnak van saját terület ott, közel van a sürgősségi kórházhoz, illetve városszerkezeti szempontból is megfelel. A megyei önkormányzat tavaly novemberi tájékoztatása szerint a helyszín véglegesítéséhez szükség van a csíkszeredai önkormányzat által kibocsájtandó pozitív jellegű területrendezési bizonylatra. Ennek a bizonylatnak a kibocsátására vonatkozó kérésüket múlt évben leadták. A válasz függvényében tud a megyei tanács további lépéseket tenni.
Borboly Csabától, a megyei tanács elnökétől arról érdeklődtünk, hogyan áll jelenleg a költözési folyamat. Megtudtuk, az elköltöztetéshez továbbra is egy területi rendezési tervre van szükség (Plan Urbanistic Zonal, rövidítve PUZ), amelyet három hónap múlva kapnak meg.
„Az elfogadott PUZ alapján Csíkszereda önkormányzata egy urbanisztikai bizonylatot kell kiadjon arról, hogy a két osztály számára rendelt terület megfelelő vagy sem. Sajnos a városnak még nincs érvényes általános rendezési terve (Plan Urbanistic General, rövidítve PUG), ami megnehezíti a megyei tanács fejlesztési terveinek haladását is. Most arra van szükség, hogy a hivatalok és intézmények dolgozzanak ezen” – tájékoztatott a megyei tanács elnöke. Hozzátette,
De igyekeznek EU-s vagy kormányzati forrásokra is pályázni, húzta alá a tanácselnök.
A csíksomlyói egység osztályait a sürgősségi kórház szomszédságába, a Nagy Laji-dombjára költöztetnék. Archív
Fotó: Sándor Csilla
Borboly Csabát a megyei sürgősségi kórház C épületének bővítéséről is kérdeztük, amelynek beruházása még 2012 májusában, azaz hat éve kezdődött el. Ez tartalmazta a C épületszárny egy szinttel való bővítését, a jelenlegi műtők helyén egy nagyobb intenzív osztály és a főépületbe felköltöző szemészeti osztály helyének a kialakítását, továbbá egy új, a jelenleginél modernebb műtőblokk kiépítését.
Noha többek között az épületrész falait a földszinttől a második emeletig megerősítették, és egy új szintet is emeltek, továbbá sikerült kiépíteni a szellőztetőrendszert, illetve az intenzív osztályon is történtek beavatkozások, hat év alatt mindent egybevéve a beruházás 80 százalékát sikerült elvégezni.
Hosszabb huzavona után a megyei önkormányzat múlt nyáron kiírta a közbeszerzési eljárást a terv aktualizálására, akkori tájékoztatásuk szerint pedig már tavaly ősztől kellett volna folytatódjanak ott a munkálatok. Azonban jelenleg „a C épület felújításának tervezése folyamatban van. Küzdünk a beruházás folytatásáért, sokadik kiírásunkra jelentkezett egy bukaresti tervező cég. Új szaktervezőt voltunk kénytelenek felkérni, aki hamarosan elkészíti a kivitelezési terveket, ezt követően kiírjuk a közbeszerzési eljárást a munkálatok folytatását” – számolt be Borboly Csaba. Azt is közölte, a nehézségek ellenére a közös erőfeszítéseik jó irányba haladnak, hogy
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!