
Büdösfürdőn fontos beruházások kezdődhetnek el
Fotó: Veres Nándor
Pénz már van, most a szükséges előkészületeket kell megtenni ahhoz, hogy Büdösfürdőn kiépülhessen egy korszerű víz- és szennyvízhálózat. A hegyi üdülőtelepülés közműfejlesztése érdekében két község társult, a költségekre jelentős támogatást kaptak.
2022. szeptember 19., 18:562022. szeptember 19., 18:56
2022. szeptember 20., 10:162022. szeptember 20., 10:16
Hargita megyében a legnagyobb értékű támogatást hagyták jóvá víz- és csatornahálózat építésére az infrastruktúra-fejlesztést célzó Anghel Saligny kormányprogram részéről Csíkszentkirály és Csíkszentimre számára, előbbi 38,8, utóbbi pedig 33,4 millió lejt kap. A két szomszédos község közös cél érdekében pályázott, mivel Büdösfürdő és a vele összeépült Előhágó területe, mint nagy kiterjedésű hegyi üdülőtelep, Szentimre, illetve Szentkirály közigazgatási területén fekszik.
Egy kezdetleges és részleges vízhálózaton kívül, amelynek vize nem ivóvíz, csak elektromos áram van a hegyi üdülőtelepen, ahol viszont nagy számú ház épült, és a szennyvizet a legtöbb esetben a talajba engedik.
A fejlesztési minisztérium részéről történt kedvező döntés nyomán viszont elkezdődhet a folyamat, amelynek első állomása Székely Ernő csíkszentkirályi polgármester szerint a beruházáshoz szükséges szakhatósági engedélyek beszerzése. Mint kérdésünkre elmondta, mivel a megvalósíthatósági tanulmány elkészült, elsőként a környezetvédelmi ügynökség szakembereit várják terepbejárásra Büdösfürdőre, de szükségük lesz az Altalajkincsek Országos Ügynökségének (ANRM) engedélyére is a borvízforrások miatt.
A két alcsíki község korábban létrehozta a Büdös Közösségi Fejlesztési Egyesületet (ADI), amelynek Csíkszentimre és Csíkszentkirály mellett a Hargita Megyei Tanács is tagja, a beruházást az egyesület irányítja. A gyógyhatású mofettáiról ismert üdülőtelep környékén több olyan, magasabban fekvő forrás van, amelyek hozama befogás után biztosítani tudja az ivóvízellátást, az összegyűjtött szennyvizet ugyanakkor vezetéken juttatják le Csíkszentimrére, ahol a kibővített szennyvíztisztító-állomáson kezelik, tisztítják meg.
Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.
Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.
Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.
December 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) – Erdély középiskolás programjába.
Az idei tél eddigi legfagyosabb reggelére ébredtünk karácsony másodnapján, a hőmérséklet Székelyföld-szerte megközelítette, helyenként meg is haladta a mínusz 10 fokot. A leghidegebb ezúttal is Csíkszeredában volt.
Mit nézzünk idén karácsonykor, ha nem a tévécsatornák műsorai közül válogatnánk? A rövid válasz: a Stranger Things ötödik évadának új epizódjait. A hosszú pedig az alábbi film- és sorozatajánlónk.
Súlyos baleset történt karácsony napján a predeali üdülőhely egyik szánkópályáján, ahol egy szánkózó nő orvosi ellátásra szorult, miután egy másik szánkózó hátulról elütötte. Az ütközés következtében a sérült elvesztette az eszméletét.
Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.
Meghalt egy 36 éves férfi egy verekedésben csütörtökre virradóra Szeben megyében.
Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.
szóljon hozzá!