Hirdetés
Hirdetés

Búcsú, tisztelgés és emlékezés – bemutatóra készül az Udvarhely Néptáncműhely

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Kallós Zoltán népzene- és néprajzkutató emléke előtt tiszteleg legújabb előadásával az Udvarhely Néptáncműhely, amelyet május 8-án mutatnak be Székelyudvarhelyen. A próbák már javában zajlanak, ottjártunkkor néhány kulisszatitokba is beavattak a néptáncműhely munkatársai.

Bencze Emese

2024. május 02., 10:232024. május 02., 10:23

2024. április 30., 21:352024. április 30., 21:35

A Ritka magyar címet viselő előadást egy rég megformálódott ötlet alapján hívják életre – kezdte a beszámolót az Udvarhely Néptáncműhely részéről Antal József, a rendező munkatársa, rámutatva, hogy úgy vélik:

a 2018-ban elhunyt Kallós Zoltán néprajz- és népzene kutató mindenképpen megérdemli azt, hogy személyiségével és munkásságával egy hivatásos együttes foglalkozzon.

Hirdetés

Kifejtette, hogy ez különösen fontos, mert az erdélyi koreográfus és táncos szakmában nagyon sokan kapcsolatba kerültek vele, és

Idézet
akiben Zoli bácsi egy kis ambíciót és a néptánc iránti szeretetet és alázatot látott, azokat a fiatalokat a tehetségéhez és a körülményeihez képest megpróbálta támogatni.”
Javában zajlanak a próbák, már a nagyszínpadon •  Fotó: László Ildikó Galéria

Javában zajlanak a próbák, már a nagyszínpadon

Fotó: László Ildikó

Tőkés Csaba Zsolt koreográfus-rendező kiemelte, hogy a Ritka magyar cím több okból is megfelelőnek bizonyult:

a neves népzenekutató szülőföldjén, a Kis-Szamos melléke és Észak-Mezőség környékén egy reprezentatív tánc a ritka magyar, ez a szóösszetétel tehát egyaránt utalhat az elnéptelenedő, szórványosodó mezőségi magyarságra, de a ritka életpályát magának tudható Kallós Zoltán személyére is.

Ugyanakkor Kallós Zoltán egy fontos üzenetét is szeretné tolmácsolni, felhívva az emberek figyelmét az emberi élet mulandóságára, és annak fontosságára, hogy nem mindegy mit hagyunk hátra a következő generációknak.

A táncműhelynek régen volt már olyan  folklór előadása, mint a mostani •  Fotó: László Ildikó Galéria

A táncműhelynek régen volt már olyan folklór előadása, mint a mostani

Fotó: László Ildikó

Mint a rendező részletezte,

az előadással picit körbe járják Kallós Zoltán életét a szülei találkozásától, gyermek- és fiatalkorán keresztül – a gyűjtőterületeit érintve, az életgyötrelmeit magára vállalva és azt tovább víve –, emellett az egész egy sajátságos búcsú is „Zoli bácsitól”.

Lehetetlen küldetésre vállalkoztak

A koreográfus-rendező szerint tulajdonképpen lehetetlen küldetésre vállalkoztak, hiszen Kallós Zoltánnak akkora hagyatéka van, hogy azt lehetetlen egyetlen előadásba belefogni, de

igyekeztek jelképes, reprezentatív táncanyagokat választani, és minden esetben az ő gyűjtéseit használták zenei anyagként.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Ehhez kapcsolódóan Lőrincz Hortenzia társkoreográfus rámutatott, Kallós Zoltán a szakmai munkásságának egy jelentős részét Moldvában és a Gyimesekben töltötte, de ez a tájegység most kimarad a műsorból, mert

a ritka magyar – amely egyfajta reprezentatív tánc – a szülőfalujához és ahhoz a vidékhez kapcsolódik.

„Nem akartunk egy tág merítést, de tudni kell, hogy a moldvai és a csángó magyarságnál folytatott gyűjtései is ugyanolyan jelentősek, lehet hogy a későbbiekben erről is készül majd egy műsor” – mutatott rá a Hortenzia, hozzátéve, hogy igyekeztek nagyon egyszerű díszleteket és jelmezeket használni az előadásban. Ennek megfelelően abban jártak,

hogy minél hitelesebben annak a falunak, vidéknek a rekonstruált viseletében vonultassák fel a társulat tagjait, aminek a táncát éppen táncolják.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A táncműhelynek egyébként nagyon régen volt már viseletes, folklór előadása, a Ritka magyar pedig érzések, érzetek nyelvén a tiszta folklórból táplálkozva igyekszik Kallós Zoltán életére emlékezni, úgy, hogy az emberi élet fordulóihoz kapcsolódó rítusok jelennek meg benne: egy-két apró történet.

Az Udvarhely Néptáncműhely teljes tánckarát felvonultató előadásának bemutatójára május 8-án kerül sor 19 órától, majd 9-én, 10-én és 15-én is lesz egy-egy előadás ugyancsak 19 órától. Az előadásban közreműködik a Kedves Zenekar – Kedves Botond, Kelemen Molnár János, Román Hunor és Szabó Lóránt Győző –, Zilincki Károly hangtechnikus, Toásó István fénytechnikus, Kelemen László zenei szerkesztő, Kádár Ignác és Tőkés Edit társkoreográfusok, Székely Melinda jelmeztervező, Feketelaki Tibor, Könczei Csongor, Székely Melinda, és Vincze Júlia táncoktatók, Antal József, Fülöp Csaba, és Hajdó Árpád asszisztensek, Könczei Csongor művészeti munkatársként, valamint Bartis Attila fényképész is.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 15., péntek

Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon

Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.

Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon
Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon
2026. május 15., péntek

Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon

Hirdetés
2026. május 15., péntek

Forgatókönyvek az RMDSZ-től kormányalakításra, vagy éppen „ellenkezőleg”

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.

Forgatókönyvek az RMDSZ-től kormányalakításra, vagy éppen „ellenkezőleg”
2026. május 15., péntek

Már ősszel elő kell terjeszteni a 2027-es költségvetést Románia elnöke szerint

Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.

Már ősszel elő kell terjeszteni a 2027-es költségvetést Románia elnöke szerint
2026. május 15., péntek

Gyergyószentmiklós: a költségvetés egyharmadát termeli ki a város, kétharmada külső forrás

Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.

Gyergyószentmiklós: a költségvetés egyharmadát termeli ki a város, kétharmada külső forrás
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Válsághelyzet állt elő Székelyudvarhely oktatási hálózatában

Válsághelyzet van – jelentette be Székelyudvarhely polgármestere a város iskolahálózatában felmerült problémákat illetően. Az Orbán Balázs Általános Iskolában statikai problémák merültek fel, ott a következő tanévben mégsem indulhat újra az oktatás.

Válsághelyzet állt elő Székelyudvarhely oktatási hálózatában
2026. május 15., péntek

Megvan, hogy ki kapja a Pro Urbe-díjat idén Kézdivásárhelyen

Kézdivásárhely önkormányzati képviselő testülete soros havi ülésén a város által adományozható elismerés kérdésben is döntést hozott. Idén Gábor Rezső matematikatanár, a Gábor Áron Szakképző Líceum nyugalmazott igazgatója veheti át a Pro Urbe díjat.

Megvan, hogy ki kapja a Pro Urbe-díjat idén Kézdivásárhelyen
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Több csíkszeredai utcában is aszfaltoznak

A Kájoni János, a Márton Áron és a Nagymező utcában, valamint a Szék útján zajlik pénteken a kátyúzás és az aszfaltréteg javítása – számolt be Facebook-oldalán Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

Több csíkszeredai utcában is aszfaltoznak
2026. május 15., péntek

Ne várjuk, hogy hétfőn vagy kedden bejelenti Nicușor Dan az új miniszterelnököt

A hétfői cotroceni-i konzultációk abból a kérdésből indulnak majd ki, hogy milyen kormánytöbbséget javasolnak a parlamenti pártok, legyen szó „teljes értékű”, kisebbségi vagy technokrata kabinetről – jelentette ki Nicușor Dan, Románia elnöke.

Ne várjuk, hogy hétfőn vagy kedden bejelenti Nicușor Dan az új miniszterelnököt
2026. május 15., péntek

Markó Béla, korábbi RMDSZ-elnök is elmondta a véleményét a kormányválságról

Markó Béla volt RMDSZ-elnök pénteken az Agerpresnek kijelentette, hogy aggasztja az ország politikai helyzete.

Markó Béla, korábbi RMDSZ-elnök is elmondta a véleményét a kormányválságról
Hirdetés