
Fotó: László Ildikó
Kallós Zoltán népzene- és néprajzkutató emléke előtt tiszteleg legújabb előadásával az Udvarhely Néptáncműhely, amelyet május 8-án mutatnak be Székelyudvarhelyen. A próbák már javában zajlanak, ottjártunkkor néhány kulisszatitokba is beavattak a néptáncműhely munkatársai.
2024. május 02., 10:232024. május 02., 10:23
A Ritka magyar címet viselő előadást egy rég megformálódott ötlet alapján hívják életre – kezdte a beszámolót az Udvarhely Néptáncműhely részéről Antal József, a rendező munkatársa, rámutatva, hogy úgy vélik:
Kifejtette, hogy ez különösen fontos, mert az erdélyi koreográfus és táncos szakmában nagyon sokan kapcsolatba kerültek vele, és
Javában zajlanak a próbák, már a nagyszínpadon
Fotó: László Ildikó
Tőkés Csaba Zsolt koreográfus-rendező kiemelte, hogy a Ritka magyar cím több okból is megfelelőnek bizonyult:
Ugyanakkor Kallós Zoltán egy fontos üzenetét is szeretné tolmácsolni, felhívva az emberek figyelmét az emberi élet mulandóságára, és annak fontosságára, hogy nem mindegy mit hagyunk hátra a következő generációknak.
A táncműhelynek régen volt már olyan folklór előadása, mint a mostani
Fotó: László Ildikó
Mint a rendező részletezte,
A koreográfus-rendező szerint tulajdonképpen lehetetlen küldetésre vállalkoztak, hiszen Kallós Zoltánnak akkora hagyatéka van, hogy azt lehetetlen egyetlen előadásba belefogni, de
Fotó: László Ildikó
Ehhez kapcsolódóan Lőrincz Hortenzia társkoreográfus rámutatott, Kallós Zoltán a szakmai munkásságának egy jelentős részét Moldvában és a Gyimesekben töltötte, de ez a tájegység most kimarad a műsorból, mert
„Nem akartunk egy tág merítést, de tudni kell, hogy a moldvai és a csángó magyarságnál folytatott gyűjtései is ugyanolyan jelentősek, lehet hogy a későbbiekben erről is készül majd egy műsor” – mutatott rá a Hortenzia, hozzátéve, hogy igyekeztek nagyon egyszerű díszleteket és jelmezeket használni az előadásban. Ennek megfelelően abban jártak,
Fotó: László Ildikó
A táncműhelynek egyébként nagyon régen volt már viseletes, folklór előadása, a Ritka magyar pedig érzések, érzetek nyelvén a tiszta folklórból táplálkozva igyekszik Kallós Zoltán életére emlékezni, úgy, hogy az emberi élet fordulóihoz kapcsolódó rítusok jelennek meg benne: egy-két apró történet.
Az Udvarhely Néptáncműhely teljes tánckarát felvonultató előadásának bemutatójára május 8-án kerül sor 19 órától, majd 9-én, 10-én és 15-én is lesz egy-egy előadás ugyancsak 19 órától. Az előadásban közreműködik a Kedves Zenekar – Kedves Botond, Kelemen Molnár János, Román Hunor és Szabó Lóránt Győző –, Zilincki Károly hangtechnikus, Toásó István fénytechnikus, Kelemen László zenei szerkesztő, Kádár Ignác és Tőkés Edit társkoreográfusok, Székely Melinda jelmeztervező, Feketelaki Tibor, Könczei Csongor, Székely Melinda, és Vincze Júlia táncoktatók, Antal József, Fülöp Csaba, és Hajdó Árpád asszisztensek, Könczei Csongor művészeti munkatársként, valamint Bartis Attila fényképész is.
A volt miniszterelnök tusványosi beszéde iránt nem lankadt az érdeklődés az előző évekhez képest. A Fidesz elnökét rengetegen hallgatták a nagyszínpad előtti téren, kormánykritikus molinókat, üzeneteket is emelve a magasba.
A szovátai szabadtéri színpadon adja elő a Bekecs Táncszínház vasárnap a Táncolva öröklődik című előadását.
A svájci Plan-les-Ouates településtől kapott adományba egy tűzoltóautót Erdőszentgyörgy.
Menthetetlen, bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges – reagált Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt kormányfő Tusnádfürdőn szombaton elmondott beszédére.
Tusnádfürdő nem változott, ez továbbra is az a hely, ahol a magyarok nem csak beszélnek a jövőről, de próbálják azt megérteni – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor, aki pártja jövőbeni szerepéről beszélt.
A 35. Tusványos szombati napján Tőkés László a romániai magyarság fogyatkozásáról, az autonómia ügyéről, Márton Áron örökségéről és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról beszélt, történelmi és aktuálpolitikai párhuzamokat is felvonultatva.
Shahed típusú volt az a drón, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le a Buzău megyei Padina térségében – közölte a legfőbb ügyészség.
Ismét drón hatolt be a román légtérbe. Egy F-16-os vadászgép pilótája iktatta ki a célpontot.
Legutóbb 2002-ben fordult elő, hogy Orbán Viktor a miniszterelnöki pozíció átadása után az ellenzék vezetőjeként tartott előadást Tusnádfürdőn. Ez most ismét megtörténik. Kövesse velünk élőben a Tusványos legfontosabb szombati történéseit!
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
szóljon hozzá!