
Csíkmenaság plébániatemploma. Ünnepel az egyházközség. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Szeplőtelen fogantatás napját december 8-án ünnepli a római katolikus egyház, piros betűs ünnep ez. Ebből az alkalomból ünnepi szentmisét tartanak Csíkmenaságon és Csíkdánfalván.
2017. december 08., 10:432017. december 08., 10:43
2017. december 08., 10:442017. december 08., 10:44
Csíkszéken két település plébániatemplomát szentelték fel a szeplőtlen fogantatás tiszteletére. Csíkdánfalván pénteken a szentmise déli fél egytől kezdődik, amelynek ünnepi szónoka Tamás József püspök lesz. Csíkmenaságon szintén pénteken ünnepelnek, a misét ott is fél egytől tartják, a szentbeszédet pedig Csató Béla aranymisés csíkszentkirályi plébános mondja.
Mária fogantatásától kezdve mentes volt az áteredő bűntől – ezt ünnepli pénteken a katolikus egyház. A szeplőtelen fogantatás ugyanis egy katolikus hittétel, amely szerint Szűz Mária már édesanyja, Szent Anna méhében szeplőtelenül, vagyis eredendő bűn nélkül fogant – Máriát kiválasztottsága folytán nem terheli az áteredő bűn.
E dogmát 1854. december 8-án hirdette ki IX. Pius pápa. A nyugati legendák szerint ezt az ünnepet egy királyi származású magyar pap vezette be. Ősi magyar ünnep került így be a keresztény kultúrkörbe. Az ünnep értelme felől időpontja is egyértelműen eligazít: december 8-ától szeptember 8-áig, Mária születésnapjáig (Kisasszony napjáig) kerek kilenc hónap telik el.
A székely zászló színeivel világították meg a madéfalvi veszedelem 262. évfordulója alkalmából a csíkszeredai Mikó-várat január 7-án este. Fotókon mutatjuk.
Szerdán két túlméretes szállítmány lassítja a forgalmat több közúton az ország nyugati részében – közölte a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic).
A madéfalvi vérengzés áldozataira emlékeztek szerdán a Siculicidium-emlékműnél, a tragikus történelmi esemény 262. évfordulóján.
Vége a téli vakációnak, csütörtökön visszatérnek az iskolapadokba a gyerekek.
Közúti balesethez riasztották a szászrégeni tűzoltóság egységeit Beresztelkére. A 16-os országúton felborult egy személygépkocsi, amelyből három személyt kellett kiszabadítsanak a mentőegységek.
A madéfalvi vérengzés áldozataira emlékeztek szerdán Madéfalván, a tragikus történelmi esemény 262-ik évfordulóján. Mint elhangzott: a nagyhatalmi kegyetlenség akkori elrettentő példája a mai háborús eseményekben is tetten érhető.
Idén is a csíkszentsimoni fúvósok indítják az új évet Csíkszeredában. Szombaton 19 órától a Szakszervezetek Művelődési Házában kerül sor a hagyományos csíkszeredai újévi koncertre, amely ezúttal rendhagyó, látványos showműsorral várja a közönséget.
Elindult a legújabb LEGO Ideas Review, ahol rajongói legószettekről döntenek, hogy melyek lehetnek gyártásra alkalmasak. Köztük van a Lego-székelykapu is.
A Harvíz Rt. tájékoztatása szerint szerdán 16 óráig csőtörés javítása miatt ideiglenesen szünetel a vízszolgáltatás Székelyudvarhely több utcájában.
A petrozsényi Adrian Ahrițculesei megmászta Antarktisz legmagasabb csúcsát, a 4892 méter magas Vinson-hegyet az úgynevezett Hét csúcs kihívás keretében, amelyben a világ hét legmagasabb csúcsát kell meghódítani – jelentette be Adrian Ștefan Jurca.
szóljon hozzá!