
Fotó: Beliczay László
A koncertekkel elrajtolt nulladik nap után hivatalosan is megnyitották a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort szerda délelőtt. A Lőrincz Csaba sátorban telt ház előtt tartott nyitóünnepségen egyebek mellett az is elhangzott: Tusványoson folyamatosan történelmet írnak.
2019. július 24., 13:252019. július 24., 13:25
2019. július 24., 16:022019. július 24., 16:02
A kerek évfordulót ünneplő 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor hivatalos megnyitóját a hagyományoknak megfelelően a református és katolikus lelkipásztorok ünnepi gondolataival nyitották meg szerda délelőtt a Lőrincz Csaba sátorban. Ezt követően Popa Ilona, a tábor programfelelőse köszöntötte a jelenlévőket, kiemelve a 270 szervező munkáját, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy mindenki találjon kedvére való kikapcsolódási lehetőséget a 28 programsátorban.
Fotó: Beliczay László
A továbbiakban Albert Tibor, a házigazda Tusnádfürdő polgármestere köszöntötte a résztvevőket a tőle megszokott humorral.
Több székely vicc elmesélése előtt azonban komolyra fordította a szót a városvezető, aki megemlékezett az elmúlt egy év kiemelkedő székelyföldi sportsikereiről, megemlítve a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, az FK Csíkszereda, a Csíkszeredai Imperial Wet, a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC, és a Csíkszeredai Sportklub megvalósításait. Az idei rendezvény Egy a tábor! mottójával kapcsolatosan Albert Tibor úgy fogalmazott:
Fotó: Beliczay László
Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszéde elején arra kérte a jelenlévőket, hogy tegye fel a kezét, aki a fesztivál mind a harminc kiadásán jelen volt. A közönségben több kéz is a magasba lendült, többek között egy idős férfié is, a jelenetet pedig hatalmas taps követte. Potápi elmondása szerint a harmincadik évforduló kiváló alkalom arra, hogy visszatekintsenek az elmúlt évekre és újabb célokat tudjanak megfogalmazni.
Ilyen volt a státusztörvény, az alaptörvény és ennek az a sarkalatos meghatározása, hogy Magyarország a határon túli magyarságért felelősséget visel, a kettős állampolgárság és számos egyéb gondolat, amelyek nélkül ma Magyarország, a magyar nemzet és nemzetpolitika elképzelhetetlen lenne” – húzta alá az államtitkár.
Fotó: Beliczay László
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke a tőle megszokott módon immár harmincadikszor üdvözölte a megnyitón „Tusványos szabad köztársaság szabad polgárait”. Mint mondta, a kerek évforduló okozta öröm együtt jár a harminc éves örökség tapasztalatainak, eredményeinek és kudarcainak számbavételével is. „Az együttlétünk és a múltidézés mindig a jövőbelátás, jövőbemutatás, jövőépítés szándékával történik. Tusványos harminc éves története a kárpát-medencei magyarság rendszerváltás utáni három évtizedének története is egyben.
Egyrészt úgy, hogy megnézzük, mi történt velünk, és azt kielemezzük, ennek alapján pedig a jövőt próbáljuk alakítani” – emelte ki Toró T. Tibor, aki a folytatásban felidézte azokat a témákat, értékeket és célokat, amelyek jegyében elindították három évtizeddel ezelőtt a tábort, és amelyek ma is ugyanúgy időszerűek.
Fotó: Beliczay László
Végül Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szólt a jelenlévőkhöz, és megemlékezett azokról a Tusványos életében meghatározó szerepet betöltő személyekről, akik már nincsenek közöttünk. Azt is kiemelte, hogy
Németh ezt követően még négy harmincadik évfordulót említett meg a tábor mellett: beszélt a rendszerváltozásról, a magyar nemzetpolitikáról, a közép-európai építkezésről és az európai újraegyesítés folyamatáról. Utóbbi kapcsán kihangsúlyozta: Magyarország elkötelezett az Európai egység gondolata mellett. „Van azonban egy de.
Készen állunk erre, és amíg az erőnk engedi, illetve amíg a politikai felhatalmazásunk meglesz a magyar emberektől határon innen és túl, ezen az úton fogunk továbbhaladni” – szögezte le.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!