
Fotó: Beliczay László
A koncertekkel elrajtolt nulladik nap után hivatalosan is megnyitották a 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort szerda délelőtt. A Lőrincz Csaba sátorban telt ház előtt tartott nyitóünnepségen egyebek mellett az is elhangzott: Tusványoson folyamatosan történelmet írnak.
2019. július 24., 13:252019. július 24., 13:25
2019. július 24., 16:022019. július 24., 16:02
A kerek évfordulót ünneplő 30. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor hivatalos megnyitóját a hagyományoknak megfelelően a református és katolikus lelkipásztorok ünnepi gondolataival nyitották meg szerda délelőtt a Lőrincz Csaba sátorban. Ezt követően Popa Ilona, a tábor programfelelőse köszöntötte a jelenlévőket, kiemelve a 270 szervező munkáját, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy mindenki találjon kedvére való kikapcsolódási lehetőséget a 28 programsátorban.
Fotó: Beliczay László
A továbbiakban Albert Tibor, a házigazda Tusnádfürdő polgármestere köszöntötte a résztvevőket a tőle megszokott humorral.
Több székely vicc elmesélése előtt azonban komolyra fordította a szót a városvezető, aki megemlékezett az elmúlt egy év kiemelkedő székelyföldi sportsikereiről, megemlítve a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, az FK Csíkszereda, a Csíkszeredai Imperial Wet, a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC, és a Csíkszeredai Sportklub megvalósításait. Az idei rendezvény Egy a tábor! mottójával kapcsolatosan Albert Tibor úgy fogalmazott:
Fotó: Beliczay László
Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszéde elején arra kérte a jelenlévőket, hogy tegye fel a kezét, aki a fesztivál mind a harminc kiadásán jelen volt. A közönségben több kéz is a magasba lendült, többek között egy idős férfié is, a jelenetet pedig hatalmas taps követte. Potápi elmondása szerint a harmincadik évforduló kiváló alkalom arra, hogy visszatekintsenek az elmúlt évekre és újabb célokat tudjanak megfogalmazni.
Ilyen volt a státusztörvény, az alaptörvény és ennek az a sarkalatos meghatározása, hogy Magyarország a határon túli magyarságért felelősséget visel, a kettős állampolgárság és számos egyéb gondolat, amelyek nélkül ma Magyarország, a magyar nemzet és nemzetpolitika elképzelhetetlen lenne” – húzta alá az államtitkár.
Fotó: Beliczay László
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke a tőle megszokott módon immár harmincadikszor üdvözölte a megnyitón „Tusványos szabad köztársaság szabad polgárait”. Mint mondta, a kerek évforduló okozta öröm együtt jár a harminc éves örökség tapasztalatainak, eredményeinek és kudarcainak számbavételével is. „Az együttlétünk és a múltidézés mindig a jövőbelátás, jövőbemutatás, jövőépítés szándékával történik. Tusványos harminc éves története a kárpát-medencei magyarság rendszerváltás utáni három évtizedének története is egyben.
Egyrészt úgy, hogy megnézzük, mi történt velünk, és azt kielemezzük, ennek alapján pedig a jövőt próbáljuk alakítani” – emelte ki Toró T. Tibor, aki a folytatásban felidézte azokat a témákat, értékeket és célokat, amelyek jegyében elindították három évtizeddel ezelőtt a tábort, és amelyek ma is ugyanúgy időszerűek.
Fotó: Beliczay László
Végül Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szólt a jelenlévőkhöz, és megemlékezett azokról a Tusványos életében meghatározó szerepet betöltő személyekről, akik már nincsenek közöttünk. Azt is kiemelte, hogy
Németh ezt követően még négy harmincadik évfordulót említett meg a tábor mellett: beszélt a rendszerváltozásról, a magyar nemzetpolitikáról, a közép-európai építkezésről és az európai újraegyesítés folyamatáról. Utóbbi kapcsán kihangsúlyozta: Magyarország elkötelezett az Európai egység gondolata mellett. „Van azonban egy de.
Készen állunk erre, és amíg az erőnk engedi, illetve amíg a politikai felhatalmazásunk meglesz a magyar emberektől határon innen és túl, ezen az úton fogunk továbbhaladni” – szögezte le.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!