
Néhány talicska és sok órányi önkéntes munka. Így épült az első szakasz, már csak kevés van hátra
Fotó: Szekler Teker/Facebook
Csupán kétszáz méter: ekkora távon kell befejezni a Budvártető alatti bringaösvényt, amelyen júliusban már kerékpárversenyt is tartanának. A hosszú távú cél azonban ezen túlmutat: egybefüggő kerékpáros utat alakítanak ki Székelyudvarhely körül.
2019. június 28., 12:112019. június 28., 12:11
2019. június 28., 13:072019. június 28., 13:07
Az Élhető Udvarhely munkacsoport (melyet négy helybéli civil szervezet működtet) célja a nevéből adódóan egyértelmű: élhetőbb, egészségesebb várossá tenni Székelyudvarhelyt, megmozgatni, a városból kimozdítani a helyieket.
A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány koordinálásával létrehozott civil kezdeményezés idén a Budvár-tanösvény mentén húzódó gyalogos túraútvonal mellett alakít ki bringaösvényt: a gyalogos útvonal mintegy 37 kilométeres, a kerékpáros – ha minden szakaszt összekötnek – ennél néhány tíz kilométerrel hosszabb.
– jegyzi meg Simon Szilárd. A Szekler Tekere kerékpáros mozgalom tagjától megtudtuk: tavaly a Budvár alatt már rendeztek egy kisebb kalákát, illetve néhány hete mintegy 30 önkéntessel dolgoztak az útvonal kiépítésén.
„Most konkrétan egy, a Budvár-tetőre vezető mintegy egy kilométeres szakaszról van szó: az ösvénynek ez a része eredeti állapotában túl meredek lett volna a kerékpárosoknak, így 700 méteren szerpentineket alakítottunk ki, illetve 300 méteren rendbe tettük az utat” – sorolta Simon Szilárd. A munka igen megterhelőnek bizonyult: a terep sáros volt, a mintegy 80 centiméter széles ösvény alapozását ugyan gépek végezték, viszont az útvonal lekövezése az önkéntesekre marad. „A sár miatt volt szükség a kavicsozásra, ezt pedig talicskákkal és lapáttal csináltuk” – meséli a szervező.
Fotó: Szekler Teker/Facebook
A befejezésig mintegy 200 méter hibádzik, ezért
Csatlakozni a Budváron is lehet, 10 órakor. A szervezők felhívják a figyelmet, minden részvevő vigyen magával munkaruhát, lehetőleg bakancsot vagy csizmát, illetve munkavédelmi kesztyűt. A részvevők ebédet kapnak, illetve pólót is.
Fotó: Szekler Teker/Facebook
Versenyre várnak
Miután elkészül, a bringaösvény nem marad sokáig kihasználatlanul: az Élhető Udvarhely munkacsoport július 6-án, szombaton kerékpárversenyt rendez a helyszínen. A Budvár XC elnevezésű MTB verseny útvonala a Budvár alatti Csicser farmról indul és ide is érkezik vissza. A versenytáv három körből áll: egy versenykör 10 kilométeres, amelyet a versenyzők háromszor tehetnek meg. Nemcsak tapasztalt bringásokat várnak, hiszen a verseny-rangsor kategóriákon belül a megtett körök számának függvényében, illetve a megtett körökön belüli idősorrendben történik majd. További részletekről, illetve a benevezésről az esemény Facebook-oldalán, valamint a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány honlapján lehet olvasni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!