
Néhány talicska és sok órányi önkéntes munka. Így épült az első szakasz, már csak kevés van hátra
Fotó: Szekler Teker/Facebook
Csupán kétszáz méter: ekkora távon kell befejezni a Budvártető alatti bringaösvényt, amelyen júliusban már kerékpárversenyt is tartanának. A hosszú távú cél azonban ezen túlmutat: egybefüggő kerékpáros utat alakítanak ki Székelyudvarhely körül.
2019. június 28., 12:112019. június 28., 12:11
2019. június 28., 13:072019. június 28., 13:07
Az Élhető Udvarhely munkacsoport (melyet négy helybéli civil szervezet működtet) célja a nevéből adódóan egyértelmű: élhetőbb, egészségesebb várossá tenni Székelyudvarhelyt, megmozgatni, a városból kimozdítani a helyieket.
A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány koordinálásával létrehozott civil kezdeményezés idén a Budvár-tanösvény mentén húzódó gyalogos túraútvonal mellett alakít ki bringaösvényt: a gyalogos útvonal mintegy 37 kilométeres, a kerékpáros – ha minden szakaszt összekötnek – ennél néhány tíz kilométerrel hosszabb.
– jegyzi meg Simon Szilárd. A Szekler Tekere kerékpáros mozgalom tagjától megtudtuk: tavaly a Budvár alatt már rendeztek egy kisebb kalákát, illetve néhány hete mintegy 30 önkéntessel dolgoztak az útvonal kiépítésén.
„Most konkrétan egy, a Budvár-tetőre vezető mintegy egy kilométeres szakaszról van szó: az ösvénynek ez a része eredeti állapotában túl meredek lett volna a kerékpárosoknak, így 700 méteren szerpentineket alakítottunk ki, illetve 300 méteren rendbe tettük az utat” – sorolta Simon Szilárd. A munka igen megterhelőnek bizonyult: a terep sáros volt, a mintegy 80 centiméter széles ösvény alapozását ugyan gépek végezték, viszont az útvonal lekövezése az önkéntesekre marad. „A sár miatt volt szükség a kavicsozásra, ezt pedig talicskákkal és lapáttal csináltuk” – meséli a szervező.
Fotó: Szekler Teker/Facebook
A befejezésig mintegy 200 méter hibádzik, ezért
Csatlakozni a Budváron is lehet, 10 órakor. A szervezők felhívják a figyelmet, minden részvevő vigyen magával munkaruhát, lehetőleg bakancsot vagy csizmát, illetve munkavédelmi kesztyűt. A részvevők ebédet kapnak, illetve pólót is.
Fotó: Szekler Teker/Facebook
Versenyre várnak
Miután elkészül, a bringaösvény nem marad sokáig kihasználatlanul: az Élhető Udvarhely munkacsoport július 6-án, szombaton kerékpárversenyt rendez a helyszínen. A Budvár XC elnevezésű MTB verseny útvonala a Budvár alatti Csicser farmról indul és ide is érkezik vissza. A versenytáv három körből áll: egy versenykör 10 kilométeres, amelyet a versenyzők háromszor tehetnek meg. Nemcsak tapasztalt bringásokat várnak, hiszen a verseny-rangsor kategóriákon belül a megtett körök számának függvényében, illetve a megtett körökön belüli idősorrendben történik majd. További részletekről, illetve a benevezésről az esemény Facebook-oldalán, valamint a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány honlapján lehet olvasni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!