
Nem egyeztettek sem a tanácsosokkal, sem a civil szervezetek képviselőivel, hogy kiválaszthassák a legjobb jelölteket, egyszerűen csak szavazásra bocsátottak két nevet – kifogásolta egyedüliként Bakos Levente RMDSZ-es tanácsos. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Lucian Chiriac ügyvéd és Ferencz László egyetemi docens vehette át Marosvásárhely díszpolgári címét kedden este a Kultúrpalotában. A városnapokon átadott kitüntetés kisebb felháborodást okozott, hiszen Kincses Előd azzal vádolja jogász kollégáját, hogy 1990 márciusában, fiatal ügyészként döntő szerepet játszott Cseresznyés Pál kirakatperében. Chiriac határozottan elutasította a vádakat.
2017. május 24., 17:502017. május 24., 17:50
2017. május 25., 18:282017. május 25., 18:28
Amint szerkesztőségünkbe eljuttatott levelében írja, Kincses Előd csak remélni tudja, hogy a két díszpolgárjelöltre testületileg igennel szavazó RMDSZ-es városatyák nem ismerték Lucian Chiriac, Marosvásárhely fekete márciusának megtorlásában játszott szerepét. A véres eseményeket követően a Maros megyei ügyészség két bűnügyi nyomozója, Vitos Lajos és Liviu Moica megtagadták a Cseresznyés Pál és Barabás Ernő elleni nyomozati eljárás lefolytatását, amit viszont átvállalt helyettük a marosvásárhelyi helyi ügyészségen dolgozó Lucian Chiriac.
– kifogásolja Kincses. Ez annál is súlyosabb – véli –, mivel mind az ikonikus áldozat, a Görgény-völgyéből behozott Mihăilă Cofar, mind az őt kezelő és műtő orvos tanúvallomása kizárja annak lehetőségét, hogy ő lett volna az ír televízió által készített, és a világot bejárt képsorokon megjelenő zöld pulóveres áldozat.
Lucian Chiriac
Fotó: Boda L. Gergely
A szerencsétlenül járt erdőlibánfalvi férfi a per során elmondta, hogy őt nem a főtéren verték meg, hanem már akkor leütötték és eszméletét veszítette, amikor kilépett a csatatérré változott központtól mintegy száz méterre parkoló buszból. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy
Cofar életének megmentője, néhai Kisgyörgy Árpád agysebész 2006. március 1-jén többek közt azt nyilatkozta, hogy ő a megyeháza épületében talált a súlyos állapotban fekvő Mihăilă Cofarra, akihez azonnal mentőt hívatott. „Egész éjjel szakmai megfigyelés alatt tartottuk, elvégeztük a műtét előtt szükséges vizsgálatokat, beleértve a koponyafelvételt is. Másnap reggel a beteget bevittük a műtőbe. Jobb oldali halántékcsont darabba törése, amely benyomult az agyállományba, és jobb oldali halántéklebeny zúzódásos sérülése volt a diagnózis” – olvasható az agysebész vallomásában. A németországi Bild am Sonntag már 1990. március 25-én leírta azt, hogy az írek által, a Grand Hotel előtt rögzített jelenet áldozata nem Cofar, hanem a szintén román nemzetiségű nyárádtői Ioan Secarea.
Ferencz László
Fotó: Boda L. Gergely
Megkeresésünkre Lucian Chiriac cáfolta, hogy miatta ítélték volna tíz év szabadságvesztésre Cseresznyést.
– fejtette ki lapunknak az azóta ügyvédként és egyetemi tanárként dolgozó Chiriac.
Fotó: Boda L. Gergely
Egyébként az RMDSZ teljes frakciója támogatta Lucian Chiriac jelölését, csupán Bakos Levente emelt kifogást amiatt, hogy a városháza szakigazgatósága nem egyeztetett sem a tanácsosokkal, sem a civil szervezetek képviselőivel, hogy kiválaszthassák a legjobb jelölteket, egyszerűen csak szavazásra bocsátott két nevet.
Feszültséget okoz a közköltségek elmaradása és az italozásból fakadó agresszió a székelyudvarhelyi szociális tömbházakban, miközben a városvezetés javításokat végeztet a Cekend-bejáratnál és a Budvár utcában.
A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
A képviselőház plénuma szerdán módosításokkal elfogadta a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó 2026-2030-as stratégiát és cselekvési tervet jóváhagyó törvénytervezetet.
Mintegy húsz nappal ezelőtt, amikor legutóbb hírt adtunk róluk, a székely világjárók éppen Ázsia kapuja felé közeledtek. Azóta eljutottak a Bajkál-tóhoz, továbbá Mongólia fővárosába, Ulánbátorba, jelenleg Dzsingisz kán hajdani székhelyén pihennek.
Drónmaradványokat találtak szerda délután a Fekete-tengerben, a mamaiai napozóövezet közelében.
A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.
Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!