
Fotó: Dávid Anna Júlia
A minden napi élet helyzeteit, azt hogy hogyan is élünk tökéletlenségeinkkel teljesen rendben, hogy milyen helyzetekben találják magukat a kisebbségben élők és még számos más történetet ismerhet meg az olvasó. Botházi Mária az elmúlt év végén megjelent Boldogság juszt is a tiéd című kötetét a pénteken délután mutatták be a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban.
2017. április 02., 11:592017. április 02., 11:59
2017. április 02., 12:002017. április 02., 12:00
Botházi Mária újságíró és egyetemi tanár, aki Székelyudvarhelyen született, tanulmányait is itt kezdte. A Tamási Áron Gimnázium Ébredés diáklapját szerkesztette még a kilencvenes években, majd a újságíró szakon diplomázott a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen.
Napi- és hetilapos, valamint online szerkesztőként és publicistaként dolgozott a Krónika kultúra rovatánál, a Transindexnél és az Erdélyi Naplónál, jelenleg oktat és a Főtér.ro publicistája. A könyvbemutatón Balázs Imre József költő, irodalomtörténésszel beszélgetett, aki a könyvét szerkesztette.
Fotó: Dávid Anna Júlia
Népszerűségét az is mutatja, hogy jó néhányan már csak a hátsó teremben pótszékeken kaptak helyet.
„Nekem úgy tűnik, hogy mindig is ugyanúgy írtam” – jelentette ki, majd gyorsan hozzátette, legalábbis a belső hang nem változott. A Krónikának dolgozva tanulta ki a tárcaírás csínját-bínját, mikor is számos glosszája, jegyzete és tárcája jelent meg a kultúra rovatban. Mindig is szerette a humort, a humoros hangvételű írásokat, a glosszát is. A kötetben található írásokat leginkább a tárca műfajába sorolhatjuk.
Fotó: Dávid Anna Júlia
Viszont az írónőt a kánon sosem érdekelte, amikor kedvenc olvasmányait válogatta. Arra is kitért a beszélgetés, hogy egyes szám első személyű elbeszélőről van szó, ami igen ritka a sajtó nyelvezetében. Hosszan beszélgettek a kisebbségi lét kihívásairól, a nyelvi akadályokkal való megküzdéssel, hiszen erről is szólnak a könyv szövegei. Hiszen
– magyarázta Botházi. Ugyanakkor nőkről szólnak a szövegek, de az író saját bevallása szerint igyekszik nem egysíkú szemléletmódon keresztül bemutatni, azt, amit a világban tapasztalt. „Nagyon sokan azt hiszik, hogy a saját életemet írom, nem, de a saját élményeimből merítkezem” – mesélte.
– így szövegek is ezt tükrözik.
Fotó: Dávid Anna Júlia
„Soha nem lehetett ennyire könnyen elérhetővé tenni hasonló jellegű terméket, mint ma” – véli az írónő, az online felület hozta népszerűségről, hiszen szélesebb közönséghez jutott el. A kritikai visszhangról, a kommentkultúráról, a trollokról is szó esett. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a negatív benyomásokat inkább nyilvánosság előtt írják, míg a dicséretek, építő kritikák magánüzenetben, személyes megkereséssel történnek. Az is kiderült a beszélgetésből, hogy a humor és a mélység nem zárja ki egymást, és hogy Udvarhelyen másképp nem lehet élni, csak humorral.
Fotó: Dávid Anna Júlia
A megnevettetett és megríkatott közönség faggatózásai nyomán az is kiderült, hogy számíthatunk még kötetekre a Botházi Mária tollából.
Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.
Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.
Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.
Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) csíkszeredai és marosvásárhelyi képviselői petíciót kezdeményeztek annak érdekében, hogy a két megyeszékhely önkormányzata csökkentse a helyi adókat és illetékeket.
Átvette nyereményét a Mit tartogat 2026? elnevezésű Székelyhon-játék nyertese csütörtökön. A szerencsés Bartalis Ilona udvarhelyszéki olvasónk, akit több mint ötezer hozzászóló közül sorsoltunk ki január 19-én, hétfőn.
Marosvásárhelyen hajtották végre 2026 első szervkivételét: egy 72 éves, intenzív osztályon kezelt, agyhalott férfi máját és veséit távolítottak el. Az életmentő szervek Kolozsvárra és Bukarestbe kerültek.
A két ágazat dolgozói dönthetik el, hogy milyen formában demonstráljon a Sanitas a kormány által tervezett 10 százalékos költségcsökkentés ellen. Ezúttal nem csak a szakszervezeti tagoktól várnak visszajelzést a tervezett tiltakozással kapcsolatban.
Nicușor Dan államfő szerint „valamivel rosszabb a helyzet a koalícióban, mint hat-hét hónappal ezelőtt”, de bízik benne, hogy egyben marad és folytatja a munkát.
szóljon hozzá!