
Kötetlen, őszi akcióra hívta össze a képzőművészeket és barátait a szövetség
Fotó: Gálna Zoltán
Máglyarakás, rajta stilizált boszorkányok látványa fogadta azokat, akik szombaton kora délután betértek a képzőművészek műtermeinek helyet adó, egykori marosszéki vármegyeháza udvarába. A Képzőművészek Országos Szövetségének Maros megyei részlege Mana Bucur irányításával negyedik alkalommal szervezte meg a Boszorkányégetés címet viselő tevékenységet.
2017. október 22., 18:432017. október 22., 18:43
Többnyire marosvásárhelyi képzőművészek, – leginkább textilesek – gyűltek össze az egykori vármegyeháza udvarára, ahol negyedik alkalommal szervezett boszorkányégetéses-happeninget Mana Bucur, a Képzőművészek Országos Szövetségének Maros megyei elnöke. Keramikusok és szobrászok is részt vettek az eseményen, a vásárhelyi alkotók mellett Kolozsvárról és Segesvárról is érkezett egy-egy művész. Bandi Katalin, Csíky Szabó Ágnes, Dorel Cozma, Gheorghe Mureșan, Kovács Gabriella, Nagy Zsuzsa, Mana Bucur, Forró Ágnes, Maria Gliga, Gergely Erika, Hunyadi Mária, Nagy Dalma, Molnár Krisztina, Nagy Zsuzsa, Puskai Sarolta, Mariana Olteanu, Mariana Șerban, Kozma Rozália kapott meghívást a rendezvényre, de eljött Barabás Éva festő, Hunyadi László szobrász, és Bálint Zsigmond fotóművész is. Ahogy többen elmondták,
Kész a máglya, de még nem határozták el, felgyújtják, vagy sem
Fotó: Gálna Zoltán
A közel háromszázéves ház emeleti folyosóján függesztették ki azokat a textilmunkákat, amelyek zömében már korábban elkészültek, de volt közöttük friss munkák is. Hunyadi Mária elmondta, színes Európát jelképező munkája két éve készült, de aktualitását mára sem veszítette el. Ezt erősítette meg Bandi Katalin is, aki két munkát függesztett ki. A textilmunkák között zászlókat, függönyöket, faliszőnyegeket láthattunk, volt közöttük boszorkányt ábrázoló, Erdély sitilizált zászlaja, céh-zászló, népművészeti motívumokkal, vagy absztrakt ábrákkal díszített mű.
Fotó: Gálna Zoltán
Mana Bucur megnyitóbeszédében a 18. századi utolsó boszorkányégetésre utalt, amelynek apropóján szervezte a szombat délutáni eseményt.
Farkas Borbála marosvásárhelyi cselédlány ellen 1752. április 12-én kezdődött a nyomozás, a boszorkányság vádját Bányai Székely György szenátor (helyi tanácsos) képviselte. A perben 104 tanút hallgattak ki, akik közül 78-an terhelő vallomást tettek. Miután a vádlotton elvégezték a vízpróbát – vagyis bedobták a Marosba, ahol nem süllyedt el, ami az ártatlanságát bizonyíthatta volna, – megtagadták tőle a fellebbezés jogát és máglyahalálra ítélték. A máglyát a városon kívül, a Maros partján állították fel. Marosvásárhelyen – egyes vélemények szerint Európában – ez volt az utolsó boszorkányégetés.
Zászlók között égett Bori, Marosvásárhely és Európa utolsó boszorkánya
Fotó: Antal Erika
Hunyadi Mária a két évvel ezelőtti eseményre
Az idén nem kerülte el a máglyahalált, bár néhányan szerették volna megmenteni az életét, alkotója azonban úgy gondolta, itt az ideje, hogy beteljesüljön az, amiért létrehozta. Mana Bucur előbb a nagy máglyát, Maria Gliga alkotását gyújtotta meg, majd utána következett Bori elégetése.
Fotó: Antal Erika
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!