Börtönben töltött évek: életből elvesztegetett idő

A csíkszeredai büntetőintézetben jelenleg 270 személyt tartanak fogva •  Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai büntetőintézetben jelenleg 270 személyt tartanak fogva

Fotó: Barabás Ákos

A csíkszeredai börtönt látogathatták meg az Iskola másként program révén az Oklándi Speciális Iskola nyolcadikos diákjai a székelyudvarhelyi Tegyünk Egymásért Egyesület szervezésében kedden.

Barabás Hajnal

2019. május 14., 20:002019. május 14., 20:00

A börtönlátogatás programjára a Székelyhont is meghívták, így nyerhettünk betekintést a tanulókkal együtt a fogvatartottak mindennapjaiba.

Az úgynevezett zárt rendszerű börtönnek minősített csíkszeredai létesítménybe egy fémdetektoros kapun át, szigorú ellenőrzés után léphettünk csak be, hátra kellett hagynunk mobiltelefonjainkat. A büntetés-végrehajtási intézeten belüli közlekedésünk során több alkalommal is további fémdetektoros ellenőrzéseken estünk át.

• Forrás: Csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézet Galéria

• Forrás: Csíkszeredai büntetés-végrehajtási intézet

Bodor Marius nevelőtiszt mutatta be az épület különböző részeit, miközben ismertette a fogvatartottak napi programjait és az intézmény működését úgy, hogy az iskolások is megértsék. Elsőként a látogatóknak fenntartott helyiségbe léptünk, ahol

a filmekből is ismerős üvegablakon keresztül kommunikálhatnak a benn lévőkkel hozzátartozóik,

innen nyíltak még olyan termek, ahol a jó magaviseletű elítéltek személyesen is találkozhatnak látogatóikkal, akár egy asztalhoz is ülhetnek velük. A gyermekeknek is feltűnt, és meg is jegyezték, hogy a lekerekített székeket és asztalokat nem lehet megmozdítani, a padlózathoz voltak csavarozva.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A nevelőtiszt elmondta, a fogvatartottaknak joguk van egyebek mellett látogatókat fogadni, telefonálni, csomagot kapni szigorú szabályok szerint, azonban ha rosszul viselkednek, ezekből a jogokból úgymond „levágnak”, például kevesebb csomagot kaphatnak, kevesebbszer telefonálhatnak. Ha jól viselkednek, akár azt is megengedhetik nekik, hogy személyesen találkozzanak a látogatóikkal, ne csak az üvegablakon keresztül.

A következő helyszín az udvar volt, ahol időközönként sétát tehetnek a fogvatartottak, itt pingpongozásra is van lehetőségük két rácsos kerítéssel körbevett helyen.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A nyolcadikosok arra is kíváncsiak voltak, hogy meg lehet-e szökni a börtönből. A nevelőtiszt azt válaszolta, erre nincs módjuk a fogvatartottaknak, mivel

több méter magas kerítés veszi körbe az intézetet, kamerákkal vannak felszerelve, a fegyház falai fél méter szélesek, az ablakokra vastag vasrácsokat szereltek, az őrtoronyból a szökevényeket akár le is lőhetik.

A látogatás során megmutatták még a tantermeket, ahol az elítéltek iskolát – 1-4. vagy 5-8. osztályt – végezhetnek . Kísérőnk elmesélte, előfordult az is, hogy 50 éves fogvatartott a börtönben kezdte el az első osztályt, ott tanult meg írni és olvasni.

Kápolna is van a börtön falain belül, ahol rendszeresen ortodox és római katolikus miséket, illetve alkalmanként protestáns istentiszteleteket is tartanak.

A fogvatartottaknak könyvtár is rendelkezésükre áll, ha szeretnének könyvet kikölcsönözni, továbbá egy sportterem is, ahol edzhetnek, levezethetik fölös energiájukat.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A legsokkolóbb élményt egy börtöncellába való belépés jelentette, amit a becsapódó súlyos vasajtó hangja csak tetézett. Szűkös, de nagy belmagasságú cella volt, a mennyezet közelében rácsos ablakkal. A fal mellett állt két-két emeletes ágy, a hátsó felében pedig a török vécé és kagyló jelentette a fürdőszobát. A speciális iskola tanulói közül néhányan kipróbálták azt is, milyen bilincsben lenni. A börtönfolyosók ridegségét egyedül a sok zöld növény látványa enyhítette.

Az utolsó helyszín, ahova ellátogattunk, a klubterem volt, itt a fogvatartottak különböző képzőművészeti alkotásait is megtekintettük.

Idézet
Bárki kerülhet börtönbe, lehet festőművész vagy bárki más. Fontos, hogy ne kövessünk el bűncselekményt, vagy ne legyünk cinkostársak egy bűncselekményben, mert ugyanakkora büntetést szabnak ki, mint az elkövetőnek

– hangsúlyozta a nevelőtiszt.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A tanulóknak többször is elmondta, felnőttként is mondjanak nemet, amikor társaik rosszra akarják csábítani őket, mert a börtönben eltöltött sok év az életből elvesztegetett idő. Tőle tudjuk azt is, hogy sok a visszaeső bűnöző. Mint mesélte, az egyik elítélt, amikor tizenegy év után szabadult, nem tudta, mit kezdjen az életével, a vonatállomásnál leütött egy embert, és ellopta a kabátját, így rövid időn belül újra a börtön falai közt találta magát. A látogatás során elítéltekkel nem találkoztunk.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 17., szerda

Cserbenhagyásos gázolás miatt vették őrizetbe egy volt román labdarúgó fiát

Cserbenhagyás miatt őrizetbe vették kedd este Toto Dumitrescut, Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fiát, akit azzal gyanúsítanak, hogy autóbalesetet okozott Bukarestben, majd elmenekült a helyszínről.

Cserbenhagyásos gázolás miatt vették őrizetbe egy volt román labdarúgó fiát
2025. szeptember 17., szerda

Ha kivezetik az élelmiszer-árstopot, decemberben a 15 százalékot is elérheti az infláció a mezőgazdasági miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint decemberre közel 15 százalékra nő az infláció, ha a kormány október elsejétől megszünteti az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

Ha kivezetik az élelmiszer-árstopot, decemberben a 15 százalékot is elérheti az infláció a mezőgazdasági miniszter szerint
2025. szeptember 17., szerda

Nincs költségvetés, így a legtöbb iskolában nincs tej és kifli sem

Közel 1,9 millió iskolás nem kapja még a tízórait az iskolákban, mert a kormány nem hagyta jóvá a program költségvetését az idei tanévre. A beszállítók készen állnak, de pénz híján nem indulhat a program. Üdítő kivétel ezúttal Hargita megye.

Nincs költségvetés, így a legtöbb iskolában nincs tej és kifli sem
2025. szeptember 16., kedd

„Úgy kéne járnia, mint Charlie Kirknek” – megfenyegették George Simiont

A Román Rendőrség kedden közölte, hogy büntetőeljárást indított a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, George Simiont ért fenyegetések ügyében.

„Úgy kéne járnia, mint Charlie Kirknek” – megfenyegették George Simiont
2025. szeptember 16., kedd

Tucatnyian szálltak ki az autókból és egymásnak estek a főúton – szemtanú rögzítette a verekedést

Verekedés tört ki Ploiești egyik főútján hétfőn este, az esetet szemtanúk rögzítették telefonnal. Amilyen gyorsan kialakult a konfliktus, olyan gyorsan véget is ért, ugyanis a résztvevők igyekeztek eltűnni a rendőrség elől.

Tucatnyian szálltak ki az autókból és egymásnak estek a főúton – szemtanú rögzítette a verekedést
2025. szeptember 16., kedd

Meg lehet nyugodni, nem fogja ellenőrízni az esküvői ajándékokat az adóhatóság

Az országos adóhatóság (ANAF) elnöke, Adrian Nicușor Nica keddi sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az intézménynek nem célja az esküvőkön adományozott összegek és a nászajándékok ellenőrzése.

Meg lehet nyugodni, nem fogja ellenőrízni az esküvői ajándékokat az adóhatóság
2025. szeptember 16., kedd

A zsoldosvezér filmbe illő szerepét mutatja be a vádirat Călin Georgescu kampányában

Horațiu Potra zsoldosvezér jelentős szerepet játszott Călin Georgescu tavalyi választási kampányának megszervezésében és finanszírozásában – derül ki a volt államfőjelölt és feltételezett cinkosai elleni, kedden közzétett vádiratból.

A zsoldosvezér filmbe illő szerepét mutatja be a vádirat Călin Georgescu kampányában
2025. szeptember 16., kedd

Középiskolások hosszú hétvégéje – a BBTE Kolozsvárra hívja Erdély középiskolásait

Tizenharmadik alkalommal szervez egyetemi nyílt napokat az erdélyi magyar középiskolások részére a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Tagozata és a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet szeptember 18. és 21. között.

Középiskolások hosszú hétvégéje – a BBTE Kolozsvárra hívja Erdély középiskolásait
2025. szeptember 16., kedd

Székelyföld ízei és értékei Budapesten

Székelyföld idén eddigi legnagyobb, 500 négyzetméteres standjával képviselteti magát Magyarország legnagyobb agrár- és élelmiszeripari kiállításán Budapesten. Összesen 47 termelő, több mint százféle különlegességgel várja a látogatókat.

Székelyföld ízei és értékei Budapesten
2025. szeptember 16., kedd

Hibrid hadviselés: így segítették győzelemhez Călin Georgescut oroszbarát csoportok

Alex Florența legfőbb ügyész kedden ismertette azokat a Románia elleni hibrid támadásokat, amelyek a gyanú szerint győzelemhez segítették Călin Georgescut a tavalyi elnökválasztás első fordulójában.

Hibrid hadviselés: így segítették győzelemhez Călin Georgescut oroszbarát csoportok