
Áramlopás. A szakemberek rendszerint „bemérik” a tolvajokat. Archív
Évente 6–10 áramlopásra derül fény Udvarhelyszéken, a gázlopások száma ennél alacsonyabb. Mivel a vízvezetékrendszer megcsapolása a legkevésbé veszélyes, utóbbival is többen megpróbálkoznak. A közműszolgáltatóktól történő lopás bűncselekménynek minősül.
2017. március 29., 21:242017. március 29., 21:24
2017. március 29., 21:332017. március 29., 21:33
A vízszolgáltató vállalatnál Bálint-Major Áron igazgatót kérdeztük meg arról, hogy mennyire elterjedt a víz lopása Székelyudvarhelyen. Meglepetésünkre elmondta,
Olyankor fordulhat elő hasonló, amikor az adott ingatlan korábbi tulajdonosa az esővíz-elvezető csatornába vezette bele a szennyvizet. Ez rendszerint akkor derül ki, amikor a csatornahálózatra való csatlakozásokat ellenőrzik.
– figyelmeztetett Bálint-Major Áron.
A víztolvajok a mérőóra előtti vezetékszakaszon próbálnak rácsatlakozni a rendszerre, de mint az igazgatótól megtudtuk, erre általában nagyon hamar fény derül, az óra folyamatosan álló mutatója buktatja le őket. Vannak, akik különböző műszaki megoldásokkal az elhasznált víznek csak egy részét lopják, de általában így is lelepleződnek az ellenőrzéseken, vagy
A szakember szerint a víz- és szennyvíz-szolgáltatás illegális használóit előbb-utóbb elkapják, a hálózat folyamatos ellenőrzése és javítása fényt derít a turpisságokra.
Az áramtolvajok is többféle módszert használnak az elektromos hálózat megcsapolására, de a rendszer korszerűsítése miatt egyre kevesebb eséllyel kerülik el a felelősségre vonást. Antal Imre, az Electrica Rt. áramszolgáltató vállalat megyei kirendeltségének igazgatója elmondta, hogy Udvarhelyszéken az utóbbi években átlagban 6–10 áramtolvajt lepleztek le évente. Ők vagy egyenesen a szolgáltatótól lopták az áramot, vagy közvetve, szomszédjuk hálózatára csatlakoztak illegálisan. Az Electrica szakemberei legtöbbször be tudják mérni a tolvajokat, de az áram esetében is előfordult már, hogy a szomszédok feljelentése alapján kapták el a tolvajt.
A bűncselekmény mellett az igazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy
„Legtöbbször még akkor is, ha »szakember« a szerelő, félmegoldásokat kénytelen alkalmazni, ám az így összetákolt hálózat tűzveszélyes és testi épségére is veszélyt jelent, akár halálos kimenetelű balesetet is okozhat. Nincs az a spórlás, ami ezt megérné” – fogalmazott Antal Imre.
Tavaly országszerte 840 gáztolvaj ellen kezdeményezett hatósági eljárást az E-On gázszolgáltató vállalat. A tolvajok több mint 3 millió lej kárt okoztak a szolgáltatónak. Hargita megye nem jelentős az országos statisztikában, itt összesen négy esetet jegyeztek fel tavaly, de ezekből kettő Székelyudvarhelyen történt – tudtuk meg Mihai Predulescutól, az E-On szóvivőjétől. Ő is kihangsúlyozta, hogy az anyagi károkon túl a gázhálózaton és gázfogyasztásmérő műszereken végzett illegális munkálatok halálos vagy súlyos sérüléssel járó balesethez vezethetnek.
Predulescu elmondta azt is, hogy a gázszolgáltató vállalatnak van egy kifejezetten lopások felderítésére szakosodott akciócsoportja, amely azzal a megbízással végez állandó ellenőrzéseket, hogy az illegális munkálatokat, szereléseket beazonosítsa. A szóvivő felhívta a figyelmet, hogy a valós fogyasztás eltitkolása érdekében a gázfogyasztásmérő órákon elvégzett bármilyen módosítás minősített lopásnak számít.
Büntetendő
A rendőrség nem vezet feljegyzést kifejezetten csak a közműszolgáltatói hálózatok illegális megcsapolásainak felderítéséről, így Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője nem tudott adatokat adni az ilyen ügyekről. Filip azt mondta, a hasonló vétség lopásnak minősül, és mint ilyen törvényt sért.
Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.
Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.
A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.
A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete: a 13 év alatti gyermekek számára teljesen tiltsák meg a közösségi médiához való hozzáférést, a 13 és 15 év közötti gyermekek számára pedig csak szüleik hozzájárulásával engedélyezzék azt.
45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.
Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.
Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.
Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.
Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.
szóljon hozzá!