
Barti Tihamér, Borboly Csaba és Bíró Barna Botond. Idén 40 millió lejjel kevesebb áll a tanács rendelkezésére
Fotó: Gábos Albin
Több Hargita megyei útszakasz is építőteleppé alakul idén, mivel jelentős korszerűsítési munkálatok kezdődnek – hangzott el a megyei tanács 2020-as költségvetésének ismertetésén. Tavalyhoz képest idén kevesebb pénzből gazdálkodik majd a megyei önkormányzat.
2020. március 09., 18:572020. március 09., 18:57
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a költségvetés ismertetése céljából tartott sajtótájékoztató elején közölte:
A teljes keretösszeg 471 millió lejre rúg. „Az elmúlt évek beruházásait, a korszerűsítéseket folytatni szeretnénk” – hangsúlyozta az elnök.
Kiemelte, a járdák, az utak, a kórházak és az egészségügyi állapotok javítása mellett idén is szerepet kap a biztonságos hegyi turizmus szavatolása, a sport és hulladékgazdálkodás megerősítése, de az erdősítés folyamatát is előtérbe helyezik: „Legalább száz hektár erdőterületet szeretnénk betelepíteni” – ismertette. Felméréseik szerint a munkahelyteremtésre, ezáltal a vállalkozói hálózat eredményes kiépítésére van a leginkább igény a megye lakóinak körében, de a családbarát megyekép erősítése és a civil szféra támogatása is prioritásuk.
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke kiemelte, idén új korszak kezdődik az európai uniós projektek tekintetében.
„Ennek összege 140 millió lejre fog rúgni” – pontosított az alelnök. Ezen kívül több előszerződés is folyamatban van az utak korszerűbbé tételére, ezek európai uniós alapokból lesznek finanszírozva.
– fogalmazott Barti.
„Minden igyekezetünk ellenére a gyermekvédelmi rendszerre elkülönített keretösszeg kevesebb lesz, idén 36 millió lejt tudunk erre fordítani” – ezt már Bíró Barna Botond, a megyei tanács másik alelnöke közölte. Ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a civil szervezetek esetében emelni tudták a megpályázható keretösszegeket, illetve hogy a saját szervezésű programjaikra is 15 millió lej van elkülönítve. Borboly kitért arra is,
„Összesen 115 kilométernyi útszakasz kivitelézésén fogunk dolgozni az év folyamán” – összegzett.
Holtan találtak vasárnap egy 18 éves földrai (Feldru) fiút egy besztercei vendéglő padlásterében – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei rendőrség.
Négy székelyföldi városban lesz premier előtti vetítése a Káel Csaba filmügyi kormánybiztos által rendezett Magyar mennyegző című filmnek, amelyet kalotaszegi és más erdélyi helyszíneken is forgattak.
A január 1. és 8. közötti héten a SIRENE irodák közötti információcserének köszönhetően 453 olyan személyt azonosítottak Európában, akik figyelmeztető jelzéssel szerepeltek a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), közülük 313-at Románia területén.
A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.
A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.
Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).
Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.
Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.
A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.
Többnapos havazás után vastag hóréteg borítja Csíkszék minden szegletét. A fehér tájak minden bizonnyal még egy ideig velünk maradnak, hiszen a bőséges szilárd csapadék után még napokig kitartó dermesztő hideg érkezett a térségbe.
2 hozzászólás