
Fotó: Csató Andrea
Drogtesztkészülékeket kaptak a Hargita megyei közlekedésrendészek, ezzel duplájára nőtt a lehetősége annak, hogy kiszűrjék a pszichoaktív szereket fogyasztókat. Székelyudvarhelyen három új eszközt adtak át kedden, a megyében pedig összesen tizenhat gép áll a rendőrség rendelkezésére. A tanácselnök is kipróbált egy készüléket.
2024. július 02., 17:352024. július 02., 17:35
Összesen tizenhat, tiltott szereket tesztelő gépet használhatnak a Hargita megyei rendőrök – jelentette ki Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának leköszönő elnöke a kedden délután tartott sajtótájékoztatón. A megyei tanács nyolc eszközt vásárolt a Hargita megyei rendőrségek számára, ebből hármat a székelyudvarhelyiek kaptak.
Borboly Csaba a drogmegelőzés fontosságát hangsúlyozta, és elmondta, a gépek beszerzése mellett névtelen bejelentések kezelésére is lesz lehetőség, ami a drogfogyasztást illeti, ezzel is igyekeznek felszámolni az ebből fakadó problémákat. Emellett a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal és több Hargita megyei színházzal közösen indítanak drogmegelőzési programot, amely során
legfőként iskoláskorúaknak. A megyei önkormányzati elnök szerint anyagilag támogatják a megfelelő tájékoztatást, a megelőzést és a kezelést egyaránt.
Fotó: Csató Andrea
Kolumbán Dávid megyei önkormányzati képviselő a Hargita Megyei Területi Közrendi Hatóság (ATOP) elnöke elmondta, a gépek iránti igényt a rendőrség jelezte feléjük, hiszen számtalan alkalommal tapasztalták a közlekedésrendészek,
Jelenleg tizenhat gép áll a megye több pontján a rendőrök rendelkezésére, Székelyudvarhelyen három eszközt hagytak, és még nyolcat fognak átadni más Hargita megyei rendőrségek számára. Reményeik szerint az új eszközök hasznosnak bizonyulnak, ugyanakkor abban is bíznak, hogy idővel csökkenő tendenciát mutat majd a tudatmódosító szereket használók száma a programnak köszönhetően.
Fotó: Csató Andrea
A rendőrség munkatársai a sajtótájékoztatón bemutatták a tesztelés folyamatát is: elsőként nyálmintát kell adni, amelyet a gépbe helyeznek, és reakcióba lép a reagensekkel.
és nyolc különböző szer fogyasztását mutatja ki: kokaint, ópiátokat, cannabinoidokat, metamfetamint, amfetamint, ketamint, metadont, valamint a benzodiazepin alapú nyugtatószereket.
Fotó: Csató Andrea
A drogtesztek pontossága százszázalékos – tudtuk meg. Egy közúti ellenőrzés során ha valaki megtagadja a mintavételt, akkor elrendelik esetében a vérvételt, és ha valakinél pozitív eredményt jelez a gépezet, abban az esetben is vérvételre kísérik a sofőrt.
– emelte ki a rendőrség munkatársa. A teszt eredményét végül kinyomtatják, és minden esetben – akár negatív, akár pozitív valamelyik tiltott szerre – a sofőr tudomására hozzák.
Fotó: Csató Andrea
A sajtóeseményen Borboly Csaba is kipróbálta a készüléket: miután nyálmintát adott, megvárta az eredményt. Negatív lett.
Az adócsalás és a szabálytalan kereskedés visszaszorítása érdekében tartott ellenőrzéseket szombaton a Hargita megyei rendőrség. Hat kereskedőnél, három helyszínen szabtak ki bírságot összesen több mint 13 ezer lej értékben.
Életét vesztette egy 55 éves, marosvásárhelyi férfi vasárnap a Fogarasi-havasokban, miután túrázás közben szakadékba zuhant – közölte az Argeș megyei rendőrség.
Jóval alacsonyabb gázolajárakat függesztettek ki az üzemanyagtöltő-állomásoknál vasárnap, miután a kormány beavatkozott: ideiglenesen 20 százalékkal csökkentették a gázolaj jövedéki adóját 2026. augusztus 16. és 31. között.
Lehűl az idő hétfő estétől, kedden pedig sok helyen lehet esőre, viharokra számítani – közölték a meteorológusok.
Két spanyol vadászgép lelőtt egy engedély nélkül a román légtérbe behatoló drónt vasárnapra virradóra Galac megyében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
A román haditengerészet aktív és hiteles partner, amely biztonságot és stabilitást nyújt a NATO dél-keleti szárnyán – hangsúlyozta Mihai Panait altengernagy, a román haditengerészet vezérkari főnöke szombaton Konstancán, a román haditengerészet napján.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy 46 éves férfit, aki a gyanú szerint levizelte egy brassói kórház belső falát, majd bántalmazta az egészségügyi személyzet egyik tagját – közölte a Brassó megyei rendőrség.
Ittas vezetésen ért a rendőrség egy 53 éves, korondi férfit augusztus 15-én éjjel Gyergyószentmiklóson.
Tíz vállalkozást ellenőriztek Hargita megyében a rendőrök és a környezetvédelmi ellenőrök pénteken. Az akció során elsősorban üzletek, autóbontók és autójavító műhelyek működését vizsgálták.
Az elmúlt 96 órában a védelmi minisztérium radarjai több mint száz drónt észleltek a román légtér közelében – közölte péntek este Radu Miruță védelmi miniszter.
2 hozzászólás