
A diákok kreatív módon csatlakoztak az emlékév programjaihoz
Fotó: Haáz Vince
Érdekes módon emlékeztek Bolyai Jánosra, a nem-euklideszi geometria elmélet kidolgozójára a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium diákjai: egy óriás puzzle darabjaiból rakták ki arcképét az iskolaudvaron, szerdán. Decemberben is folytatódik az emlékév, a fontosabb programokból tallóztunk.
2023. november 29., 19:332023. november 29., 19:33
Kétszáz éve teremtett a semmiből új világot Bolyai János: 1823. november 3-án írta meg Temesvárról édesapjának, Bolyai Farkasnak a nem-euklideszi geometria elméletét. 2023-at az UNESCO világszervezet hivatalosan Bolyai János emlékévnek nyilvánította. Marosvásárhelyen is több programot szerveztek az emlékév kapcsán, legtöbbet a Bolyai Farkas Gimnáziumban.
Fotó: Haáz Vince
Ennek egyike szerdán volt a nagyszünetben, amikor
Fotó: Haáz Vince
A programsorozat decemberben is folytatódik, többek között december 6–15. között az iskola egyik termében Bolyai-műhelyt alakítanak ki. Itt a betérők megismerhetik a két Bolyai munkásságát a szemléltető eszközök, digitális- és nyomtatott képek, leírások segítségével. Kipróbálhatják a 3D-s nyomtatást, valamint VR-szemüvegekkel követhetik nyomon Bolyai Farkas híres kályhájának készítési folyamatát. December 12-én, kedden a VI–VIII. osztályosok egy városi séta keretén belül megismerkedhetnek azokkal az épületekkel, terekkel, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a két Bolyai alakjához. December 13-án, szerdán különleges tárlatvezetés lesz a Bolyai Múzeumban a Teleki Téka szervezésében.
December 15-én 8.30 órakor megkoszorúzzák a Bolyaiak sírját a református temetőben, több színházi előadással emlékeznek a két Bolyaira és 14 órakor kezdődik az emlékév tiszteletére szervezett programsorozat záróünnepsége. Ezen többek között Oláh Gál Róbert történész mond ünnepi beszédet, valamint kulturális jellegű előadások is lesznek.
Fotó: Haáz Vince
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
Évente 859 barnamedve kilövését tennék lehetővé Romániában az RMDSZ törvénytervezete. Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes sepsiszentgyörgyi látogatásán beszélt a medvekilövési kvóta megduplázását célzó javaslat részleteiről.
Jótékonysági futással és kosárlabdameccsel gyűjt adományokat az eltérő fejlődésű gyermekekért a Gyulafehérvári Caritas december 20–23. között Marosvásárhelyen és környékén. Futással vagy akár kerékpározással is csatlakozhat bárki az akcióhoz.
Cantus figuratus címmel tart előadóestet Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész Székely Norbert zongoraművész közreműködésével advent utolsó vasárnapján, december 21-én 18 órától a marosvásárhelyi Gecse utcai református templomban.
Aláírta pénteken Daniel David oktatási miniszter az új középiskolai tanterveket jóváhagyó rendeletet – közölte a szaktárca.
1 hozzászólás