
Az uniós résztámogatásból megépülő 41 férőhelyes bölcsőde építési helye
Fotó: Marosludasi önkormányzat
Két, egymástól független terv alapján és pénzforrásból épül bölcsőde Marosludason, ahol sok olyan fiatal család van, amelyben nehézséget jelent, hogy a kisgyermeket nem tudják megbízható oktatási intézménybe íratni. Az egyik bölcsőde uniós pénzforrásból készül, a másik oktatási intézmény, amelyben egy bölcsődei csoport is fog működni, a magyar kormány támogatásával.
2019. november 19., 17:532019. november 19., 17:53
Marosludas alpolgármestere, Kis István érdeklődésünkre elmondta, hogy jelenleg a városban egyetlen bölcsődei csoport működik, húsz hellyel, ahol fogadják a 0–3 év közötti kicsiket. A városházán viszont több mint harminc kérés van benyújtva, hiszen a gyermeknevelési szabadságról munkába visszatérő édesanyák közül sokaknak nincs kire hagyniuk kicsinyeiket.
Mint Kis Istvántól megtudtuk, az épület a város legfiatalabb negyedében, a Jövő negyedben lesz felhúzva, amelynek tömbházait a 90-es évek elején építették. Itt többnyire fiatal családok laknak.
A polgármesteri hivatal tulajdonában levő telekre, egy volt kazánház udvarára, húzzák fel az épületet, amely a szerződés értelmében 31 hónap alatt kész kell legyen, vagyis 2022-re. A beruházás összértéke 6 014 598 lej, ebből az uniós támogatás 1 441 212 lej, a többit helyi költségvetésből kell biztosítani.
Az ingatlan a marosludasi református templom szomszédságában lesz, az egyház által megvásárolt telken. Az építkezést már a nyáron elkezdték, tervek szerint a telken álló ház tetőszerkezetét teljesen kicserélik, megemelik, hogy lehetővé tegyék, hogy majd manzárdot alakítsanak ki. Az épületben három óvodai csoport fog majd működni, és egy másik épületrészben a bölcsődei csoport, amelyre oly nagy igény van Marosludason.
Mozgásban is láthatjuk a decemberben mozikba kerülő harmadik, Dűne-filmet, ugyanis kijött hozzá az első – meglehetősen akciódús – előzetes.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.
A közlekedési minisztérium idén szerény összegből gazdálkodik, és a nyári költségvetés-kiigazításkor további forrásokra lesz szükség a folyamatban lévő és az új beruházások finanszírozásához – jelentette ki kedden Ciprian Șerban közlekedési miniszter.
A tömbházas életforma próbára teszi a türelmet. Míg Sepsiszentgyörgyön a „szomszéd jóléte” is zavaró lehet, Kézdivásárhelyen a felelőtlen állattartás és a parkolási káosz adja a legtöbb munkát a helyi rendőröknek.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte az áprilisi országgyűlési választásra keddig regisztrált mintegy 489 ezer levélben szavazó választópolgár számára a szavazási levélcsomagok postázását.
Nem áll fenn annak a veszélye, hogy a pedagógusok bojkottja miatt idén elmaradjanak az országos vizsgák – jelentette ki kedden Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszter.
Több mint 144 300 nyolcadikos vett részt kedden a matematika próba-képességvizsgán – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Újra meghirdeti a nemzetpolitikai államtitkárság a Szülőföldön Magyarul Programot, amelyre keddtől lehet jelentkezni – mondta Nacsa Lőrinc a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Románia képes kivédeni egy esetleges iráni rakétatámadást – jelentette ki kedden Radu Miruță védelmi miniszter.
szóljon hozzá!