
A látványterv, háttérben a Molnár Lajos sátortetős műjégpályával.
Fotó: Arc Stúdió
Ellentét alakult ki a csíkszeredai önkormányzat és a Szent Kereszt-plébánia között a dendrológiai parkként ismert területre tervezett bölcsőde-napközi miatt. A két fél egyelőre nem tudott megegyezésre jutni a létesítmény elhelyezkedését illetően: a városháza a sátortetős műjégpálya helyére képzeli el az épületet, a plébánia viszont a jégpálya szomszédságába építkezne.
2020. január 20., 09:022020. január 20., 09:02
2020. január 20., 09:052020. január 20., 09:05
Továbbra sem rendeződött a csíkszeredai dendrológiai park területére tervezett napközi és bölcsőde ügye, a helyi önkormányzat és a római katolikus Szent Kereszt-plébánia közötti megegyezés hiányában ez a jövőben sem lesz másként. A két fél más-más módon képzeli el az épület elhelyezkedését, a vita miatt azonban nem tudnak haladni a kivitelezéssel, noha az ehhez szükséges pénzösszeg már több mint két éve rendelkezésükre áll.
2018 elején röppent fel először a hír, hogy a Szent Kereszt-plébánia napközit és bölcsődét építtetne a dendrológiai parkként ismert egyházi területen: Darvas-Kozma József plébános az újévi misén jelentette be, hogy 360 millió forintos (több mint 5 millió lejes) támogatásban részesültek a magyar kormánytól erre a célra. A kivitelezést azonban az elmúlt két évben számos tényező hátráltatta.
Az első akadályt Csíkszereda 2017 januárjában érvénytelenített általános rendezési terve (PUG) jelentette, ennek hiányában ugyanis az önkormányzat nem bocsáthatott ki építkezési engedélyt. A felfüggesztést előidéző kifogások elhárítása után a PUG újraláttamoztatott változatát végül csak két évvel később, 2018 decemberében fogadták el, így a bölcsőde szempontjából egy teljes év eredménytelenül telt el. Eközben a haladás reményében a plébánia övezeti rendezési tervet (PUZ) készített az új létesítmény helyszínére, ezt végül tavaly áprilisi ülésén el is fogadta a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület.
Utóbbi elköltöztetése többször is felmerült (mivel az általános rendezési terv zöldövezetként kezeli a területet, amelynek csak bizonyos százaléka beépíthető), illetve az sem volt egyértelmű, hogy a napközi a jégpálya helyén vagy annak szomszédságában kap majd helyet.
A dendrológiai parkként ismert csíkszeredai terület, a sátortetős műjégpályával. Ide épülne a tervezett bölcsőde is
Fotó: Pinti Attila
A tervező Arc Stúdió tavaly májusban rendelkezésünkre bocsátott látványtervein az látható, hogy a napközi közvetlenül az út mellett, a terület külső felén helyezkedik el, a háta mögött pedig továbbra is ott állt a sátortetős jégpálya. Néhány hónappal később aztán a plébánia és a Székelyföldi Jégkorong Akadémia képviselői megállapodást kötöttek arról, hogy addig maradhat jelenlegi helyén a sátortetős pálya, amíg fel nem épül a napközi. Ezen a ponton úgy tűnt, végre egyenesbe került a létesítmény ügye, mostanára viszont kiderült, hogy az ellentétek valójában csak tovább fokozódtak.
Mint Albert Sándor, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának főépítésze érdeklődésünkre elmondta,
Hozzátette, ha a beruházás megvalósul, nem egy magánbölcsőde lesz, hanem a tervek szerint a város fogja működtetni, tehát az önkormányzatnak is kellene beleszólása legyen a tervekbe. A parkolásra vonatkozóan például más elképzeléseik vannak, mint ami a jóváhagyott rendezési tervben szerepel. A bölcsőde épületén azonban nem változtatnának, ugyanolyan maradna, mint a jelenlegi terveken, csak hátrébb helyeznék el.
Nyilván tudjuk, hogy már két éve dolgoznak ezen az ügyön, és elkészültek a tervek, de nem volna olyan számottevő módosítás hátrébb elhelyezni az épületet, és elköltöztetni a jégpályát. Utóbbinak amúgy is csak ideiglenes működési engedélye van, amely áprilisban lejár. Mi is úgy látjuk, hogy bölcsődére szükség van, de meg kell érteni, hogy kötnek az előírások. Az általános rendezési terv egyértelműen kimondja, hogy a terület egy része zöldövezet kell maradjon” – húzta alá Albert.
Arra is kitért, reményeik szerint mire az időjárás alkalmassá válik az építkezés elkezdésére, minden kérdés tisztázódik és elkezdődhetnek a munkálatok. Ennek érdekében azt tervezik, hogy minden érintettel egyeztetnek, tehát asztalhoz ülnek az egyház és a jégpálya képviselőivel, illetve a tervezővel, hogy közös megegyezésre jussanak.
Vannak néha vélemény- és érdekkülönbségek, de az önkormányzatnak pontosan az lenne a tiszte, hogy a magánérdeket a közérdekkel harmonizálja. Az ilyen élesebb helyzetek azonban nem jelentik azt, hogy bárki akadályozni szeretné a másikat” – zárta a főépítész.
A békés megegyezésre azonban kevés az esély, mivel az egyház továbbra is a jelenlegi tervek szerint építtetné meg a bölcsőde-napközit.
„Oda fogjuk felépíteni, ahová terveztük. Már kétszer övezeti rendezési tervet készítettünk, még mit akarnak? Két év eltelt, és még mindig nem tudták eldönteni, hogy mit hagynak jóvá és mit nem. Nem fogunk a helyszínen változtatni” – szögezte le Darvas-Kozma.
A létesítményről
A 120 gyerek taníttatására alkalmas bölcsőde-napközi részleteiről a terveket készítő Arc Stúdió illetékesei korábban portálunknak elmondták, azért volt szükség több újratervezésre, mivel eredetileg csak a bölcsőde szerepelt az elképzelések között. Időközben aztán kiderült, hogy bölcsődét csak földszinten lehet elhelyezni, a Szív utcai területen nagyon rosszak az alapozási körülmények (mivel tulajdonképpen egykori mocsaras területről van szó), ezért végül abban maradtak, hogy négy óvodai és négy bölcsődei csoport számára alakítják ki az épületet. Így lett kétszintes: a földszinten a bölcsődei csoportok, az emeleten pedig az óvodások kapnak majd helyet. A tervek szerint nyolc oktatóterem mellett személyzeti termek, egészségügyi terek és a földszinten egy étkező is épül majd.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
5 hozzászólás