Hirdetés
Hirdetés

Bölcsődeépítés: továbbra sem ért egyet a Szent Kereszt-plébánia és a csíkszeredai városháza

A látványterv, háttérben a Molnár Lajos sátortetős műjégpályával. •  Fotó: Arc Stúdió

A látványterv, háttérben a Molnár Lajos sátortetős műjégpályával.

Fotó: Arc Stúdió

Ellentét alakult ki a csíkszeredai önkormányzat és a Szent Kereszt-plébánia között a dendrológiai parkként ismert területre tervezett bölcsőde-napközi miatt. A két fél egyelőre nem tudott megegyezésre jutni a létesítmény elhelyezkedését illetően: a városháza a sátortetős műjégpálya helyére képzeli el az épületet, a plébánia viszont a jégpálya szomszédságába építkezne.

Iszlai Katalin

2020. január 20., 09:022020. január 20., 09:02

2020. január 20., 09:052020. január 20., 09:05

Továbbra sem rendeződött a csíkszeredai dendrológiai park területére tervezett napközi és bölcsőde ügye, a helyi önkormányzat és a római katolikus Szent Kereszt-plébánia közötti megegyezés hiányában ez a jövőben sem lesz másként. A két fél más-más módon képzeli el az épület elhelyezkedését, a vita miatt azonban nem tudnak haladni a kivitelezéssel, noha az ehhez szükséges pénzösszeg már több mint két éve rendelkezésükre áll.

Két éve tartó huzavona

2018 elején röppent fel először a hír, hogy a Szent Kereszt-plébánia napközit és bölcsődét építtetne a dendrológiai parkként ismert egyházi területen: Darvas-Kozma József plébános az újévi misén jelentette be, hogy 360 millió forintos (több mint 5 millió lejes) támogatásban részesültek a magyar kormánytól erre a célra. A kivitelezést azonban az elmúlt két évben számos tényező hátráltatta.

Az első akadályt Csíkszereda 2017 januárjában érvénytelenített általános rendezési terve (PUG) jelentette, ennek hiányában ugyanis az önkormányzat nem bocsáthatott ki építkezési engedélyt. A felfüggesztést előidéző kifogások elhárítása után a PUG újraláttamoztatott változatát végül csak két évvel később, 2018 decemberében fogadták el, így a bölcsőde szempontjából egy teljes év eredménytelenül telt el. Eközben a haladás reményében a plébánia övezeti rendezési tervet (PUZ) készített az új létesítmény helyszínére, ezt végül tavaly áprilisi ülésén el is fogadta a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület.

A bölcsőde építésének első említése óta azonban volt egy tényező, amelynek helyzete folyamatosan változott: a Szív utcai területen 2017 óta működő mobil műjégpályájé.

Utóbbi elköltöztetése többször is felmerült (mivel az általános rendezési terv zöldövezetként kezeli a területet, amelynek csak bizonyos százaléka beépíthető), illetve az sem volt egyértelmű, hogy a napközi a jégpálya helyén vagy annak szomszédságában kap majd helyet.

A dendrológiai parkként ismert csíkszeredai terület, a sátortetős műjégpályával. Ide épülne a tervezett bölcsőde is •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A dendrológiai parkként ismert csíkszeredai terület, a sátortetős műjégpályával. Ide épülne a tervezett bölcsőde is

Fotó: Pinti Attila

A tervező Arc Stúdió tavaly májusban rendelkezésünkre bocsátott látványtervein az látható, hogy a napközi közvetlenül az út mellett, a terület külső felén helyezkedik el, a háta mögött pedig továbbra is ott állt a sátortetős jégpálya. Néhány hónappal később aztán a plébánia és a Székelyföldi Jégkorong Akadémia képviselői megállapodást kötöttek arról, hogy addig maradhat jelenlegi helyén a sátortetős pálya, amíg fel nem épül a napközi. Ezen a ponton úgy tűnt, végre egyenesbe került a létesítmény ügye, mostanára viszont kiderült, hogy az ellentétek valójában csak tovább fokozódtak.

Eltérő elképzelések

Mint Albert Sándor, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának főépítésze érdeklődésünkre elmondta,

az egyház által igényelt építkezési engedélyt a jelenlegi formájában nem hagyták jóvá, mivel úgy vélik, hogy sokkal jobb megoldás lenne, ha a jégpálya helyén épülne meg a bölcsőde.

Hozzátette, ha a beruházás megvalósul, nem egy magánbölcsőde lesz, hanem a tervek szerint a város fogja működtetni, tehát az önkormányzatnak is kellene beleszólása legyen a tervekbe. A parkolásra vonatkozóan például más elképzeléseik vannak, mint ami a jóváhagyott rendezési tervben szerepel. A bölcsőde épületén azonban nem változtatnának, ugyanolyan maradna, mint a jelenlegi terveken, csak hátrébb helyeznék el.

Nincs szó arról, hogy akadályozni szeretnénk a kivitelezést, de ha már belevágunk egy ilyen fontos beruházásba, törekedni kell a minél jobb kialakításra.

Nyilván tudjuk, hogy már két éve dolgoznak ezen az ügyön, és elkészültek a tervek, de nem volna olyan számottevő módosítás hátrébb elhelyezni az épületet, és elköltöztetni a jégpályát. Utóbbinak amúgy is csak ideiglenes működési engedélye van, amely áprilisban lejár. Mi is úgy látjuk, hogy bölcsődére szükség van, de meg kell érteni, hogy kötnek az előírások. Az általános rendezési terv egyértelműen kimondja, hogy a terület egy része zöldövezet kell maradjon” – húzta alá Albert.

Hirdetés

Arra is kitért, reményeik szerint mire az időjárás alkalmassá válik az építkezés elkezdésére, minden kérdés tisztázódik és elkezdődhetnek a munkálatok. Ennek érdekében azt tervezik, hogy minden érintettel egyeztetnek, tehát asztalhoz ülnek az egyház és a jégpálya képviselőivel, illetve a tervezővel, hogy közös megegyezésre jussanak.

Idézet
Persze elcsúnyulhat ez az ügy akár pereskedésig is, de az kinek lenne jó?

Vannak néha vélemény- és érdekkülönbségek, de az önkormányzatnak pontosan az lenne a tiszte, hogy a magánérdeket a közérdekkel harmonizálja. Az ilyen élesebb helyzetek azonban nem jelentik azt, hogy bárki akadályozni szeretné a másikat” – zárta a főépítész.

A békés megegyezésre azonban kevés az esély, mivel az egyház továbbra is a jelenlegi tervek szerint építtetné meg a bölcsőde-napközit.

Darvas-Kozma József plébános megkeresésünkkor erélyesen kijelentette: nem szeretnének változtatni.

„Oda fogjuk felépíteni, ahová terveztük. Már kétszer övezeti rendezési tervet készítettünk, még mit akarnak? Két év eltelt, és még mindig nem tudták eldönteni, hogy mit hagynak jóvá és mit nem. Nem fogunk a helyszínen változtatni” – szögezte le Darvas-Kozma.

A létesítményről

A 120 gyerek taníttatására alkalmas bölcsőde-napközi részleteiről a terveket készítő Arc Stúdió illetékesei korábban portálunknak elmondták, azért volt szükség több újratervezésre, mivel eredetileg csak a bölcsőde szerepelt az elképzelések között. Időközben aztán kiderült, hogy bölcsődét csak földszinten lehet elhelyezni, a Szív utcai területen nagyon rosszak az alapozási körülmények (mivel tulajdonképpen egykori mocsaras területről van szó), ezért végül abban maradtak, hogy négy óvodai és négy bölcsődei csoport számára alakítják ki az épületet. Így lett kétszintes: a földszinten a bölcsődei csoportok, az emeleten pedig az óvodások kapnak majd helyet. A tervek szerint nyolc oktatóterem mellett személyzeti termek, egészségügyi terek és a földszinten egy étkező is épül majd.

Hirdetés
5 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 18., csütörtök

Indulni készül a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy indulni készül a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért.

Indulni készül a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Korrupció gyanúja miatt került hatósági felügyelet alá Bukarest főpolgármestere

Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt büntetőeljárást indított Ciprian Ciucu bukaresti főpolgármester ellen. Az elöljárót 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Korrupció gyanúja miatt került hatósági felügyelet alá Bukarest főpolgármestere
2026. június 18., csütörtök

Románia és Szlovákia közösen lépne fel a medvék védettségének módosításáért

Közösen kérte Románia és Szlovákia az Európai Bizottságtól a barnamedvék szigorú védelmi szabályainak felülvizsgálatát. A két ország szerint a növekvő állomány egyre nagyobb terhet ró a helyi közösségekre, a gazdákra és a közbiztonságra.

Románia és Szlovákia közösen lépne fel a medvék védettségének módosításáért
2026. június 18., csütörtök

Minden eltűnt gyermeket megtaláltak, négy felnőttet azonban még keresnek

Keres még négy felnőttet a rendőrség Hargita megyében az idei eltűnéses esetek közül. Az év első öt hónapjában 32 bejelentést regisztráltak, a 11 eltűnt gyermeket mind megtalálták, a felnőttek közül azonban négyen továbbra sem kerültek elő.

Minden eltűnt gyermeket megtaláltak, négy felnőttet azonban még keresnek
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Már péntek reggeltől várja a strandolni vágyókat a Marosvásárhelyi Víkendtelep

Bár a marosvásárhelyi Víkendtelep hivatalos megnyitóját pénteken 17 órakor tartják, a strandolni vágyókat már reggel 9 órától fogadják.

Már péntek reggeltől várja a strandolni vágyókat a Marosvásárhelyi Víkendtelep
2026. június 18., csütörtök

Már Szentegyházán is van lehetőség CT-vizsgálatok elvégzésére

CT-készüléket kapott a Szentegyházi Egészségügyi Központ, ami lehetőséget teremt a településen élőknek, hogy elvégeztessék ezeket a vizsgálatokat. Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere valóra vált álomnak nevezte az orvosi eszköz beüzemelését.

Már Szentegyházán is van lehetőség CT-vizsgálatok elvégzésére
2026. június 18., csütörtök

Lezuhant a magasból és életét vesztette az A3-as sztráda építésén dolgozó egyik munkás

Életét vesztette egy 64 éves külföldi munkás, miután 12 méter magasból lezuhant, miközben az A3-as autópálya építésén dolgozott a Szeben megyei Felek (Avrig) közelében.

Lezuhant a magasból és életét vesztette az A3-as sztráda építésén dolgozó egyik munkás
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Több mint 5 milliárd lejnyi támogatást ad a kormány a feldolgozóiparnak

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyott egy 5,313 milliárd lej összértékű állami támogatási programot feldolgozóipari beruházásokra, amely a termelési kapacitások fejlesztését és a reálgazdasági befektetések ösztönzését célozza.

Több mint 5 milliárd lejnyi támogatást ad a kormány a feldolgozóiparnak
2026. június 18., csütörtök

Kevesebb irat kell a kiskorúakkal utazóknak a határon

Már nem kell papíralapon bemutatni az erkölcsi bizonyítványt azoknak a felnőtteknek, akik kiskorúval utaznak külföldre. Az adatokat a határrendészek elektronikusan ellenőrzik.

Kevesebb irat kell a kiskorúakkal utazóknak a határon
2026. június 18., csütörtök

Egyre több ázsiai vendégmunkás dolgozik Hargita megyében, a ditrói ügy is elsimult

Nő a Hargita megyében dolgozó, Európai Unión kívüli országokból érkező munkavállalók száma. Az idén nyilvántartottak közül 1028-an európai uniós állampolgárok, 430-an pedig harmadik országból, vagyis az EU-n kívüli államokból érkeztek.

Egyre több ázsiai vendégmunkás dolgozik Hargita megyében, a ditrói ügy is elsimult
Hirdetés