
Ha elűzni nem tudják, akkor máshová szállíttatnák a problémás egyedeket
Fotó: Pál Árpád
Rendszeresen látnak két, bocsos anyamedvét a Gagy mentén található Szentábrahámon – a polgármester elmondása szerint a településen tanyázhatnak a nagyvadak. Pénteken a bozótos patakmedret járták be a vadászokkal, miután ismét jelentette valaki a medvék jelenlétét.
2023. június 09., 21:042023. június 09., 21:04
2023. június 09., 21:042023. június 09., 21:04
Tavasz óta rendszeresen észlelnek medvéket Szentábrahámon, de két hete fokozódott a helyzet, hiszen már szinte napi szintűvé vált a probléma – tudtuk meg Simó Dezső helyi polgármestertől.
Nem ritka, hogy a lakók fényes nappal látják az egyedeket, amelyek a település utcáin rohangálnak. Mindemellett már háziállatokat is pusztítottak el. Volt rá példa, hogy mindössze néhány méterre szaladt el egy példány a kertjében dolgozó gazdasszonytól – vázolta a helyzet súlyosságát az elöljáró, aki szerint nagy veszélyben érzik magukat az emberek.
Simó Dezső lapunknak kifejtette, úgy sejtik, hogy a problémás nagyvadak a település területén áthaladó patak medrében tanyáznak – sokszor napokig nem is távoznak a házak közeléből. Éppen ezért
Az akció végül pénteken délelőtt történt meg község vezetősége, egy állatorvos, a vadászok és a hatóságok közös bevetéseként. Teljesen bejárták a patakmedret Szentábrahám Székelykeresztúri végétől egészen Magyarandrásfalváig – közben hangos zajt csaptak és riasztólövéseket is leadtak –, de nem bukkantak a nagyvadakra.
Ez volt a negyedik eset az elmúlt időszakban Szentábrahámon, amikor a hatályos törvényekhez igazodva hajtással próbálták elűzni a medvéket. Noha korábban nem vált be a megoldás, bíznak benne, hogy talán a mostani akciójuk nagyobb eredménnyel jár.
Hangsúlyozta, a legfontosabb számára a lakók biztonság, ezért mielőbbi lépéseket szorgalmaz a helyzet megoldásáért.
Emellett megjegyezte, más, a községhez tartozó településen is okoznak gondokat a nagyvadak, például Csekefalván nem rég juhokat pusztítottak el.
Tizenöt sürgősségi esethez riasztották kedden a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat. A beavatkozások többsége egészségügyi segítségnyújtás volt, de közlekedési balesetekhez és más veszélyhelyzetekhez is kivonultak az egységek.
Július 27. és 31. között rendkívüli ülésszakra hívták össze a felsőházat az országos helyreállítási tervhez kapcsolódó törvénytervezetek és az Országos Kataszteri Hivatalnál kialakult helyzettel összefüggő jogszabályjavaslatok elfogadása érdekében.
Háborúk, geopolitikai átrendeződés, bizonytalan európai jövő és regionális együttműködés: ezek a kérdések uralták a 35. Tusványos első nagypolitikai paneljét, ahol Magyarország, Románia és Lengyelország szerepét keresték a változó világrendben.
Rendhagyó módon immár harmadik alkalommal kerül vissza az erdélyi mozik műsorára a Hogyan tudnék élni nélküled? című magyar zenés vígjáték. A film vetítései előtt ezúttal a folytatás első, több mint háromperces exkluzív részletét is levetítik.
A Bisztraterebes–Bihar autópályaszakasz kivitelezője szerint a munkálatok a tervezettnél gyorsabban haladnak, így elképzelhető, hogy a 28,55 kilométeres részt már idén decemberben átadják a forgalomnak.
Folyamatosan szemerkélő, időnként erősebben eleredő eső fogadja a tusványosozókat szerdán.
Közzétette szerdán az oktatási minisztérium az országos képességfelmérőn részt vett nyolcadikosok középiskolai számítógépes elosztásának eredményeit.
Az alaptörvény 17. módosításával Magyarországon politikai önkényuralmi rendszer jött létre, és a Fidesz, mint ellenzéki párt ezzel szemben határozza meg magát – jelentette ki Orbán Viktor szerdán Budapesten.
Cáfolta szerdán a Facebook-oldalán Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter azokat a nyilvánosságban terjedő információkat, miszerint „Romániának azért megy rosszul, mert támogatja Ukrajnát”, illetve „a SAFE-hitelek külföldi vállalatokhoz kerülnek”.
Több mint 8,45 millió utast szolgált ki 2026 első hat hónapjában a bukaresti Henri Coandă és Aurel Vlaicu (Băneasa) nemzetközi repülőtér. Ez 5,08 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, és új forgalmi rekordnak számít.
1 hozzászólás