
Fotó: Gergely Imre
Beérett a káposzta, meg lehet tartani a hagyományos szüretet és vásárt. A hétvégén 17. alkalommal rendezik meg a Híres Szárhegyi Káposztavásárt és Fesztivált. Megnyílik a Kerek a káposzta múzeum is.
2024. október 10., 08:562024. október 10., 08:56
2024. október 10., 09:062024. október 10., 09:06
Az időjárás nem kedvezett idén Gyergyószárhegy legkedveltebb és leghíresebb termékének, a szárhegyi káposztának,
A helyi polgármesteri hivatal és a termelők a hétvégére várják a vásárlókat és a szórakozni vágyókat.
A Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztivál fontosabb esemény a Gyergyószéki község számára, mint a nyári falunapok, ebben az évben is sokakat várnak a rendezvényre.
Ennek a kommunizmus idején elveszett, majd a Cika egyesület által felélesztett hagyománynak a továbbörökítését nagyon is fontosnak tartják – mutatott rá az eseményt felvezető sajtótájékoztatón Danguly Ervin polgármester.
Különleges pillanata lesz az idei rendezvénynek a Kerek a káposzta múzeum megnyitása. Erre délben kerül sor.
Az egykori kántorlakban helyet kapó múzeum és a szintén most megjelenő kiadvány a magyarországi Kulpinszky Eleonóra ötletéből és a Gyergyószárhegyi Káposztatermelők Egyesülete közreműködésével jön létre.
A könyv tartalmazza a káposztatermelés történetét, valamint recepteket az eltevéshez és a főzéshez is – mutatott rá Lukács Géza a káposztatermelők egyesületének vezetője.
Az időjárás nem volt kedvező, a kánikula és aszály miatt kevesebb káposzta termett idén, várni kellett, amíg megfelelően beérett, de most már szüretelhető – mondta el Lukács Géza zöldségtermesztő.
– szögezte le. A vásártéren most nyílik alkalom beszerezni a karácsonyi töltöttkáposzta alapanyagát.
A Híres Szárhegyi Káposztavásár és Fesztivál színes programokkal várja az érdeklődőket, a helyszínen péntektől látható lesz a Gyergyói Fotóklub kiállítása, szombaton nem maradhat el az „Egy szót se káposztavágásig!” gyermekvetélkedő, fellép a Szentegyházi Gyermekfilharmónia és a Hot Jazz Band.
Vasárnap ünnepi szentmise és terményáldás után káposztafőző verseny lesz, a jó hangulatot a Tarló zenekar biztosítja. A programban szerepel a Gyimesvölgye Férfikórus és a Kelet Brass Band koncertje, este pedig a legendás Piramis koncertezik.
A részletes program megtalálható Gyergyószárhegy önkormányzatának Facebook-eseményén.
Több tíz kilométeren át 1800–2000 méteres magasságban kígyózik, sokan a romániai tereputak királyának tartják. Aki a Transalpinát már bejárta, lehet fogalma róla, de a belőle leágazó Strategica még azt is lepipálja.
A rendőrök őrizetbe vettek három, 18 és 24 év közötti fiatalembert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy TikTokon terjedő álhír miatt szombaton részt vettek egy bevetésre siető mentőautó megtámadásában a Kolozs megyei Récekeresztúron.
A belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztályának (DSU) vezetője, Raed Arafat szerint a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársainak megtámadását az az álhír váltotta ki, amely szerint „egy fekete mentőautó gyerekeket rabol”.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.
Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
szóljon hozzá!