
Fotó: Haáz Vince
A hét minden napjára beterveztek egy tiltakozást a marosvásárhelyi önkormányzat szociális osztályán személyi asszisztensként foglalkoztatott alkalmazottak. Az őket ért bérdiszkrimináció ellen vonulnak a prefektusi hivatal elé minden délelőtt 10-12 óra között, hiszen két, nemrég megjelent országos szintű határozat következményeként levágták a veszélyességi pótlékukat, illetve kimaradtak a béremelésből is.
2024. április 08., 15:002024. április 08., 15:00
Közfelháborodást keltett a sérült személyekkel foglalkozó személyi asszisztensek körében az az idén januárban kiadott sürgősségi kormányrendelet, amely az egészségügyi és szociális asszisztensek alapbér-emelésére vonatkozik, ugyanis ebből a kategóriából kimaradtak a személyi asszisztensek. Ők azok, akik
Ugyanakkor helytelenül számították ki a besorolásukat, és így minden személyi asszisztensnek azonos a fizetése munkahelyi régiségre való tekintet nélkül. Továbbá a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék döntésének következményeként levágták a megítélt 15 százalékos veszélyességi pótlékukat is.
Fotó: Haáz Vince
Múlt kedden mintegy ötvenen tiltakoztak a prefektúra előtt felirataikkal, amelyekkel arra próbálták felhívni a város és a hatóságok figyelmét, hogy ők is léteznek, és ugyanolyan jogaik vannak, mint a szociális központokban dolgozó kollégáiknak.
– magyarázta a tiltakozáson Claudia Sălăgean személyi asszisztens, aki 14 éves autista fiát gondozza otthon, és nem érti, miért történt ekkora igazságtalanság velük.
Fotó: Haáz Vince
– vázolta a helyzetet Claudia Sălăgean.
A speciális központokban már most nincs elegendő hely, de még a közeli megyékben sem
Fotó: Haáz Vince
Nincs országos statisztika arra nézve, hogy tíz éven belül hány fogyatékkal élő felnőtt lesz Romániában, és kik fogják rendezni őket, ha már nem lesznek körülöttük a szülők, családtagok, akik most személyi asszisztensként látják el sérült gyerekeik gondozását.
A speciális központokban már most nincs elegendő hely, de még a közeli megyékben sem.
– fejtette ki a Székelyhonnak saját valóságukat Claudia Sălăgean személyi asszisztens. Mint elmondta, nem várják, hogy a mostani tiltakozásukra kijöjjön valaki a prefektusi hivatalból, és a városlakók közömbösségére is fel vannak készülve, de nem adják fel.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi szociális osztály közleménye szerint csak úgy lehetséges a helyi szociális osztály szintjén 2017-ben megjelent 153-as számú törvényben előírt újabb pótlék nyújtása a személyi asszisztensek számára, ha
Jelenleg a marosvásárhelyi szociális osztályon személyi asszisztensként foglalkoztatottak a hatályos törvények szerint kiszámított munkabért, étkezési hozzájárulást, üdülési csekket, valamint ingyenes képzéseken való részvételt kapnak az elvégzett munkáért – olvasható a szociális osztály közleményében.
Andreia Moraru, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetője legutóbbi megkeresésünkre elmondta, jogosnak véli a tiltakozók követelményeit, hiszen időben egymáshoz közeli, őket érintő országos döntés miatt tiltakoznak.
Fotó: Haáz Vince
Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.
Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.
A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.
A bukaresti kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese szerint elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása a Tisza Párt választási győzelmét követően.
Facebook-bejegyzésben gratulált Magyar Péter választási győzelméhez Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök hétfőn gratulált Magyar Péternek a magyarországi parlamenti választásokon elért győzelméhez.
A Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz – közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán a pártja választási győzelmét hozó napot követő hétfőn.
Csíkszereda ismét rekordot döntött a mínuszok tekintetében: az ország lakott települései közül ott mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet hétfő hajnalban – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) adataiból.
Számos európai és nemzetközi politikai vezető gratulált Magyar Péter győzelméhez a 2026-os magyarországi választásokat követően, hangsúlyozva az eredmény európai jelentőségét.
Közösségi oldalán gratulált vasárnap este Nicusor Dan román államfő a Tisza Pártnak és Magyar Péternek az országgyűlési választáson aratott, „mérföldkőnek számító” győzelemhez.
szóljon hozzá!