
A számlák kifizetése, a város működésének biztosítása a legfontosabb
Fotó: Rab Zoltán
Marosvásárhelyen az el nem kezdett beruházásokat befagyasztották, átcsoportosítva a rájuk szánt összegeket a már zajló munkálatokra. Így próbál meg a marosvásárhelyi városháza – Soós Zoltán polgármester szerint jó gazdasszonyként – gazdálkodni, spórolni.
2022. augusztus 03., 14:582022. augusztus 03., 14:58
2022. augusztus 03., 16:422022. augusztus 03., 16:42
Az év elején elfogadott költségvetést több ízben egészítették ki, módosították az elmúlt napokban a marosvásárhelyi tanácsosok. Ennek szükségességéről beszélt most Soós Zoltán polgármester. Mint megtudtuk, 11 millió lej sorsásról döntöttek a képviselők a júliusi soros tanácsülésen, a városvezetés javaslatára.
A költségvetés-kiegészítésre azért volt szükség, mert vannak olyan, folyamatban levő beruházások, útjavítások, oktatási intézményekben elkezdett munkálatok, amelyek befejezésére az előirányzottnál több pénzre van szükség. Így a városvezetés áttekintette, hogy melyek azok a beruházások és munkálatok, amelyek nem kezdődtek el és azoktól elvették a pénzt, átcsoportosítva azt.
– mondta a polgármester.
Az elöljáró arról is beszélt, hogy a költségvetés kiegészítésekor 2 millió lejt biztosítottak az oktatási intézmények elmaradt villany- és gázszámláinak kifizetésére. Számításaik szerint idén még legalább 6 millió lejre lesz szükség ahhoz, hogy az óvodákat, iskolákat kifűtsek. Összehasonlításként:
2020 decemberében például az oktatási intézmények fenntartási költségeire 850 000 lejt költött a város, 2021 decemberében pedig már 3,5 millió lejt.
Több oktatási intézményben jelenleg is javítások zajlanak
Fotó: Haáz Vince
Mint megtudtuk, feltérképezik az oktatási intézmények, de a középületek kihasználtságát is, hogy lássák, hol tudnának esetleg spórolni, részleges lezárásokkal. Mint az elöljáró kifejtette, szükség lenne egy országos programra, amelynek nyomán alternatív fűtési rendszereket lehet beszerelni az oktatási intézményekbe, középületekbe, csak így lehetne legalább hosszútávon kiváltani a folyamatosan növekedő fűtésszámlákat.
Soós Zoltántól megtudtuk, hogy
ezt fedezni tudják a tavalyi évi pénzügyi többletéből, de remélik, hogy ősszel, ahogy korábbi években is, a kormánytól is kapnak pénzt az oktatási intézmények fenntartására és a tömegközlekedésre.
Oroszországhoz köthető hackerek romániai intézmények e-mail-fiókjaiba is behatoltak egy, főként ukrajnai célpontokat érintő kibertámadás során.
Az új kormány megalakulása után Sulyok Tamás köztársasági elnöknek távoznia kell hivatalából – közölte szerdán, Budapesten újságírókkal a választáson győztes Tisza Párt elnöke, aki ezt követően a Sándor-palotában találkozott az államfővel.
Gernyeszegen kedden késő este egy autó elütött egy medvét. Az ütközés után a nagyvad elszaladt, egyelőre még nem találták meg.
Januárhoz képest februárban 39 lejjel (0,7 százalékkal) 5557 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Újabb Ro-Alert üzeneteket kaptak szerda hajnalban Tulcea megye északi részének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben, miután a hadsereg radarjai drónrajokat észleltek a román-ukrán határ térségében.
Szerdán kezdik meg hároméves mandátumukat a legfőbb ügyészség, a korrupcióellenes ügyészség (DNA), illetve a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni Ügyészség (DIICOT) új vezetői: Cristina Chiriac, Ioan-Viorel Cerbu és Codrin-Horațiu Miron.
Minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is – mondta Magyar Péter a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában szerdán.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter kedd esti bejelentése szerint az amerikai kormány hivatalosan megerősítette, hogy a romániai Lukoil ideiglenesen mentesül a szankciók alól, így 45 napon belül újraindulhat a Petrotel-Lukoil finomító.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
1 hozzászólás