
Elkezdték a földmunkákat az új óvoda és napköziotthon építésénél
Fotó: Kászon Polgármesteri Hivatala
Elkezdődött Kászonban az új óvoda és napköziotthon építése, amelyre több éve készül a község vezetése. Noha a kivitelezési szerződést tavaly aláírták, az építőanyagok azóta történt jelentős drágulása újabb bizonytalanságot jelent számukra, mivel további költségnövelést eredményez.
2021. június 12., 20:052021. június 12., 20:05
Négy éve, hogy Kászon község támogatást nyert egy óvoda és napköziotthon építésére Kászonaltízen a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) részéről, mivel a jelenleg óvodának használt épület állapota, ahol korábban iskolai tanműhelyek voltak, messze elmarad a követelményektől.
Azóta négy közbeszerzési eljárást is kiírtak a beruházás műszaki terveinek elkészítésére és a kivitelezésre, de tavaly őszig nem volt jelentkező ezekre. Akkor egy székelyudvarhelyi cég ajánlatát fogadták el, és írták alá a szerződést – tudtuk meg András Zoltántól. A polgármester szerint az azóta eltelt időszakban a tervek elkészítése és a szükséges hatósági engedélyek beszerzése történt meg, a hét elején pedig munkához is látott a cég. Az áfástól 3 millió lejbe kerülő építkezést jövőben szeretnék befejezni, ám ezt további előre nem látott akadályok nehezíthetik.
András Zoltán emlékeztetett, hogy tavaly ősz óta, amikor a szerződést aláírták, az építkezési anyagok piaci ára olyan mértékben emelkedett, amelyet nem lehetett előre látni, ez pedig a kivitelező minden jó szándéka ellenére költségnövelést tesz szükségessé. Ennek hiányában viszont leállhat a munka.
– hívta fel a figyelmet a polgármester, aki szerint a közberuházások esetén a kormánynak garanciát kellene vállalnia ezekre, vagy pénzt elkülönítenie az áremelkedések miatt szükséges kiegészítésekre, ha nem tudja garantálni az árak stabilitását a közberuházásoknál. Enélkül országszerte problémák lesznek – vetítette előre. „Mi már voltunk abban a helyzetben korábban, hogy a cég csődbe ment ilyen problémák miatt, és leállt a munka” – érzékeltette a helyzetet. A most elkezdett építkezés költségeit már korábban is ki kellett egészítenie a községnek.
Az új óvoda és napköziotthon a mostani óvoda szomszédságában készül, ezt követően a régi épületet lebontják.
Tavaly kezdődött el a kászonfeltízi iskola korszerűsítése is a Helyi Fejlesztések Országos Programja támogatásával, amely a terveknek megfelelően halad, ugyanakkor a kászonjakabfalvi iskola és óvoda épületének felújítását önerőből kezdték el. A munka 60 százaléka elkészült, a magyar kormány óvodafejlesztési programjától további segítséget kaptak, a hazai jogrendszer viszont még nem adott lehetőséget a támogatási szerződés megkötésére – jelezte a furcsa helyzetet András Zoltán, aki szerint keresik a megoldást.
A múlt évben történt vadkároknak valamivel több, mint a hatvan százaléka esetében kaptak kártérítést a Hargita megyei károsultak, a közeljövőben viszont várhatóan a fennmaradó hányaduk is pénzéhez jut. Ők többnyire terméskárok megtérítésére várnak.
Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.
Szigorították a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtökön a tulajdonosi társulások adminisztrátorainak alkalmazását, remélve, hogy így ki tudják szűrni a törvényszegőket.
A drasztikus áremelkedések miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen volt felbontani a szerződéseket két utcafelújítási projektnél, illetve aktualizálni a költségbecslést. Ez azt jelenti, hogy új közbeszerzést kell kiírni a munkálatokra.
Bocsánatkérésre szólította fel Frunda Csenge marosvásárhelyi tanácsos Bungardean Emilian AUR-os önkormányzati képviselőt, aki azt állította, hogy ő nem tud románul. A felszólított tagadta ezt és azzal hárított: „mind testvérek vagyunk”.
Az alkotmánybíróság csütörtökön közzétette február 18-i határozatának indoklását, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
szóljon hozzá!