Hirdetés
Hirdetés

Birtoklevelek igényelhetők a nem kollektivizált övezetekben

A földterületek tulajdonjogának hivatalosítására november 18-ig van lehetőség •  Fotó: Pinti Attila

A földterületek tulajdonjogának hivatalosítására november 18-ig van lehetőség

Fotó: Pinti Attila

November 18-ig igényelhetők birtoklevelek minden olyan földterület esetében, amely kimaradt a kollektivizálásból. Hargita megyében nem lehet tudni, mekkora területről lehet szó, mivel több tájegységben, községben nem alakult mezőgazdasági termelő szövetkezet a kommunista rendszerben. Ugyanakkor sok tulajdonos telekkönyveztetéshez folyamodik tulajdonjoga hivatalosítása érdekében.

Kovács Attila

2023. november 06., 21:102023. november 06., 21:10

Az 1991-ben megjelent 18-as számú földtörvény, akárcsak ennek későbbi módosításai, amelyek a földterületek visszaigénylésének és a birtoklevelek kiállításának rendszerét szabályozták, nem tértek ki azokra az övezetekre, ahol a múlt század ötvenes éveiben nem történt kollektivizálás, nem alakultak mezőgazdasági termelő szövetkezetek, és a földek magántulajdonban maradtak.

Az idén májusban megjelent 123-as számú törvény viszont lehetőséget nyújtott arra, hogy a nem kollektivizált övezetekben élők is birtoklevelet igényelhessenek,

így hivatalosíthassák tulajdonjogaikat. Ezeket az igényléseket november 18-ig lehet még benyújtani a földtörvény alkalmazásáért alakult bizottságokhoz.

Az igénylések feltétele, hogy

  • a tulajdonos vagy örököse által használt terület szerepeljen a mezőgazdasági vagy kataszteri nyilvántartásban,

  • az érintett telket ne igényelje más személy,

  • illetve ne rendelkezzen telekkönyvvel.

A határidő a kérés benyújtására vonatkozik, a jogosultságot igazoló iratok beszerzésére utólag is van lehetőség.

Hargita megyében számos övezetet, tájegységet elkerült a kollektivizálás, ezt elsősorban a természeti adottságok magyarázták – például a Gyimesekben, Bélbor környékén –, de más vidékeken, így Udvarhelyszéken is voltak községek, amelyek kimaradtak a kommunista rendszer által kezdeményezett folyamatból.

Hirdetés

Petres Sándor, Hargita megye prefektusa kérdésünkre elmondta, a törvény megjelenése után az összes polgármestert tájékoztatták, felkérték őket, hogy népszerűsítsék ezt a lehetőséget; van, aki ezt megtette, mások nem. Hozzátette,

azokon a településeken, ahol volt ugyan kollektívgazdaság, de a területek egy része nem tartozott ehhez, azokra is alkalmazható a jogszabály, illetve beltelkek, épületek által elfoglalt területek esetében is.

Azt nem tudják, hogy a megyében mekkora terület tulajdonjogának megállapítását tenné lehetővé ez a rendelkezés, a kéréseket helyi szinten kell benyújtani.

Lassú folyamat

A kollektivizálás alól mentesült Gyimesközéplokon folyamatban van a területek általános kataszteri bejegyzése és a telekkönyveztetés, ahogy több Hargita megyei községben is – tudtuk meg Gergely Károly polgármestertől. Noha a folyamat a sok hiba miatt lassú, de így nem volt szükség birtoklevelek igénylésére, mert a tulajdonviszonyok hivatalosítása megtörténik.

Lövétén, ahol ugyancsak kimaradtak a kollektivizálásból, a földtulajdonosok kevesebb mint fele rendezte tulajdonviszonyait – mondta el kérdésünkre Mihály Dénes polgármester. Arra is kitért, hogy a tulajdonosok főként az egyszerűsített telekkönyveztetést részesítik előnyben, amely rövidebb folyamat a földmérő szakemberek ajánlása alapján.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 01., hétfő

Több tízezren maradtak vezetékes víz nélkül a román nemzeti ünnepre

Felelősségre kell vonni a Prahova és Dâmbovița megyei vízhiány okozóit – írta vasárnap este a Facebook-oldalán Ilie Bolojan miniszterelnök.

Több tízezren maradtak vezetékes víz nélkül a román nemzeti ünnepre
Hirdetés
2025. november 30., vasárnap

Egyedül indult, „győzött”: a továbbiakban is George Simion vezeti az AUR-t

Újraválasztották George Simiont a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökévé a párt vasárnapi gyulafehérvári kongresszusán. Simion egyedüli jelöltként indult a párt elnöki pozíciójáért.

Egyedül indult, „győzött”: a továbbiakban is George Simion vezeti az AUR-t
2025. november 30., vasárnap

Közel 47 ezer vállalkozás szűnt meg idén Romániában

Idén január elejétől október végéig 46.917 vállalkozás szűnt meg Romániában, 32,4 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) által közzétett adatokból.

Közel 47 ezer vállalkozás szűnt meg idén Romániában
2025. november 30., vasárnap

Biztonsági okokból nem ajánlott a drónhasználat a hosszú hétvégén

A belügyminisztérium azt ajánlja az állampolgároknak, hogy a december 1-jei hosszú hétvégén lehetőleg ne reptessék a drónjaikat, mert az engedély nélküli drónhasználat veszélyeztetheti az emberek biztonságát.

Biztonsági okokból nem ajánlott a drónhasználat a hosszú hétvégén
Hirdetés
2025. november 30., vasárnap

Több centiméteres hóréteg alakulhat ki a hegyekben vasárnap

Akár 10 centiméteres hóréteg is lerakódhat a hegyekben vasárnap estére az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint.

Több centiméteres hóréteg alakulhat ki a hegyekben vasárnap
2025. november 30., vasárnap

Ahol közösségi élmény az adventikoszorú-készítés – videó

Az adventi koszorú több egyszerű ünnepi dekorációnál: a várakozást és az elcsendesülést hirdeti. Csíkszentkirályon jártunk, ahol péntek este közösségi adventikoszorú-készítést szerveztek, szülők és gyerekek együtt alkottak.

Ahol közösségi élmény az adventikoszorú-készítés – videó
2025. november 30., vasárnap

Bari: hétvégi gyaloglás az olasz csizma sarkában

A 3000 éves múlttal büszkélkedő város már akkor a szívem csücskébe került, amikor tavaly áprilisban, az albániai bortúráról való hazatértünkben oda is tettünk egy napos kitérőt. Bár valamelyest más arcát mutatta, Bari most sem okozott csalódást.

Bari: hétvégi gyaloglás az olasz csizma sarkában
Hirdetés
2025. november 29., szombat

Belépünk a várakozás időszakába, meggyújtjuk a hit gyertyáját

Advent első vasárnapján kis és nagy közösségekben, a városok és falvak közterein is meggyújtják a koszorú első gyertyáját, jelezve, hogy elkezdődött a karácsony fele vezető út.

Belépünk a várakozás időszakába, meggyújtjuk a hit gyertyáját
2025. november 29., szombat

Egy halastó iszapjába ragadt egy férfi, a tűzoltók emelték ki

Egy mezősályi halastóba esett, és az iszapba ragadt egy férfi szombaton este.

Egy halastó iszapjába ragadt egy férfi, a tűzoltók emelték ki
2025. november 29., szombat

Autóra zuhant egy fa Marosvásárhelyen

Leszakította a villanyvezetéket és egy autóra esett egy fa szombaton este Marosvásárhelyen.

Autóra zuhant egy fa Marosvásárhelyen
Autóra zuhant egy fa Marosvásárhelyen
2025. november 29., szombat

Autóra zuhant egy fa Marosvásárhelyen

Hirdetés