
Hamarosan átadják a fiatal házasok számára épülő tömbházat
Fotó: Daczó Hodor Barna
Az Országos Helyreállítási Alaphoz (PNRR) benyújtott és kedvező elbírálásban részesült három pályázat megvalósítására írt alá támogatási szerződést 9 millió lej értékben Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere nemrég Bukarestben. Közben készülnek az új ifjúsági lakások is.
2023. január 19., 16:482023. január 19., 16:48
„Két pályázat bicikliutak létesítését célozza: az egyik a Kézdivásárhely és a sárfalvi letérő közötti, a másik pedig a metropoliszövezeten belül, Szentkatolnával közösen megpályázott, a két települést összekötő bicikliútra vonatkozik” – osztotta meg lapunkkal az elöljáró. Hozzátette, utóbbit nem a főút, hanem a Fortyogófürdő irányába vezető mezei út mentén építik majd.
A harmadik szerződés két környezetbarát és energiahatékony kétemeletes lakóház építését célozza, amelyet fiatal orvosok és tanárok igényelhetnek majd.
„A egyenként hat kétszobás, 65 négyzetméteres tömbházlakások a kézdivásárhelyi kórházzal szomszédos területen épülnek” – hangsúlyozta az elöljáró. Megjegyezte, a pályázatban nZeb (Near-zero energy building – nullához közeli energiaigényű épület – szerk. megj.) elnevezésű épületeket áramtermelés és melegvíz-előállítás céljából napelemekkel látják el, hőszigetelik és hatékony nyílászárókat szerelnek rá. Hőpumpák segítségével meleg vizet vagy 10 Celsius-fokos levegőt vonnak ki az altalajból, amelynek köszönhetően nyáron hűthető az épület, télen pedig kevesebb energiával melegíthető fel szobahőmérsékletre.
ami a növekedő energiaárak tükrében fontos szempont. „A hagyományos lakásokéval összehasonlítva mindössze 30 százalékos ezeknek a zöldházaknak az energiafogyasztása” – jegyezte meg. „Ugyanebben a pályázatban tz elektromos töltőállomás létesítése is szerepel a város területén” – tette hozzá.
Bokor Tibor a pályázati pénzek jelentőségét hangsúlyozta a településfejlesztésben. „A magánszemélyektől évente valamivel több mint hárommillió lej folyik be a városkasszába épület-, terület- és gépjárműadó formájában. A sárfalva felé vezető bicikliút létesítése egymillió lej körüli összeget kóstál, a Szentkatolna felé vezetőé két és félmilliót, míg a lakóházaké bő hatmilliót. Ezeket önrészből sosem tudnánk megvalósítani.
Az Országos Lakásépítési Ügynökség (ANL) támogatásával
óriási az érdeklődés, nagyon sokan szeretnének ott lakni. Azt sem tudtuk volna a mi adónkból felépíteni soha. Saját bevételből minimális fejlesztést lehet megvalósítani” – magyarázta az elöljáró.
Megszavazta hétfőn a szenátus a Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter elleni egyszerű indítványt. Nem mondok le – jelentette ki a miniszter az indítvány elfogadását követően.
Menesztette az érintett egység menedzserét az a bukaresti fogászati klinika, ahol novemberben egy kétéves kislány halt meg mélyaltatásos beavatkozás közben. A belső vizsgálat szerint a rendelő végleges engedély nélkül működött.
Călin Georgescu volt elnökjelölt és Horațiu Potra zsoldosvezér hétfőn először találkoztak annak a pernek az előkészítő tárgyalásán, amelyben az alkotmányos rend megdöntésének kísérletével vádolják őket.
Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, illetve Csíkszentdomokos, Bögöz és Zetelaka községekben is kaptak el ittas, illetve jogosítvány nélkül vezető embereket a rendőrök az elmúlt hétvégén.
Megállt a szíve és leállt a légzése a 74 éves férfinak, aki hétfőn délután egy kútba esett Nagycsergeden. A férfit a kiérkező mentőegységek újraélesztették.
Székelyudvarhelyen és a Csíkszentimrei Büdösfürdő közelében is történt egy-egy baleset szombaton. Az egyik sofőr alkohol hatása alatt volt a történtek idején – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormányt című bizalmatlansági indítványát. Az ülésen 420 képviselő és szenátor vett részt.
Törtkővel megrakott teherautó borult fel hétfőn délután Sepsiszentgyörgy Csíkszereda felőli bejáratánál, ahol rendőrök irányítják a forgalmat – tudtuk meg a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányságtól.
Fél éve fennálló áldatlan helyzetet zár le a Gyulakután üzembe helyezett sótalanító berendezés, így ismét iható a csapvíz. Hétfőn Maros megye politikai elöljárói és szakemberek mutatták be a sajtónak a rendszer működését a gyulakutai vízüzemnél.
Közzétette friss időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre. A leghidegebb éjszakákon úgy tűnik, hamar túlleszünk.
szóljon hozzá!