
Az egykori keskeny nyomtávú vasút emléke. Archív
Fotó: Haáz Vince
Továbbra sem történt előrelépés a Nyárádmentén áthaladó egykori, keskeny nyomtávú vasút helyén, illetve a Szováta és Vármező között működő szakasszal párhuzamosan tervezett bicikliút megvalósításában. A május végén, június elején Maros megyébe érkező minisztériumi szakbizottság látogatása talán előrelépést hoz az ügyben.
2021. május 12., 15:042021. május 12., 15:04
2021. május 12., 15:052021. május 12., 15:05
Noha tavaly szeptemberében a szenátus elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint a Maros megyei önkormányzat tulajdonába kerül a közlekedési minisztériumtól a már évtizedek óta nem használt keskeny nyomtávú vasút, a képviselőház még nem szavazott erről. Császár Károly Maros megyei szenátor, a törvény kezdeményezője a Székelyhonnak elmondta,
„Remélem, sikerül olyan megoldást találni, ami kedvező lesz Maros megye számára, és elkezdődhet a tervezés. De amíg az állam tulajdonában van, addig még tervezni sem lehet” – hangsúlyozta a szenátor.
Archív
Fotó: Haáz Vince
Amennyiben a képviselőház is jóváhagyja a törvényt, akkor elkezdődhet a műszaki tervek készítése a Nyárádmentére és a Mezőségre tervezett kerékpárút megépítéséhez. A törvény nem vonatkozna a Szováta és Vármező között működő kisvasútra.
pontos adatokkal kiegészítve tettem le a módosító javaslatot” – magyarázta a Székelyhonnak a szenátor.
A Marosvásárhely és Szováta között működő keskeny nyomtávú vasút nagy részét a kilencvenes években felszámolták, a síneket a szakasz java részén ellopták, az állomásépületeket téglánként elhordták, az úttestet átvágó sínpárokat leaszfaltozták, a töltést fák és bokrok nőtték be.
Néhány évvel ezelőtt a vonal másik, marosvásárhelyi végén is pöfékelt egy kirándulóvonat, azonban a mezőségi gőzös nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A kezdeményezők szerint a vasút helyén, illetve annak mentén létesülő kerékpárutak a megye idegenforgalmát fejlesztenék, fellendülne a turizmus, biciklivel könnyen megközelíthetőbbé válnának a települések vagy a környék látnivalói.
Alexandru Mihai Ghigiu szociáldemokrata párti (PSD) képviselő, az alsóház oktatási bizottságának elnöke szerdán bejelentette, hogy benyújtott egy törvénytervezetet, amely szerint két évvel elhalasztanák a középiskolai felvételi rendszer átalakítását.
Összesen 82, második világháborúból származó aknavetőgránátot találtak szerdán Újtusnádon, az erdő szélén. A lőszereket a Hargita megyei tűzszerészek biztonságosan elszállították.
A 2026-os országos lombikprogramra való jelentkezésben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház családtervezői központjában is segítséget nyújtanak az érintetteknek.
Egy rezidens orvos öngyilkosságot követett el szerdán a bukaresti egyetemi sürgősségi kórházban – közölte az egészségügyi intézmény.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán hőségre és kelletlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki, amelyek csütörtöktől az ország nagy részére érvényesek lesznek.
A Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő három napban várhatóan másodpercenként 1300 köbméter körül stagnál, majd enyhén nő, és augusztus 25-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként.
Két, a Richter-skála szerint 3,3-as, illetve 2,9-es erősségű földrengés történt az elmúlt 12 órában Buzău és Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Új fejezet kezdődik a közmédia történetében augusztus 20-án, az államalapítás ünnepén elindul a független és hiteles Híradó – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
Szerdán lép államfői hivatalába Baka András. Az Országgyűlés augusztus 11-én választotta meg köztársasági elnöknek a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét, akit a kormánypárti Tisza-frakció jelölt.
Közeledik a Száz év magány sorozatfeldolgozásának lezárása, a Netflix pedig közzétette a Grand Finale néven futó utolsó epizód előzetesét.
1 hozzászólás