
Az egykori keskeny nyomtávú vasút emléke. Archív
Fotó: Haáz Vince
Továbbra sem történt előrelépés a Nyárádmentén áthaladó egykori, keskeny nyomtávú vasút helyén, illetve a Szováta és Vármező között működő szakasszal párhuzamosan tervezett bicikliút megvalósításában. A május végén, június elején Maros megyébe érkező minisztériumi szakbizottság látogatása talán előrelépést hoz az ügyben.
2021. május 12., 15:042021. május 12., 15:04
2021. május 12., 15:052021. május 12., 15:05
Noha tavaly szeptemberében a szenátus elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint a Maros megyei önkormányzat tulajdonába kerül a közlekedési minisztériumtól a már évtizedek óta nem használt keskeny nyomtávú vasút, a képviselőház még nem szavazott erről. Császár Károly Maros megyei szenátor, a törvény kezdeményezője a Székelyhonnak elmondta,
„Remélem, sikerül olyan megoldást találni, ami kedvező lesz Maros megye számára, és elkezdődhet a tervezés. De amíg az állam tulajdonában van, addig még tervezni sem lehet” – hangsúlyozta a szenátor.
Archív
Fotó: Haáz Vince
Amennyiben a képviselőház is jóváhagyja a törvényt, akkor elkezdődhet a műszaki tervek készítése a Nyárádmentére és a Mezőségre tervezett kerékpárút megépítéséhez. A törvény nem vonatkozna a Szováta és Vármező között működő kisvasútra.
pontos adatokkal kiegészítve tettem le a módosító javaslatot” – magyarázta a Székelyhonnak a szenátor.
A Marosvásárhely és Szováta között működő keskeny nyomtávú vasút nagy részét a kilencvenes években felszámolták, a síneket a szakasz java részén ellopták, az állomásépületeket téglánként elhordták, az úttestet átvágó sínpárokat leaszfaltozták, a töltést fák és bokrok nőtték be.
Néhány évvel ezelőtt a vonal másik, marosvásárhelyi végén is pöfékelt egy kirándulóvonat, azonban a mezőségi gőzös nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A kezdeményezők szerint a vasút helyén, illetve annak mentén létesülő kerékpárutak a megye idegenforgalmát fejlesztenék, fellendülne a turizmus, biciklivel könnyen megközelíthetőbbé válnának a települések vagy a környék látnivalói.
Elindult az időközi helyhatósági választáson, és a szavazatok több mint 50 százalékának begyűjtésével Marcel Ciolacu, Románia korábbi miniszterelnöke lesz Buzău megye tanácselnöke.
Az Állandó Választási Hatóság honlapján közzétett adatok szerint a szavazókörzetek eredményeinek összesítése alapján a PNL jelöltje, Ciprian Ciucu nyerte a vasárnapi időközi főpolgármester-választást a szavazatok 36,16 százalékával.
A CURS-Avangarde exit poll felmérése szerint a PNL jelöltje, Ciprian Ciucu nyerte a bukaresti időközi főpolgármester-választást a szavazatok 32,7 százalékával.
Nem állt meg a rendőrök jelzésére, belehajtott egy folyóba, majd autóját hátrahagyva gyalog menekült tovább egy 29 éves férfi, aki ittasan és jogosítvány nélkül ült volánhoz Neamț megyében. Végül egy erdős területen elfogták és őrizetbe vették.
Alacsony volt a részvétel a délelőtti órákban vasárnap a bukaresti időközi főpolgármester-választáson, ahol 17 jelölt verseng azért, hogy következő négy évben betöltse a Nicușor Dan államfővé választása nyomán megüresedett tisztséget.
Nicușor Dan hétfőn és kedden Franciaországban tartózkodik, és látogatásának második napján Emmanuel Macron elnök is fogadja az Élysée-palotában.
Személygépkocsival ütközött egy autóbusz vasárnap Sinaián. Két utas enyhe sérüléseket szenvedett.
Nicușor Dan kijelentette, hogy vasárnap a Nyugathoz tartozó Romániára és egy feddhetetlen jelöltre szavazott a bukaresti időközi főpolgármester-választáson.
Vasárnap Bukarestben főpolgármestert, Buzău megyében megyei tanácselnököt, a Dâmbovița megyei Găești városában, valamint kilenc megye 11 községében polgármestert választanak.
A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.
1 hozzászólás