A szilágysági dombok között átlagosan napi 40-50 kilométert tekernek az Élő Erdély Egyesület szervezésében zajló honismereti biciklitúra résztvevői. A negyvenöt személyből álló csoport a régió kulturális, történelmi, természeti, turisztikai, értékeit keresi fel, érintve közel félszáz magyar települést. A túra alkalmával dokumentálják a látottakat, hallottakat, az összegyűjtött információkat pedig feltöltik az egyesület Szilágyságról készített honlapjára, ösztönözve másokat a kulturális típusú kirándulásokra.
2011. augusztus 11., 16:092011. augusztus 11., 16:09
2011. augusztus 11., 17:492011. augusztus 11., 17:49
A fiatalok kíséretével sikerült megtekinteni a benedekfalvi, bősházi templomokat
Az Élő Erdély Egyesület immár hetedik alkalommal szervezi meg honismereti biciklitúráját, hagyományosan minden év augusztus második hetében. Ebben az esztendőben Szilágyságra esett a választás. Tavaly a Mezőségen karikáztak, az előző években pedig a Nyárád mentén, Csíkban, Gyergyóban, a Gyimesekben és Szászföldön. A túrázók között vannak csíkiak, udvarhelyiek, gyergyóiak, brassóiak, kolozsváriak, de még budapestiek is, akik augusztus 14-ig körülbelül 350 kilométert kerekeznek.
Az egyesület elnökét, Boda Szabolcsot telefonon sikerült elérnünk csütörtök délelőtt, a túra hatodik napján. Mint megtudtuk, a lelkes csapat éppen Varsolcról indult el, ahol előző este tartalmas programon vettek részt a házigazdáknak köszönhetően. Volt disznótoros vacsora, kulturális program, Varsolc bemutatása, népdal- és tánctanítás. Általában közösségi házakban és panziókban szállásolják el a csoport tagjait, viszont Varsolc ebben is kivétel volt, ugyanis a településen már beindult a faluturizmus, így családi házaknál éjszakáztak a bringásokat.
Boda Szabolcs elmesélte: olyan útvonalat állítottak össze, hogy Szilágyság három kis régiójában – Tövishát, Kraszna és Berettyó mente – minél több települést érintsenek. Egy körútról van szó, így az indulás és az érkezés is a Zilah melletti Egrespatakon történik. Azokon a településeken, ahol megszállnak, a helyiek kulturális programokkal várják. A csütörtök estét Szilágynagyfaluban töltik, ahol bemutatják nekik a helyi szőtteseket, varrottasokat, majd majd a Pannonhalmi Apátsági Pincészet borait kóstolhatják meg, valamint a kárásztelki pezsgőbirtok, illetve a szilágysági pezsgőkészítés hagyományaiba is betekintést nyerhetnek.
Boda megemlítette, hogy útközben blogot írnak, de sajnos, két nap bejegyzésével el vannak maradva, ugyanis nem volt térerő, viszont remélhetőleg csütörtök este sikerül feltölteni a képeket, írásokat. Az út során kulturális és turisztikai értékeket térképeznek fel a régióban. Dokumentálják a nevezetességeket, összeírják a jeles személyiségeket, a gasztronómiai értékeket, a kastélyokat templomokat.
A vicsai református templom
Az Élő Erdély Egyesület elnöke a számos megtekintett nevezetesség közül kiemelte a szilágylompérti kazettás mennyezetű református templomot, ami az egész Kárpát-medencében egyedinek számít. Mindemellett Lompért Ady Endre nagyszüleinek a szülőfaluja, így megtekintették ott az Ady-emlékművet is. Az összegyűjtött információkat, elkészített filmecskéket a túra végeztével feltöltik a honlapra, amelynek célja, hogy dokumentálja Szilágyság kulturális és turisztikai látványosságait, másrészt pedig, hogy népszerűsítse a régiót, és a honismereti túrázást, melyre egyre nagyobb az igény.
Boda Szabolcs kifejtette: céljuk, hogy kulturális útvonalakat alakítsanak ki. Ezzel kapcsolatban egy kiadványt is szeretnének megjelentetni, melyben megtalálható lesz néhány tematikus túraútvonal, könnyítve azok dolgát, akik a szilágysági régióba látogatnak. A tervek szerint jövőre az Érmellék, Szatmár, vagy Máramaros következik, viszont az is megtörténhet, hogy újrajárják a székelyföldi vidékeket, ugyanis csak két éve dokumentálják tudatosan a túrákat – magyarázta Boda.
Beszélgetésünk végén az idei túrával kapcsolatban elmondta: útjuk során a Szilágyságban nagyon vendégszerető és erősen vallásos emberekkel ismerkedtek meg. Rengeteg fiatal lelkésszel találkoztak, akik „nagyon ügyesen szervezik a közösséget és látszik, hogy nem egy elhaló régió, hanem mozgolódik és van jövője, nagyon jó élmény ezt látni. Vannak élő hagyományok. A legvallásosabb református vidék, és a hit segíti őket az összetartásban” – fogalmazott az Élő Erdély Egyesület elnöke.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.
Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.
Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.
Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.
A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.
Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.
Az örmény népirtás áldozataira emlékeznek Gyergyószentmiklóson április 25-én, pénteken 19 órától az Örmény Közösségi Házban megrendezendő kulturális eseményen.
szóljon hozzá!